Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 11-02-08, 13:25   #1
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default ulei cutie Cielo

in mare stiu ce vreau, dar nu sunt sigur ca este si corect...
cineva mi-a recomandat acum ceva timp ulei de cutie Castrol SAF-X 75w140. in manualul tehnic pt cielo am gasit, pt cutie, indicatii la un ulei SAE80W.
problema este ca nu stiu sigur daca este ok uleiul asta, fiindca gasisem pe undeva despre el ca ar fi pt "punti"... acum depinde ce intelege fiecare prin asta.
m-am hotarat sa schimb uleiul din cutie cu asta, la urmatoarea revizie, care este pe 27.
cati litri de ulei intra in cutie? eu stiam de 1,8l... dar vreau sa fiu sigur, sa nu ma trezesc ca nu-mi ajunge
e bun? isi merita oare banii (cam 80ron/l)?
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 11-02-08, 13:52   #2
webcathos

Stage 5
 
webcathos's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,335
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ulei cutie Cielo

Scurt pe doi...Nu are rost sa dai atatia bani pe uleiul ala!Am bagat eu Castrol SAE 80W la vre-o 27 ron litrul si e super bun!!!Acum ce sa iti zic...masina ta decizia ta!!!
webcathos is offline   Reply With Quote
Old 11-02-08, 13:58   #3
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: ulei cutie Cielo

Castrol SAE80W e ulei mineral... SAF-X 75w140 e ulei full sintetic, de aici si diferenta de pret. si la fel ca la orice uleiuri (in afara de cele de bucatarie ), sintetic este superior celui mineral.
nu neg ca cel pus de tine nu este f bun, dar cred ca cel sintetic este si mai si
mai sti cati litri ti-au intrat?
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 11-02-08, 14:05   #4
webcathos

Stage 5
 
webcathos's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,335
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ulei cutie Cielo

1,7 sau 1,8..nu mai stiu exact...Am avut 2 litri si au ramas cam 200-300 grame care l-am dat unui prieten sa isi completeze!!!Crezi ca ai sa simti diferente majore la schimbatul vitezelor daca iei sintetic??
webcathos is offline   Reply With Quote
Old 11-02-08, 14:15   #5
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: ulei cutie Cielo

Eu asa sper... problema e ca nu stiu daca ce am zis eu mai sus e bun, cica e pt "punti motoare, cu sau fara sistem de blocare diferential"
ar mai fi si Castrol TAF-X 75w90, tot ulei sintetic, dar care se specifica clar ca este pt cutii de viteze manuale. e ceva mai ieftin asta...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 11-02-08, 14:27   #6
webcathos

Stage 5
 
webcathos's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,335
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ulei cutie Cielo

Ce treaba ai tu cu puntile motoare si cu diferentialele!Parerea mea este ca daca tot vrei sa iti faci o paguba in portofel cumpara din acesta mai ieftin mai ales daca e exact pentru cutii manuale!!!
webcathos is offline   Reply With Quote
Old 11-02-08, 14:35   #7
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: ulei cutie Cielo

DA!!! Castrol TAF-X 75w90, API GL 4/5, tot sintetic e. asta e, ca m-am mai uitat pe 1000000000 de forumuri
si o sa fac si "paguba" asta in portofel... cica asa ar fi indicat pt o masina noua, sa se schimba o data uleiul din cutie. chipurile sa dai afara spanul pieselor metalice.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 06-08-08, 15:51   #8
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: ulei cutie Cielo

am si io o problema....imi agata la viteze...dar mai ales la a5a...trebe sa ii dau de 2-3 ori ca sa intre...desi nu mereu...dar in mare parte asa face...oare e de la ulei?cum pot verifica daca am ulei in cutie?pe unde anume?
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 10:39   #9
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: ulei cutie Cielo

si eu tot Castrol SAE 80W am pus si sunt multumit....intra cam 1.7 litri in cutie....dar nu am putut scurge tot uleiul vechi din cutie....asa ca am pus doar 1litru de castrol si 700 de ml din ulei care era deja in cutie......mai mult nu ai cum sa pui, pentru ca masina are surub de nivel la uleiul din cutie....este undeva pe partea dreapta a cutie....undeva pe langa planetara care se duce la roata dreapta si merge cu o cheie de 13.....iar cea de umplere este in partea de sus....are un fel de supapa de cauciuc si merge cu cheie de 17.
__________________
mandru posesor de cielo rosu
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 11:21   #10
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: ulei cutie Cielo

Eu am pus pana la urma Castrol Dextron 3, este ulei pt cutii automate si este foarte bun. M-a costat cam 30ron/litru, intra 1,8 litri.
La mine golirea nu s-a putut face decat prin desfacerea capacului de jos de la cutia de viteze. Nu are buson de golire al cutiei. Pt operatiunea asta am mai avut nevoie si de o garnitura noua pt capacul ala, a mai fost cam 20-25ron parca. Cu capacul scos se scurge absolut tot uleiul din cutie.
Daca desfaceti capacul ala, trebuie curatate foarte bine bucatelele de garnitura care raman lipite pe acolo, ca noua garnitura sa etanseze perfect. Mai trebuie sa aveti grija sa nu strangeti in exces suruburile alea, ca sa nu se deformeze capacul.
Donn, nu cred ca problema ta ar fi de la ulei, altfel ai avea probleme la toate trepetele de viteza. Poti verifica uleiul din cutie pe la busonul de umplere, il desfaci si bagi degetul (daca e mic si intra pe gaura), daca nu, cu joja de ulei sau ceva subtire. Nivelul in cutie trebuie sa fie exact pana la gaura aia, se umple pana da pe afara.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 12:52   #11
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: ulei cutie Cielo

pai aia e problema unde e busonul ala? ) ca nu dau de el...la toate vitezele imi agata...dar la a5a putin mai rau
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 15:12   #12
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: ulei cutie Cielo

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Eu am pus pana la urma Castrol Dextron 3, este ulei pt cutii automate si este foarte bun. M-a costat cam 30ron/litru, intra 1,8 litri.
La mine golirea nu s-a putut face decat prin desfacerea capacului de jos de la cutia de viteze. Nu are buson de golire al cutiei. Pt operatiunea asta am mai avut nevoie si de o garnitura noua pt capacul ala, a mai fost cam 20-25ron parca. Cu capacul scos se scurge absolut tot uleiul din cutie.
Daca desfaceti capacul ala, trebuie curatate foarte bine bucatelele de garnitura care raman lipite pe acolo, ca noua garnitura sa etanseze perfect. Mai trebuie sa aveti grija sa nu strangeti in exces suruburile alea, ca sa nu se deformeze capacul.
Donn, nu cred ca problema ta ar fi de la ulei, altfel ai avea probleme la toate trepetele de viteza. Poti verifica uleiul din cutie pe la busonul de umplere, il desfaci si bagi degetul (daca e mic si intra pe gaura), daca nu, cu joja de ulei sau ceva subtire. Nivelul in cutie trebuie sa fie exact pana la gaura aia, se umple pana da pe afara.
Geo da-mi voie sa te contrazic....ce i-ai zis tu lu donn nu este adevarat,uleiul tre sa fie pana in dreptul surubului de nivel....atentie surubul de nivel este altu decat surubul de umplere!!!
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 16:31   #13
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: ulei cutie Cielo

Eu nu am surub de nivel sau surub de umplere... e un singur surub, il poti numi cum vrei La fel este si la Dacie, un singur surub pe unde umplii cutia si care, atunci cand da pe afara, inseamna ca e plina.
Poate difera cutiile...
Busonul la mine e inspre motor (deci spre centru), mai in spate un pic... nu mai retin exact locul unde e, fiindca nu m-am bagat prea mult sub masina atunci... era mizerie pe sub masina.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 08-08-08, 08:33   #14
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: ulei cutie Cielo

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Eu nu am surub de nivel sau surub de umplere... e un singur surub, il poti numi cum vrei La fel este si la Dacie, un singur surub pe unde umplii cutia si care, atunci cand da pe afara, inseamna ca e plina.
Poate difera cutiile...
Busonul la mine e inspre motor (deci spre centru), mai in spate un pic... nu mai retin exact locul unde e, fiindca nu m-am bagat prea mult sub masina atunci... era mizerie pe sub masina.
tata a fost mecanic si stiu de la el ca pana si la dacie ai surub de golire si surub de nivel.....acum revenind la ale noastre.....uite-te in poza atasata de mine si vezi ce zice cartea masini......asa e si la mine.....poate cielo astea noi or avea altfel de cutii.....apropo eu am si "gura de vizitare la cutie"(am cielo koreean din primu lot adus 1995)si nu trebuie sa dai cutia jos sau motor sa schimbi ambreiaju...
Attached Images
File Type: bmp cutie viteze.bmp (2.25 MB, 1050 views)
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 08-08-08, 11:25   #15
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: ulei cutie Cielo

Pai da, pana si la Dacie... dar nu la a mea Motorul meu este cel de pe Lanos, deci difera, iar cutia in mod sigur este alta fiindca rapoartele sunt mai scurte. Nu am nici gura de vizitare pt schimbarea ambreiajului si nici buson de golire.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -