Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-09, 08:40   #1
Dr.Dre
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dr.Dre's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,264
Member of:
[Oltcit]
[DACIA]
[Opel]
Default Vreu sa imi cumpar un tico,la ce sa ma uilt...

Salutare dragi forumisti si posesori de tico,cum scrie si in topic vreu sa imi iau un tico de la cineva care zice ca ia facut motorul complet si este in rodaj cu el.la ce sa ma uit in primul rand sa vad ca motorul e refacut si ce probleme au ele asa in general...spunetimi mai multe despre tico ca habar nu am masina e din 96 si inainte sa ii faca motorul avea 170 de mii,ce ar putea sa aiba stricat sau uzat pe la ea?astept expertii de aici sa ma lamureasca si sa ma sfatuiasca
__________________

Last edited by Dr.Dre; 06-01-09 at 08:42.
Dr.Dre is offline   Reply With Quote
Old 06-01-09, 21:01   #2
CARABUSU

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 55
Default Re: Vreu sa imi cumpar un tico,la ce sa ma uilt...

Bine ai venit!
Eu un singur lucru nu inteleg,de ce i-a facut motorul complet la numai 170000km?Motoarele de Tico merg pina la 300000 km fara sa fie segmentate.
Avand un Tico in familie din 1998 as putea spune ca prea multe probleme nu ar trebui sa para daca masina este exploatata corect si i se fac toate schimburile la timp.

Ce ar trebui sa urmaresti:
-sa functioneze socul automat(adica dupa o anumita durata de timp,mototrul sa revina la turatia sa normala de relanti si sa nu ramina turat,in caz contrar trebuie schimbat termoelementul-cam 200 ron)
-sa functioneze termostatul
-sa nu scape ulei pe la burdufele planetarelor si sa nu caraie la viraje
-sa verifici bucsaraia eventual si amortizoarele
-sa intrebi si sa te uiti daca a avut scaunul soferului rupt/sudat(in timp articulatia dintre spatar si sezut cedeaza)
-sa verifici daca merge reglajul electric al farurilor
-sa verifici daca merg stopul de ceata si lampa de marche-arriere(in timp mufele se fac varza de la apa/apa cu sare iarna si nu mai fac contact dar se rezolva usor)
-sa vezi de eventuale lovituri/zgarieturi
-sa verifici pragurile(buza unde sunt sudate) si pasajele rotilor spate de rugina
In rest nu stiu,in general e o masina buna,nu ai treaba cu rugina daca nu a fost lovita sau zgariata mai rau.

Ca sa-ti faci o idee cu pragurile si rugina poti vedea pe topicul buburuzei mele cum am procedat/rezolvat:https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/99890-tico-sl-carabusu.html

Bafta la cumparaturi!

Last edited by CARABUSU; 06-01-09 at 21:04.
CARABUSU is offline   Reply With Quote
Old 08-01-09, 21:37   #3
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Vreu sa imi cumpar un tico,la ce sa ma uilt...

Verifica Lonjeroanele si Traversa care sustine suportul motorului (este prinsa in capul lonjeroanelor)
topser is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 16:33   #4
srn_86
Banned

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 692
Default Re: Vreu sa imi cumpar un tico,la ce sa ma uilt...

parerea mea este sa verifici bine caroseria sa nu aiba rugina, sa nu fie lovita, uita-te bine pe sub ea, sa nu fie sudata sau stramba, amortizoarele, pt ca parerea mea motorul se face usor si ieftin, cu 200 euro, iti poti lua altul, succes
srn_86 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-09, 13:26   #5
cheloo90

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 38
Default Re: Vreu sa imi cumpar un tico,la ce sa ma uilt...

buna sunt nou aicea si as dori sa achitionez o masina tico imi puteti spune si mie detali despre ea cat ii de accesebila si confortabila pt un om de aproape 1,90 m ... la ce sa ma uit cand ma duc sa achizitionez masina unde apar defecte motorul pana la cat km duce si alte detali astept sugesti inca nu mam interesat la preturi dar am auzit ca ii fiabila consuma putin usor de intretinut ma puteti lamuri ? ms mult

Last edited by cheloo90; 30-01-09 at 19:47.
cheloo90 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 17:57   #6
srn_86
Banned

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 692
Default Re: Vreu sa imi cumpar un tico,la ce sa ma uilt...

eu am 1.90, si sincer nu te afecteaza cu nimic, ai spatiu destul, ca piese e destul de ieftin si consum la fel, la siguranta sincer mie nu imi place deloc, si acum vreau sa il schimb,
srn_86 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 01:12   #7
coseru_i

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 404
Default Re: Vreu sa imi cumpar un tico,la ce sa ma uilt...

Am avut Tico vreo 3 luni. Nimic de spus, e nemaipomenita in oras, te poti strecura cu ea pe unde nici macar nu credeai cu putinta, destul de spatioasa (spre surprinderea mea), am 1,80 m si nu am dat cu capul de plafon sau de rama usii, ca si consum, nu mai zic... Piese ieftine (ca la orice Daewoo). Pret de achizitie corect (dai exact cat face)...

Dezavantaje:
- lonjeroanele foarte subtiri si se strica (rup) repede (de la gropi, mers rau cu ea). se rup singure, nu vorbesc de accident...
- siguranta pasagerilor... e o cutiuta din tabla... nu ai ce sa ceri...
- faruri cam slabe
- pozitia de condus cam aproape de sosea (parca mergi cu carucior cu rulmenti)

Daca nu erau nevoiti sa o scoata pt ca nu indeplinea standarde de siguranta, cred ca o vedeam si acum fabricata (model nou sau face-lift, nu stiu...)
coseru_i is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 16:39   #8
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Vreu sa imi cumpar un tico,la ce sa ma uilt...

Quote:
Originally Posted by cheloo90 View Post
buna sunt nou aicea si as dori sa achitionez o masina tico imi puteti spune si mie detali despre ea cat ii de accesebila si confortabila pt un om de aproape 1,90 m ... la ce sa ma uit cand ma duc sa achizitionez masina unde apar defecte motorul pana la cat km duce si alte detali astept sugesti inca nu mam interesat la preturi dar am auzit ca ii fiabila consuma putin usor de intretinut ma puteti lamuri ? ms mult
pentru inaltime ii ok pentru latime mai socoteste zis din proprie experienta, poate se mai pune unu pe langa tine si iarna sigur nu incapeti in masina
ii usor de intretinut motorul in general ii ok uite-te la lonjeroane tabla etc...
daca gasesti si dezmebrari tico.... te-ai scos
__________________

Contact: performancetuning2000@yahoo.com
STREET is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 17:00   #9
srn_86
Banned

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 692
Default Re: Vreu sa imi cumpar un tico,la ce sa ma uilt...

eu am 1.90 si vreo 80 kg, iar cand merg cu tata in dreapta(si el, 1.87, si vreo 95-100 kg), singurul inconvenient pe care il gasesc este faptul ca tre' sa tin mana dreapta pre langa mine cand schimb viteza, in rest e ok, iar pana la plfon mai am ceva pana sa dau cu capul in el
srn_86 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-09, 17:49   #10
CARABUSU

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 55
Default Re: Vreu sa imi cumpar un tico,la ce sa ma uilt...

Quote:
Originally Posted by coseru_i View Post
Dezavantaje:
- lonjeroanele foarte subtiri si se strica (rup) repede (de la gropi, mers rau cu ea). se rup singure, nu vorbesc de accident...
- siguranta pasagerilor... e o cutiuta din tabla... nu ai ce sa ceri...
- faruri cam slabe
- pozitia de condus cam aproape de sosea (parca mergi cu carucior cu rulmenti)
Hai ca nu prea cred eu ca se rup asa usor,numa daca faci taxi cu ea si dai in toate hartoapele posibile,eu nu am auzit sa se rupa asa din senin lonjeroane.
Al meu a trecut prin doua accidente mai naspa, amandoua in fata, unul pe dreapta celalalt pe stinga, cu un taxi si cu un ciobanesc mioritic.In amindoua cazuri chiar daca a fost nevoie de schimbat aripi, indreptat contraripa, schimbat teaversa de sub faruri si altele nu a fost nevoie sa schimbam sau macar sa indreptam lonjeroanele.
Probleme cu lonjeroanele am inteles ca au Matiz-urile.
Dar oricum ar fi,tine si de modul cum o exploatezi.
Cu faruri slabe nush ce sa zic, tine si de reglaj, si de oglinda care in timp se duce(cam dupa vreo 10 ani) dar si de becuri.
Pozitia de condus pot sa spun ca mie mi se pare misto, stai jos si comod, scaunele nu-s asa de obositoare deci ... mere.Daca ar fi fost o pozitie mai inalta va spun eu ca nu v-ar fi placut, a-ti fi stat ca pe WC
CARABUSU is offline   Reply With Quote
Old 10-02-09, 16:44   #11
cheloo90

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 38
Default Re: Vreu sa imi cumpar un tico,la ce sa ma uilt...

sunt convins doresc sa imi iau tico dar momentan am o alta masina un fiat regata mai exact cu care am facut accident si acum ii in service dupa ce o repar vreau sa o vand sau sa o dau la schimb + diferenta pe tico de cand am bagato in service ma suna toti sa o vand asa busita cat am tinuto in curte nu ma sunat nimeni asta e.... sper sa o vand repede
cheloo90 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-09, 21:18   #12
Dr.Dre
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dr.Dre's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,264
Member of:
[Oltcit]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Vreu sa imi cumpar un tico,la ce sa ma uilt...

spuneti-mi si mie de unde imi dau seama daca un tico are aer conditionat?daca puteti sa puneti si o poza cu motoru si sa imi aratati care e instalatia si ce difera la butoanele din interior
Dr.Dre is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 12:16   #13
Dr. Feng Shui

Stage 4
 
Dr. Feng Shui's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 254
Default Re: Vreu sa imi cumpar un tico,la ce sa ma uilt...

Stand pe scaunul soferului, aproximativ pe mijlocul bordului, daca iti cobori privirea, vei observa butoanele de la instalatia de climatizare. Daca are aer conditionat, va trebui sa existe 2 butoane in plus denumite ECON si AC.
Dr. Feng Shui is offline   Reply With Quote
Old 18-02-09, 10:34   #14
srn_86
Banned

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 692
Default Re: Vreu sa imi cumpar un tico,la ce sa ma uilt...

Quote:
Originally Posted by Dr.Dre View Post
spuneti-mi si mie de unde imi dau seama daca un tico are aer conditionat?daca puteti sa puneti si o poza cu motoru si sa imi aratati care e instalatia si ce difera la butoanele din interior
pai cred ca cel mai simplu ar fi sa ii ridici capota, si atunci iti vei da seama sigur daca are aer sau nu
srn_86 is offline   Reply With Quote
Old 03-07-09, 08:11   #15
dmo.mihai
VW Driver

Stage 5
 
dmo.mihai's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,999
Member of:
[VW]
Default Re: Vreu sa imi cumpar un tico,la ce sa ma uilt...

imi poate spune cineva mai exact cam cat consuma? orash/aglomeratie , drum lung.
dmo.mihai is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -