Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 12-02-07, 01:09   #16
aganon_2002

Stage 3
 
aganon_2002's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 108
Default Re: probleme la CIELO

nu am rezolvat nimik cu farurile.. cred ca singura solutie e sa chimb farul complet..
o sa-mi caut ceva mai ieftin pe net
aganon_2002 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-07, 09:57   #17
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: probleme la CIELO

In primul rand conteaza mult ce becuri pui. era si un topic pe aici legat de asta. Daca ai cumparat becuri din targ....e clar ca sunt turcisme. In al doilea rand vezi daca s-a matuit sau murdarit oglinda farului. Aia da de fapt intensitatea si difuzia luminii.
Daca nimic din ce am zis nu se aplica...nush ce sa zic. Schimba farurile.
P.S: am uitat sa intreb: e vorba de ambele faruri sau doar de unu? sa nu fie vreo problema de electrica...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 12-02-07, 11:09   #18
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: probleme la CIELO

geo_zga eu mi-am adus din germania faruri philips...am dat aproape 100 euro pe becuri de far si pe 2 de proiectoare.
drept ii ca fata de alea standard vedeau mai bine primele 2 zile pana m-am obisnuit cu ele
facia mea veche avea mult mai bune faruri decat cielo-u, sincer si problema-i ca nu stiu ce sa-i fac sa vada si asta...
matizu lu nevastamea vede mai bine ca cielo-u meu pe faza scurta
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 19-02-07, 18:51   #19
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: probleme la CIELO

la mine bat bine ... ma rog ... mai slab cateodata poate din cauza jegului dupa geam... dar in rest sunt multumit... incercati sa puneti dalea gen xenon... eu mai am doar pe un far ... si bate mult mai bine faru ala decat celalalt...
__________________
http://www.romanianews.net/petitie-taxa-auto.html
Semnati petitia pt. a se renunta la taxa aceea... facuta de guvernul nostru infect....
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 02-05-07, 18:29   #20
rauhofer

Stage 1
 
Join Date: May 2007
Posts: 17
Default Re: probleme la CIELO

problema cu apa din portbagaj vine de la aerul conditionat..sub roata de rezerva trebuie sa fie o gaura facuta de fabrica, prin care se scurge condensul...m-a oprit cineva din spate odata si m-a atentionat ca-mi curge benzina din rezervor...verifica acea gaura daca nu cumva este infundata....pe timp de iarna mai ingheata si usa de la gura de alimentare....tot de la temp ridicata din interior se trage...verifica gurile de aerisire din protbagaj.....cat despre usi, ai putea avea casoseria un pic deviata de la linie, se intampla....
rauhofer is offline   Reply With Quote
Old 02-05-07, 18:34   #21
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: probleme la CIELO

Quote:
Originally Posted by PH-04-WPD View Post
la mine bat bine ... ma rog ... mai slab cateodata poate din cauza jegului dupa geam... dar in rest sunt multumit... incercati sa puneti dalea gen xenon... eu mai am doar pe un far ... si bate mult mai bine faru ala decat celalalt...
Sa stii ca din cauza jegului bat nasol. Am observat si eu asta, cand au fost ploi...bateau slab de tot, ma enervasem deja. Le-am sters bine si...ca noi
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 12:17   #22
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Unhappy Re: probleme la CIELO

Baietzi cu farurile e problema grava . Eu mi-am luat faruri noi cik "originale"si......faza scurta abia abia bate , iar daca schimb pe faza lunga e ca si cum mi-as opri farurile .....m-am duc si le-am reglat la aparatu pwlii...si nimic . Sigur problema e oglinda dar nush de unde sa iau alte oglinzi
Si chestiile alea , imitatzii de xenon care sunt prin benzinarii nu sunt bune de nimic .....credeti-ma am incercat toate posibilitatile.Ultima solutie sunt niste faruri clare ..poate cu alea se vede cum trebe
BGD_NNE is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 13:30   #23
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: probleme la CIELO

Quote:
Originally Posted by BGD_NNE View Post
Baietzi cu farurile e problema grava . Eu mi-am luat faruri noi cik "originale"si......faza scurta abia abia bate , iar daca schimb pe faza lunga e ca si cum mi-as opri farurile .....m-am duc si le-am reglat la aparatu pwlii...si nimic . Sigur problema e oglinda dar nush de unde sa iau alte oglinzi
Si chestiile alea , imitatzii de xenon care sunt prin benzinarii nu sunt bune de nimic .....credeti-ma am incercat toate posibilitatile.Ultima solutie sunt niste faruri clare ..poate cu alea se vede cum trebe
Pai scrie pe ele "Daewoo"? Banuiesc ca nu...daca sunt noi, du-te inapoi cu ele la magazinul de unde le-ai luat (ar fi ideal sa mai ai si bonul). Ar trebui sa existe o garantie pt orice piesa, inclusiv farurile tale. Deci, daca sunt naspa farurile (contrafacute sau poate doar cu defect), sa ti le schimbe sau banii inapoi. exista si OPC....
eu m-am dus cu niste piese de Dacia inapoi la magazin si m-am certat cu patronul. Nu vroia sa-mi dea banii inapoi si l-am amenintat ca vin cu OPC-ul peste el. Si crede-ma, nici un patron nu-si doreste un control pe cap, indiferent ca e opc, garda financiara sau pompieri... Si mi-a dat banii pana la urma.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 13:33   #24
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Angry Re: probleme la CIELO

Faruri luate de la reprezentantza daewoo din galati , faruri montate tot la ei si faruri pe care scrie daewoo ....si totusi sunt faruri de *** si am dat si 750 ron pe ele
BGD_NNE is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 14:10   #25
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: probleme la CIELO

Pai du-te la ei si fa scandal. Degeaba sunt "originale" daca nu fac ceea ce ar trebui: sa lumineze. Ai dat si o gramada de bani pe ele...sa ti le schimbe cu totul, sau oglinda, sau ce cred ei de cuviinta...numai sa lumineze bine, asa cum ar trebui. Dar poate ai vreo problema la electrica, zic si eu...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 09:19   #26
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Re: probleme la CIELO

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Pai du-te la ei si fa scandal. Degeaba sunt "originale" daca nu fac ceea ce ar trebui: sa lumineze. Ai dat si o gramada de bani pe ele...sa ti le schimbe cu totul, sau oglinda, sau ce cred ei de cuviinta...numai sa lumineze bine, asa cum ar trebui. Dar poate ai vreo problema la electrica, zic si eu...
Daca era problema la electrica era deja rezolvata...Ideea e ca eu le-am zis alora ca nu am intensitate la lumina farurilor si mi-au zis ca e din cauza becurilor .Azi schimb becurile si deseara il iau pe mecanicul p***ii cu mn
BGD_NNE is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 12:54   #27
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: probleme la CIELO

nush ce fel de becuri am eu pe masina... iar cand parchez de ex chiar in dreptu unui geam gen oglinda ( ionizat ) mi se vad farurile zici ca-s cu lupa nu se vede luminat tot farul ... eu sunt multumit de faruri.. doar ca mie imi tremura un bec cateodata de la vibratiile motorului sau cand da sa moara motoru cand nu apes cum trebuie ambreiaju. Si cele gen xenon sunt vreo 30ron nush cat la benzinarie omv, si chiar sunt bune.. nici nu orbesti pe cei din fata si se vede si la tine mai bine.
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 23:47   #28
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: probleme la CIELO

xenon alea sunt de cacao.....
am yo si se vad bine doar cand te uiti tu la ele "nu ele la drum ".
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 10:32   #29
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: probleme la CIELO

) bdg asa bat si farurile mele cand ii dau faza lunga adio lumina.
nu stiu ce sa fac, mi`as pune cu sticla clara(cica au reglaj mecanic, oricum de cate ori le-am reglat eu din interior...ii cam egal cu zero) si sa-mi pun niste becuri de la bosch au ceva becuri la 48 ron bucata de 55/60w totusi umpic cam mult...dar poate vad mai bine.
eu am philips nustiuce vision +40% light sau asa ceva si le-am adus din germania anu trecut.
drept ii ca pe faza lunga lumineaza mai tare, dar bat parca in lateral nu innainte.
ma duc azi la bosch sa vad de becurile alea...
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 02-08-07, 20:24   #30
aganon_2002

Stage 3
 
aganon_2002's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 108
Default Re: probleme la CIELO

Buna..IAR eu....
Hai ca am alta treaba cu voi acuma...Mi-am luat faruri clare si semnalizatoare clare, totul e ok. mi le-am pus eu dar cand sa-mi pun semnalizatoarele nu sunt in liniecu farurile, sunt mai iesite inafara. Ziceti-mi ca stiti ce sa fac....!!!
aganon_2002 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -