Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Zona tehnica Daewoo

Zona tehnica Daewoo Zona tehnica, secrete, tips&tricks Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 19-12-05, 18:58   #1
ZXR

Stage 2
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 38
Default Punte spate Vectra pe Cielo

Am un Cielo hatchback, si am luat o punte spate de pe un Vectra sa o pun pe Cielo. Se potriveste la fix, distante, etc, singura problema e cablu de la frina de mina(sint prinderi diferite). Puntea de Vectra am primit-o fara cablu. Daca iau un cablu de Vectra rezolv problema sau nu? Ce alte solutii ar fi? Daca s-a mai confruntat cineva cu problema asta, as dori niste sfaturi.
Mersi

P.S.
In alta ordine de idei, oare nu ar merge sa dau jos doar tamburii de pe puntea originala si sa pun discurile+etrierii de pe Vectra, sa nu fiu nevoit sa schimb complet puntea?
ZXR is offline   Reply With Quote
Old 20-12-05, 19:11   #2
sedon20dis

Stage 4
 
sedon20dis's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 177
Default Re: Punte spate Vectra pe Cielo

cat te-a ajuns puntea spate? e cu discuri...sunt interesat nu stii daca se potriveste pe espero?daca afli vreun raspuns posteaza-l...
sedon20dis is offline   Reply With Quote
Old 21-12-05, 18:52   #3
ZXR

Stage 2
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 38
Default

Da, e cu discuri. Am luat-o cu 100 de euro de la un prieten care are parc de dezmembrari. La Cielo merge la fix, singura problema e cu cablu de la frina de mina. Pe Espero nu stiu, dar cind trec pe la om o sa-l intreb.
ZXR is offline   Reply With Quote
Old 21-12-05, 19:55   #4
Radu ERD
AfterDark Racing Member

Stage 5
 
Radu ERD's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 523
Member of:
[AfterDark Racing]
Default

Merge sa iei numai fuzetele de pe puntea de Vectra si sa le pui pe puntea de Cielo ca sa nu mai schimbi toata puntea. Verifica daca pe Cielo ai modelul de punte cu suruburi la fuzete.
Eu am punte dintr-o bucata si am facut rost acum de una cu fuzete detasabile de Cielo si de fuzete de Vectra! Fuzetele de Vectra complete(discuri aproape noi, placute la fel, etrieri si cablu de frana de mana) le-am gasit la 2,5 mil. Bafta si tine-ne la curent cu progresele!
__________________
Cielo C20XE DIS - BUILT not bought

www.toyotires.ro
Radu ERD is offline   Reply With Quote
Old 20-01-06, 11:57   #5
ZXR

Stage 2
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 38
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Radu ERD\"
Merge sa iei numai fuzetele de pe puntea de Vectra si sa le pui pe puntea de Cielo ca sa nu mai schimbi toata puntea. Verifica daca pe Cielo ai modelul de punte cu suruburi la fuzete.
Eu am punte dintr-o bucata si am facut rost acum de una cu fuzete detasabile de Cielo si de fuzete de Vectra! Fuzetele de Vectra complete(discuri aproape noi, placute la fel, etrieri si cablu de frana de mana) le-am gasit la 2,5 mil. Bafta si tine-ne la curent cu progresele!
Salut, mersi de sfat si scuze de intirzierea raspunsului, cu Sarbatorile si lucru' n-am mai apucat sa scriu aici . Am rezolvat cu puntea, e pe masina si totul e ok, atit doar ca sint tot fara frina de mina. N-am reusit sa-i dau de cap cablului ala de Cielo, asa ca in privinta asta mai am nevoie de sfaturi. Stie cineva daca pot rezolva problema cu un cablu de Vectra?
Multumesc !
ZXR is offline   Reply With Quote
Old 29-01-06, 16:29   #6
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

nu vreau sa ma bag aiurea..dar n-ar fi mai simplu sa pui tu un cablu d vectra si-n felu asta aflii ce vrei sa stii si poate ajuti si pe altii care la randu lor asteapta un raspuns
__________________
Is it \'cause they like my gangsta walk..Is it \'cause they like my gangsta talk...Is it cause they like my handsome face...Is it cause they like my gangsta way...PICTURE ME ROLLIN\'
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 04-02-06, 18:04   #7
ZXR

Stage 2
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 38
Default

Nu, n-ar fi mai simplu pt ca un cablu costa bani, si poate il iau degeaba. De aia am preferat sa intreb. Avind in vedere ca totusi n-am reusit sa aflu ce ma interesa, tot va trebui sa-l cumpar, sper sa nu dau banii degeaba.
ZXR is offline   Reply With Quote
Old 04-02-06, 18:07   #8
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

deci tot la vorba mea ai ajuns) acum am eu o intrebare
ala-i pt frana d mana...dar pt frana d picior ai tras conducte separate? k eu vreau sa-mi schimb tot asa discuri p spate si nush sunt in dilema?
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 04-02-06, 18:20   #9
ZXR

Stage 2
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 38
Default

Nu am tras conducte separate, merge pe alea originale. Singura problema pe care am intimpinat-o a fost cea cu cablul. Merita sa faci miscarea, dar te previn ca trebuie dupa sa umbli la repartitor, sau sa faci upgrade la frina fata(daca ai tot Cielo), pt ca am observat la mine ca frinele de Vectra sint mult mai puternice, si avind frine mai tari pe spate, la frinari la blana imi pleaca spatele rau de tot. M-am si invirtit de citeva ori pe drum din cauza asta. Mentionez ca frinele pe fata sint in perfecta regula, placute noi, lichid schimbat, aerisite. Atit ca nu fac fata. Ma bate gindu' sa schimb discurile si etrierii cu ceva mai bun, dar inca adun informatii.
ZXR is offline   Reply With Quote
Old 04-02-06, 18:27   #10
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

eh eu stau sa ma gandesc la un swap cu 2000 16v si nu sunt inca hotarat.dk se merita sa-mi aduc din germ masina sa iau d p ea tot c trebe .deci p fata oricum tot d vectra)
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 04-02-06, 18:32   #11
ZXR

Stage 2
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 38
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"LEXUS\"
eh eu stau sa ma gandesc la un swap cu 2000 16v
Asa ceva m-ar tenta si pe mine, dar se poate omologa?
BTW....oare pe fata ar potrivi niste discuri de Vectra? Stii pe cineva care a facut miscarea? Eu pe spate am incercat doar sa schimb tamburii cu discuri, dar nu erau la fix gaurile, asa ca am schimbat toata puntea.
ZXR is offline   Reply With Quote
Old 04-02-06, 19:27   #12
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

nu stiu inca asta caut si eu cu omologarea stiam p cineva da nush dk mai ma poate rezolva
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 24-06-06, 08:20   #13
reptile

Stage 2
 
reptile's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 31
Default Re: Punte spate Vectra pe Cielo

pai se rezolva cu cablu de frana ca am reusit asta singura adaptare este sudarea celor doua "urechi" de pe puntea de vectra pe cea de cielo.randament foarte mare nu da dar se pare ca tot e mai bine dacat sa nu ai deloc asa ca succes.
reptile is offline   Reply With Quote
Old 26-06-06, 02:12   #14
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: Punte spate Vectra pe Cielo

pe cielo stiam ca sunt prb cu omologarea motorului de sfi....ei te intreaba ...exista motorizare de 2.0 pe cielo...normal ca nu...si atunci ei zic astae...bafta...Daca ai pe cineva acolo ca sa ai unde sa pulsezi e bine si incearca s-o rez...daca nu vinde cielo si ia-ti un espero si pune sfi-ul pe el....E mult mai simplu si cu omologarea si cu prinderea lui .
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 28-06-06, 16:27   #15
sco211
FullSpeed Racing Member

Stage 5
 
sco211's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,364
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: Punte spate Vectra pe Cielo

parerea mea este ca nu merita sa pui toata puntea pentru k e mult mai grea si nu faci mare lucru decat sa se vada etrierii......am avut si io cielo si aveam lista completa cu ce tre facut la masina. poti pune doar discurile...nu shtiu exact cum se face k nu sunt mecanic, dar e mai buna varianta decat cea cu toata puntea...
__________________
sco211 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -