Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 17-10-11, 16:30   #1
lughy_gsm

Stage 4
 
lughy_gsm's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 205
Default sonda benzina tico

salut baieti
care ma lamureste si pe mine unde e sonda de benzina la tico.....?nu imi mai arata in bord cata benzina am si banuiesc sonda.
ms
lughy_gsm is offline   Reply With Quote
Old 17-10-11, 18:04   #2
uncazan

Stage 5
 
uncazan's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 312
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: sonda benzina tico

Salut Lughy...

Pai sonda de benzina este pusa pe rezervor...care vine prins sub bancheta din spate...in spate la sofer.Normal rezervorul este prins in 4 suruburi , merg desfacute cu tubulara de 12 , dar daca este prima oara cand umbli la sonda..mai intai cumpara un spray DW 40 de rugina (sau cum ii zice) ca sunt varza suruburile(la mine din 4 au mai ramas 2 bune ) . Asa...dupa ce dai jos rezervorul ...se vede sonda de benzina pe centru prinsa in 5 suruburi ( si alea ruginite ) )....deobicei se rupe papucul de la cablu care indica ca se oxideaza.

Sper ca ti-am fost de ajutor
__________________
Mandru posesor de TiCoZaur !

ITP de criza ! Cel mai ieftin ITP..Suna-ma 0727960575 ! Preturi pentru toate buzunarele ! https://www.facebook.com/celmaiieftinitp
uncazan is offline   Reply With Quote
Old 17-10-11, 19:23   #3
lughy_gsm

Stage 4
 
lughy_gsm's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 205
Default Re: sonda benzina tico

Quote:
Originally Posted by uncazan View Post
Salut Lughy...

Pai sonda de benzina este pusa pe rezervor...care vine prins sub bancheta din spate...in spate la sofer.Normal rezervorul este prins in 4 suruburi , merg desfacute cu tubulara de 12 , dar daca este prima oara cand umbli la sonda..mai intai cumpara un spray DW 40 de rugina (sau cum ii zice) ca sunt varza suruburile(la mine din 4 au mai ramas 2 bune ) . Asa...dupa ce dai jos rezervorul ...se vede sonda de benzina pe centru prinsa in 5 suruburi ( si alea ruginite ) )....deobicei se rupe papucul de la cablu care indica ca se oxideaza.

Sper ca ti-am fost de ajutor

Pff tare complicat ,ma gandeam ca nu tr dat jos rezervorul....ms
lughy_gsm is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 22:21   #4
jimmy_rph

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 261
Default Re: sonda benzina tico

Salutare tuturor!
Imi cer scuze ca redeschid acest topic si ca nu sunt chiar pe subiectul de aici, dar in mare graba nu am gasit altul mai relevant! Am o intrebare: la Daewoo Damas, unde este pusa pompa de benzina, si cum se poate ajunge la ea?
Va multumesc si imi cer inca odata scuze daca s-a mai discutat despre asta pe alt topic!
La multi ani tuturor!!
jimmy_rph is offline   Reply With Quote
Old 05-01-12, 11:05   #5
vali-05rzj

Stage 5
 
vali-05rzj's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 481
Default Re: sonda benzina tico

jimmy, daca motorul e ca la tico ,vezi ca pompa e linga delcou,sau cauta in manual
vali-05rzj is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -