Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-07, 22:48   #1
Dr3adLorD
Daewoo Driver

Stage 5
 
Dr3adLorD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 807
Member of:
[DAEWOO]
Post Cat va Consuma Matiz-ul ?

Eu cred k am probleme k imi consuma cam 9-10 in oras si 7 in afara ! Am filtru sport pe el dar nu cred sa fie asta vreo problema. Am incercat sa merg si "batraneste" si tot acelasi consum.
__________________

Dr3adLorD`s Matiz https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/63094-matiz-meu-06-mpg.html

MAGAZIN ON-LINE DE PARFUMURI ORIGINALE http://www.essenza-parfumuri.com

Custom body-kit | Alessio-Monte Carlo rims | Pirelli tyres | Weitec lowering springs | Borla exhaust tips | Llumar dark black tinted windows | Smoked tail lights | Pioneer sound system | Bi-Xenon Kit
Dr3adLorD is offline   Reply With Quote
Old 09-02-07, 09:18   #2
Mendex

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 415
Default Re: Cat va Consuma Matiz-ul ?

de cand ai masina? toate masinile noi consuma mai mult.
Mendex is offline   Reply With Quote
Old 09-02-07, 10:03   #3
Dr3adLorD
Daewoo Driver

Stage 5
 
Dr3adLorD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 807
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Cat va Consuma Matiz-ul ?

Quote:
Originally Posted by Mendex View Post
de cand ai masina? toate masinile noi consuma mai mult.
O am din noiembrie 2001 si a stat mai mult in parcare (la ora actuala are 22.400km) deci n-a fost deloc forjata
Dr3adLorD is offline   Reply With Quote
Old 09-02-07, 17:13   #4
Mendex

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 415
Default Re: Cat va Consuma Matiz-ul ?

nu e vorba de foraja. eu am masina din iunie 2006 si imi consuma la fel la inceput. de abia dupa rodaj a inceput sa scada consumul. si aa ajuns la ceva asemanator cu ce e in carte abia dupa 3-4000 de km
Mendex is offline   Reply With Quote
Old 09-02-07, 17:41   #5
Dr3adLorD
Daewoo Driver

Stage 5
 
Dr3adLorD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 807
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Cat va Consuma Matiz-ul ?

Quote:
Originally Posted by Mendex View Post
nu e vorba de foraja. eu am masina din iunie 2006 si imi consuma la fel la inceput. de abia dupa rodaj a inceput sa scada consumul. si aa ajuns la ceva asemanator cu ce e in carte abia dupa 3-4000 de km
Pai da man da a ajuns la ceva asemanator cu ce e in carte intr-un tarziu dar la mine e aproape dublu ca in carte si nu cred k se mai pune problema de rodaj
Dr3adLorD is offline   Reply With Quote
Old 09-02-07, 17:43   #6
Dr3adLorD
Daewoo Driver

Stage 5
 
Dr3adLorD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 807
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Cat va Consuma Matiz-ul ?

Am si un Passat (tot 2001 1.9 TDI 130 cp) si imi consuma aproape la jumate cat Matiz-ul. Bag mai multi bani in Matiz d.p.d.v al combustibilului.
Dr3adLorD is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 12:14   #7
Mendex

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 415
Default Re: Cat va Consuma Matiz-ul ?

poate s-a dereglat computerul de bord....si de aia consuma mult, daca zici ca nu prea a fost folosit
Mendex is offline   Reply With Quote
Old 11-02-07, 11:10   #8
coteschwann

Stage 5
 
coteschwann's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 325
Default Re: Cat va Consuma Matiz-ul ?

eu am Matiz E iunie 2006 (javra rau dpdv al dotarilor)dar la consum acum in iarna pe frig si condus un pic mai sportiv mi-a luat 7.23 la 100KM in oras,si mi s-a parut f. bine!vara cred ca o sa imi ia 5.5 maxim5.8 batraneste
sfat util: baga benzina top premium 99+Petrom(e cea mai buna ptr masina asta) ca iti consuma si mai putin iar la bani nu iesi mult daca ii faci plinul cu 99+ fata de 95...iar cand e frig las-o sa se incalzeasca 2,3 min....daca nu atunci iti consuma si deaia nu iti iese pasenta
alt sfat util: la Matiz nu e bine sa mergi cu mai putin de jumate de rezervor ptr ca bulesti pompa de benzina,posibil si deasta sa iti distribuie mult combustibil cand e frig spre camera de ardere,respectiv mai mult pe timpul zile(mai mult decat la una cu peste jumate de rezervor),intelegi?
bafta multa!
coteschwann is offline   Reply With Quote
Old 11-02-07, 11:23   #9
coteschwann

Stage 5
 
coteschwann's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 325
Default Re: Cat va Consuma Matiz-ul ?

Quote:
Originally Posted by Dr3adLorD View Post
Am si un Passat (tot 2001 1.9 TDI 130 cp) si imi consuma aproape la jumate cat Matiz-ul. Bag mai multi bani in Matiz d.p.d.v al combustibilului.
nu compara matizul cu passatul mey, stii de ce?
pai cuplu per cm3/grautate/rotatii/min ai pe un matiz benzina, si ce e pe passat a?
rapotul intre un motor de 1.9 cm3 si 976 cm3 nu iti zice nimic?
passatul e mai puturos(ca motor/combustibil) dar are mai multi Cp, pe cand matizul are motor mic,sarcina mare si daca ii mai si dai in gura draq il ia ca consuma de sparge!
daca er fi amandoua cu aceesi motorizare dar combustibili diferiti atunci puteai sa faci ceva comparatii cu privire la consum!
coteschwann is offline   Reply With Quote
Old 11-02-07, 12:18   #10
Dr3adLorD
Daewoo Driver

Stage 5
 
Dr3adLorD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 807
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Cat va Consuma Matiz-ul ?

Quote:
Originally Posted by coteschwann View Post
nu compara matizul cu passatul mey, stii de ce?
pai cuplu per cm3/grautate/rotatii/min ai pe un matiz benzina, si ce e pe passat a?
rapotul intre un motor de 1.9 cm3 si 976 cm3 nu iti zice nimic?
passatul e mai puturos(ca motor/combustibil) dar are mai multi Cp, pe cand matizul are motor mic,sarcina mare si daca ii mai si dai in gura draq il ia ca consuma de sparge!
daca er fi amandoua cu aceesi motorizare dar combustibili diferiti atunci puteai sa faci ceva comparatii cu privire la consum!

DA ai dreptate , stieam asta si de aia nu faceam o comparatie, vroiam sa spun asa k fapt divers k bag mai multi bani in Matiz
Dr3adLorD is offline   Reply With Quote
Old 11-02-07, 12:19   #11
Dr3adLorD
Daewoo Driver

Stage 5
 
Dr3adLorD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 807
Member of:
[DAEWOO]
Smile Re: Cat va Consuma Matiz-ul ?

Quote:
Originally Posted by coteschwann View Post
eu am Matiz E iunie 2006 (javra rau dpdv al dotarilor)dar la consum acum in iarna pe frig si condus un pic mai sportiv mi-a luat 7.23 la 100KM in oras,si mi s-a parut f. bine!vara cred ca o sa imi ia 5.5 maxim5.8 batraneste
sfat util: baga benzina top premium 99+Petrom(e cea mai buna ptr masina asta) ca iti consuma si mai putin iar la bani nu iesi mult daca ii faci plinul cu 99+ fata de 95...iar cand e frig las-o sa se incalzeasca 2,3 min....daca nu atunci iti consuma si deaia nu iti iese pasenta
alt sfat util: la Matiz nu e bine sa mergi cu mai putin de jumate de rezervor ptr ca bulesti pompa de benzina,posibil si deasta sa iti distribuie mult combustibil cand e frig spre camera de ardere,respectiv mai mult pe timpul zile(mai mult decat la una cu peste jumate de rezervor),intelegi?
bafta multa!

O sa incerc si cu Top Premium 99+ sa vedem ce iese
Dr3adLorD is offline   Reply With Quote
Old 11-02-07, 21:32   #12
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Cat va Consuma Matiz-ul ?

mai oamenilor am 48 de mii de km facuti cu matizu.....majoritatea in oras...si consuma maxim 7 la suta problema e in afara orasului ca dupa 120 incepe si mananca benzina si depasirile scurte tre sa le fac cu a -3-a sa poa sa se miste ca intr-a 4-a n-are demaraj
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 11-02-07, 23:03   #13
Dr3adLorD
Daewoo Driver

Stage 5
 
Dr3adLorD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 807
Member of:
[DAEWOO]
Unhappy Re: Cat va Consuma Matiz-ul ?

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
mai oamenilor am 48 de mii de km facuti cu matizu.....majoritatea in oras...si consuma maxim 7 la suta problema e in afara orasului ca dupa 120 incepe si mananca benzina si depasirile scurte tre sa le fac cu a -3-a sa poa sa se miste ca intr-a 4-a n-are demaraj


SA mor yo , inseamna k am singurul Matiz dereglat, nu stiu ce dreaq are.
Dr3adLorD is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 20:59   #14
emy09

Stage 2
 
emy09's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 25
Default Re: Cat va Consuma Matiz-ul ?

Quote:
Originally Posted by Dr3adLorD View Post
O am din noiembrie 2001 si a stat mai mult in parcare (la ora actuala are 22.400km) deci n-a fost deloc forjata
bai frate eu o am din martie 2006 nici un an nu are si am 31 000 km dar nu mi-a consumat mai mult de 6 maxim in oras si 5 in afara
emy09 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 21:26   #15
Dr3adLorD
Daewoo Driver

Stage 5
 
Dr3adLorD's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 807
Member of:
[DAEWOO]
Thumbs up Re: Cat va Consuma Matiz-ul ?

Quote:
Originally Posted by emy09 View Post
bai frate eu o am din martie 2006 nici un an nu are si am 31 000 km dar nu mi-a consumat mai mult de 6 maxim in oras si 5 in afara

Ma bucur sa aud asta dar al meu tot 8-9 imi ia
Dr3adLorD is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -