Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-10, 09:49   #16
amabilu

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 64
Default re: Recomandari achizitie GPL Cielo

Mda ,si eu am aceeasi problema cu alegerea instalatiei si a firmei.Pentru ca stau in Bucuresti am de unde alege si am facut ceva cercetari pe net si am ajuns la o concluzie.Dar pentru tine,oltean fiind,m am gandit la o recomandare.Cautand pe forumuri am gasit multe vorbe bune despre un tip ,un service adica din Valcea care monteaza si multa lume e multumita de el.Sper ca nu si a facut singur reclama postand sub diferite nume.Vazand ca e asa laudat si eu ma gandeam sa trag o fuga dar nu are rost sa merg la revizii pana acolo.Pe cand la tine 132 km se merita zic eu.Daca omul e asa competent cum il lauda toti atunci vorbind cu el te lamuresti intocmai.Succes!
amabilu is offline   Reply With Quote
Old 16-02-10, 09:56   #17
prozatos

Stage 3
 
prozatos's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 78
Default re: Recomandari achizitie GPL Cielo

ce revizii se fac la instalatiile gpl si la cat timp?
prozatos is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 18:47   #18
prozatos

Stage 3
 
prozatos's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 78
Default Re: Consum Cielo

Quote:
Originally Posted by i0_nu_tz View Post
al meu cielo din 96.... facut consumul chiar azi , mers numai prin Bucuresti prin centru gen Romana si tinand cont ca a fost frig .... mi-a dat un consum de 13 % ..... si prin vara cand i l-am facut imi lua 12% in conditii de mers tot prin bucuresti si schimbat vitezele la 3-4 mii de ture... ca o medie asa la 3 mii jumate.....nu stiu ...cred ca e ok... masina are acum 70 de mii de km cu carte service...acum depinde ca sunt perioade cand te dai la ea calumea si perioade cand nu , deci consumul variaza....dar mai jos de 12% nu am scos-o niciodata....)..aste e, ii place benzina
baga-l pe GPL
prozatos is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 20:28   #19
i0_nu_tz

Stage 3
 
i0_nu_tz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 120
Default Re: Consum Cielo

sincer m-am gandit si la GPL dar am unele retineri ....fiecare cu mentalitatea lui....nu stiu trebuie sa pun in balanta multe chestii .....nu stiu ce sa zic...spune-mi si mie nu stiu avantaje si dezavantaje la GPL....in afara de faptul ca as iesi mai bine la banii dati pe carburant.....
__________________
NEVER Drive Faster than YOUR Angel Can FLY !
i0_nu_tz is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 20:40   #20
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Consum Cielo

Quote:
Originally Posted by i0_nu_tz View Post
sincer m-am gandit si la GPL dar am unele retineri ....fiecare cu mentalitatea lui....nu stiu trebuie sa pun in balanta multe chestii .....nu stiu ce sa zic...spune-mi si mie nu stiu avantaje si dezavantaje la GPL....in afara de faptul ca as iesi mai bine la banii dati pe carburant.....

Poi mai trebuie vreun avantaj? pretul mai mic al gazului! si stai linistit ca motorul nu se strica asa repede... chiar greu daca ii schimbi uleiul la timp si ai grija de el! Iar la fel se merita daca stii ca faci km multi sa iti amortizezi investitia!
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 20:44   #21
i0_nu_tz

Stage 3
 
i0_nu_tz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 120
Default Re: Consum Cielo

trebuie sa fiu atent la ceva?....cum sa aleg o intalatie GPL buna....? de care e recomandata pt cielo ? daca este vreuna ....si daca imi recomanda cineva sa spuna si un pret in mare...ca idee....Multumesc!
i0_nu_tz is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 20:50   #22
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Recomandari achizitie GPL Cielo

Cel mai bine pui una noua montata in service cu garantie si omologare si costa pt cielo undeva la 1200 lei (12 mil lei vechi) cu totul. ieri m-am interesat!

Nu conteaza firma instalatiei... toate fac acelasi lucru!
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 20:58   #23
i0_nu_tz

Stage 3
 
i0_nu_tz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 120
Default Re: Recomandari achizitie GPL Cielo

pai la una noua ma si gandeam .... ....o sa ma interesez
i0_nu_tz is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 08:21   #24
zalmoxiss

Stage 2
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 59
Default Re: Recomandari achizitie GPL Cielo

E drept toate fac aceleasi lucruri, dar una e mai fiabila decat alta ca si marcile de masini toate fac aceleasi lucruri, voinicule aici depinde mult de mentalitate. Daca stai cu piticul pe creier ca ai o bomba in masina atunci nu-ti pune (mai bomba este rezervorul de benzina decat rezervorul de gpl), daca iarasi piticul iti spune ca iti va uza motorul nu-ti pune si aici este 90% fals dupa parerea mea. Gpl-ul se pune pe masina cu un singur scop economie de bani si asta e valabila in cazul in care faci drumuri lungi pentru ca acolo se renteaza. Daca mergi de la moara pana la gara tot pe benzina vei merge . Eu mi-am pus si nu regret, (am regretat la instalare unde dupa aia tot la bucuresti am ajuns)ba din contra la ce preturi se practica pe piata este chiar ok. Recomand Tomasetto dar si asta depinde ce masina ai.
__________________

Last edited by zalmoxiss; 15-01-11 at 08:24.
zalmoxiss is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 12:53   #25
Razvan3486

Stage 3
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 134
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Recomandari achizitie GPL Cielo

Tomasetto secvential am si eu si regret un singur lucru, ca nu am pus rezervor Toridal si am pus Cilindric. In rest am facut ceva economie la carburant.
Razvan3486 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 19:44   #26
amabilu

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 64
Default Re: Recomandari achizitie GPL Cielo

Daca va ajuta ,o sa va spun experienta mea.Mai sus am un post de mai bine de un an in care nici eu nu stiam prea multe,ce instalatie sa pun.M am documentat cat am putut si cred ca am facut alegerea corecta.Am ales firma autogaz,pe giurgiului,inginerul voia sa mi puna tomasetto ,i am zis de ce nu brc?S a uitat la motor si a zis si el sa pun brc.Am fost impresionat inca de la inceput de fiabilitate.M a costat 17 mil ca am pus si rezervor toroidal dar oricum am recuperat banii deja,ca am facut aproape 14k.
Concluzia mea:daca cielo e bun si merita,brc e cea mai buna instalatie clasica.Sunt si variante mai scumpe dar pentru asta tre sa fii exagerat de indragostit de un cielo.
Varianta mai ieftina e tomasetto,anul trecut era vreo 12 acum cred ca si mai putin.Or mai fi si altele desigur dar nu le cunosc.
Eu recomand brc categoric,nu ma asteptam sa mearga asa gazul.probabil stiti in turatii mici e sensibil mai sprintena decat benzina.
Recomand si firma de mai sus pentru bucuresteni,nu am avut probleme,nu sunt nesimtiti ca service urile obisnuite si vad ca au facut treaba buna.Au experienta.
E si autorizat daewoo dar nu stiu cum fac treaba,eu recomand doar pt gaz.
amabilu is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 23:14   #27
TONYPSG
Daewoo Driver

Stage 5
 
TONYPSG's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 650
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: Recomandari achizitie GPL Cielo

doar o completare si o sustinere a ideii lui amabilu.am montat si eu tot la autogaz in brasov o instalatie brc simpla nu secventiala si sunt nu multumit,FOARTE MULTUMIT! DE PRESTATIILE INSTALATIEI.acum ca este si reglata fuge de rupe tinind cont ca eu am si motor obosit.tind sa cred ca merge mai bine ca pe benzina.insa cine dispune de bani e recomandata si montarea unui picurator.acesta ajuta mai mult ungerea deoarece gazul este o ardere uscata.costa ceva in plus insa face toti banii si scapi si de o grija.eu personal nu am montat insa va urma si acest update.si la recomandarea mecanicilor care au montat instalatia au zis ca e bine odata pe saptamina sa mergem si cu benzina in jur de 30-35 km si asa scapam de eventualele dubii.pretul instalatiei cu rezervor toroidal a fost in sept.2010 1400 lei+160 lei omologarea RAR
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SDC10012.JPG
Views:	151
Size:	190.1 KB
ID:	1876113  
TONYPSG is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -