Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-13, 02:52   #1
nextul

Stage 3
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 148
Default se ard becurile bord espero

Salutare. Ma confrunt, cu o problema, am schimbat acum ceva timp becurile din bord, cu unele albe (in locul celor verzi) Ideea e urmatoarea:

Mi se ard, la un interval destul de scurt, ANUMITE becuri, dar mai mereu aceleasi! Care ar fi explicatia? unul de la climatizare, altul de la scrumiera si altul de la reglaj faruri.
P.S mentionez ca cele din bord, efectiv, stiu ca sunt 4 MARI, si 1 mic, cele 4 mari nu mi s-au ars niciodata, Insa cele mici, de la climatizare, mi se ard la 1-2 luni, nu toate deodata ( la climatizare sunt 2 ) ba unul, ba celalalt.

Intrebarea este vreo problema cu becurile, proaste (desi ele ar trebui garantate viata destul de lunga), sau e vreo problema, la mine pe undeva? Ce ar trebui sa verific, si cum, mentionez ca becurile de la climatizare, nu sunt pe smduri, ci leduri albe.

Multumesc
nextul is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 10:34   #2
nextul

Stage 3
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 148
Default Re: se ard becurile bord espero

imi raspunde si mie cineva va rog?!
nextul is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 10:43   #3
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: se ard becurile bord espero

Sunt becuri sau leduri? Daca sunt leduri, atunci e oarecum normal... rezistentele sau ledurile pt 12v sunt gandite pt 12v. Pe cand la auto ai si 13-14v.
Solutia: ori leduri mai bune, ori pusa inca o rezistenta.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -