Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 20-11-06, 17:20   #1
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Question Se poate reduce consumul urban la Cielo?

Cum se poate reduce consumul urban (si nu numai) la Cielo? Mie imi ia cam 10-11 % in oras (Bucuresti). Am vreo 4500 km la bord pana acum cu ea, in 3 luni. Am luat-o de noua, in august, e motorul dohc 16v - 59kw. Merge binisor, apropos...intrerupe la ralanti un pic. Asa o aud eu, din exterior nu e sesizabil. Oricum o sa o duc la revizie si o regleaza baietii (sper).
Asi fi vrut sa-i pun un filtru sport, o evacuare Borla....dar am inteles ca schimbarea filtrului cu unul sport (nu jafurile din targuri sau net) creste si consumul...si parca nu-mi convine .

P.S: daca stiti ce se mai poate face si pt a-i mari performantele, nu va abtineti .
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 21-11-06, 22:06   #2
Rama_Jupanu
Dacia Driver

Stage 3
 
Rama_Jupanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 87
Member of:
[DACIA]
Default Re: Se poate reduce consumul urban la Cielo?

pai tu vrei si performante si consum mic. cu cat performantele cresc vb de viteza si consumu creste dc pui un filtru sport pe el intra mai mult aer in motor si consuma mai mult eu iti recomand sa te duci la un service bun , iti baga masina la un pc si iti modifica aprinderea,amestecul de benzina si o sa se simta imbunatatirile,accelereaza si mai tare un prieten de al meu asa a facut si se observa diferenta mult bafta
__________________
Tu nu ai km cu fata cat am eu cu spatele
Manuale Auto De Service
-->Furia Mea Rosie<--
Rama_Jupanu is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 01:43   #3
tratament

Stage 3
 
tratament's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 139
Default Re: Se poate reduce consumul urban la Cielo?

inafara de filtru si evacuare poti sa ii pui si un chip pt marirea puterii...cei care vand aceste chipuri spun ca se micsoreaza si consumul(ei asa zic...acum nush cat de adevarat e)
tratament is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 07:14   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Se poate reduce consumul urban la Cielo?

Merci Rama, dar daca ai da si numele acelui service bun, ar fi ideal . Eventual chiar cel unde a fost prietenul tau, fiindca nu prea mai am incredere in mecanicii romani
La Porsche sau la Autoitalia or avea calculatoare de diagnoza? ca oricum o sa ajung la ei cu Casco...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 09:18   #5
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Se poate reduce consumul urban la Cielo?

daca tie iti consuma stock masina 10-11% in oras apoi...ori ai picioru greu ori vinde repede masina ca nu-i masina
eu am un korean din 95 si consuma 10 in oras si am sarit de 110 caluti pe el
filtru sport
tobe
serpisori
chip
axa cu came modificata
pistoane modificate

si multe altele si am consum de cel mult 10 si schimb vitezele peste 4000 in oras

afara catre 6 juamte daca nu-i dau peste 140 intr-a 5-a
vezi ca este un surub sub filtrul de aer
scoti capacu galben si-l strangi 180 grade
apoi vezi cum consuma
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 10:15   #6
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Se poate reduce consumul urban la Cielo?

DACIA-wrc > masina cu motor stock e reglata din uzina. Cea pe care o ai tu ti-ai facut-o cum ai vrut, probabil ca ai reglat-o la finetze. Cei din uzina nu stau sa "asculte" motorul...Plus ca cele koreene au consumul ceva mai mic decat astea productie mai recenta. Am mai avut un Cielo '96 care consuma cam 8.5-9 in oras, fara nici un fel de modificari.
Asta e masina...o mai calc din cand in cand, dar nu f des. De obicei schimb pana in 2500 rpm. In oras ia cam 10% si in afara 6.5-7% max

Surubul ala care spui sa-l strang ce este de fapt? Nu ma bag daca nu stiu ce face :P

Merci oricum pt sfaturi si mai astept si altele.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 14:31   #7
Rama_Jupanu
Dacia Driver

Stage 3
 
Rama_Jupanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 87
Member of:
[DACIA]
Default Re: Se poate reduce consumul urban la Cielo?

Geo l-am intrebat pe prietenu ala al meu si a zis ca se simte diferenta si la accelerare dar el si a facut asta special ptr consum ca si lui ii consuma mult.eu am un cielo care merg cu el destul de repejor si consuma 8 si ceva in oras si 6 si ceva inafara si nu e modificat are multi kilometri pe bord dar am piese multe schimbate la motor.SI la service ala poti sa le zici la aia cum sa ti-o faca sa consume mai mult si sa mearga repede sau sa consume putin si sa mearga normal.Uite adresa si nr de tel Master Tuner
Tel/fax: 021 242 42 81
Mobil: 0722 275 522
Adresa Service: Buc, B-dul Timisoara 60-62 Sector 6 (in spatele dealer-ului Skoda Brady Trade)
Rama_Jupanu is offline   Reply With Quote
Old 22-11-06, 14:55   #8
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Se poate reduce consumul urban la Cielo?

Merci mult Rama pt datele de contact. Chiar o sa ma duc la ei, daca nu o rezolv zilele astea cand o duc in service sa-mi repar tabla pe ea. O fac pe casco si o duc la un service mai klumea. Poate gasesc pe acolo un meseriash bun. daca nu, atunci sigur voi ajunge la Master Tuner.

Apropos...la Master Tuner fac doar tuning sau fac si service? Adik reparatii.

Merci si bafta in continuare.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 23-11-06, 00:53   #9
Rama_Jupanu
Dacia Driver

Stage 3
 
Rama_Jupanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 87
Member of:
[DACIA]
Default Re: Se poate reduce consumul urban la Cielo?

NU fac reparati astia sunt numai cu motoare dyno dastea nu au deaface cu tabla cauta si tu un meserias bun ar fi bine sa il cunosti eu am avut probleme cu unu am avut un accident minor mi-a intrat unu in mine si mi-a strambat usa si mi-a schimbat-o cu una noua si la prima ploaie imi ploua in masina bafta si sa postezi si tu dupa ce te duci la astia dc o sa te duci
Rama_Jupanu is offline   Reply With Quote
Old 23-11-06, 10:00   #10
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Se poate reduce consumul urban la Cielo?

Nu cunosc nici un tinichigiu bun. Stiu un service bun prin Colentina, langa Europa. Dar e prea departe si nu-mi convine sa o duc tocmai acolo. O sa ma duc la un service pe care mi-l recomanda astia de la Generali Asigurari, unde am casco.
La Master Tuner o sa ajung probabil abea dupa sarbatori.

Eu nu am probleme cu usile, am de schimbat spoilere fata-spate si semnal fata, reparatie aripa fata, un colt de capota si esapament. M-a lovit unu' in spate si m-a proiectat si in ala din fata. Ghinion de nesansa...
Bafta si tie.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 23-11-06, 11:28   #11
Rama_Jupanu
Dacia Driver

Stage 3
 
Rama_Jupanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 87
Member of:
[DACIA]
Default Re: Se poate reduce consumul urban la Cielo?

Bine faci ca nu te duci in colentina acolo sunt numai service-uri proaste fac treaba la misto. O ruda de a mea sa dus in colentina nu stiu exact unde era un service mare si avea probleme la aripa si in fata la spoiler si aia iau stricat-o mai mult si ia cerut o gramada de bani sa i-o faca vezi si tu ce faci eu ti-as zice un service dar nu stiu dc face treaba chiar buna dar am vazut cateva masini reparate de ei si erau bine reparate e langa pirania de langa politehnica bafta
Rama_Jupanu is offline   Reply With Quote
Old 26-11-06, 00:11   #12
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Se poate reduce consumul urban la Cielo?

cei de la master-tuner pot monta UNICHIP pe masina, aportul e semnificativ la motoarele daewoo adik incadrandu-se in cei 10% teoretici.

@dacia-wrc - ai la baza 75 de cai ...... cei 110cp au fost masurati pe dyno sau sunt "teoretici" ?
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 26-11-06, 09:51   #13
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Se poate reduce consumul urban la Cielo?

rama ala-i debitmetrul
defapt senzorul daca-l desfaci el va sti ca-i intra prea mult aer si ii da mai multa benzina, daca ii strangi computeru va stii ca are prea putin aer si va da mai putina benzina...
apoi daca-l strangi o tura...consuma va scadea umpic...cal mul juma de litru
pe dyno n-am apucat da cam peste 110 sper sa am dupa toate modificarile, daca n-am vand masina :d...sau ii dau foc si fac mici pe ea
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 26-11-06, 18:56   #14
Rama_Jupanu
Dacia Driver

Stage 3
 
Rama_Jupanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 87
Member of:
[DACIA]
Default Re: Se poate reduce consumul urban la Cielo?

dacia-wrc aia de la service ala nici nu iti deschide capota daca vor au in masina in dreapta langa usa aproape sub bord mufa de conectare si prin mufa aia conecteaza calculatoru. Nu umbla mecanic la motor totu il face din computer
Rama_Jupanu is offline   Reply With Quote
Old 26-11-06, 19:12   #15
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Se poate reduce consumul urban la Cielo?

nici o persoana din serviceuri nu va umbla pe la mufa OBD si nu se va interveni la computerul de bord, se uita oamenii oricum ca matzele in calendar ..... asta pentru ei e suprem. montarea unui power-box, sau o remapare facuta la o persoana privata care se pricepe la asa ceva da ..... aia din serviceuri .... EXCLUS (cel putin pr Bucuresti)
NWZeu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -