Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Divertisment

Divertisment Glume, imagini amuzante, stiti voi, orice starneste rasul.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 19-03-08, 16:08   #1
Ed_Crane_1983

Stage 5
 
Ed_Crane_1983's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 568
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta


Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

Pericole la volan?

Cel putin pentru japonezi si englezi abilitatea de a conduce o masina se incadreaza in trei categorii principale. Pe la 18 ani, "zero skills", cum prefera sa spuna dumnealor, apoi urmeaza o perioada in care acumulezi experienta si devii un sofer sigur pe tine, iar la "apus", peste 60 de ani, sa zicem...uiti tot ce ai invatat in anii intermediari, instinctele ruginesc si devii o povara pentru trafic...

Batran, furios si iute

Ultima "varianta" e valabila in Tokyo, unde batranii care au peste 65 de ani "la bord" sunt stimulati cu diverse reduceri si servicii ca sa "traga" definitiv pe dreapta. Mese gratuite la restaurant, facilitati la banca, tot felul de ajutoare sunt acordate batranilor din Tokyo care renunta la sofat. Masura a venit ca urmare a unei statistici destul de ingrijoratoare, care spune ca in 2007 circa 100000 din accidentele inregistrate in Tokyo au fost cauzate de batrani peste 65 de ani.

Tinerii englezi, soferi de la 18 ani

Reversul medaliei se gaseste in Anglia, unde se urmareste cresterea varstei legale de la care un jun are voie sa conduca de la 17 ani la 18 ani. Totodata, tinerii invatacei care vor permis trebuie sa urmeze o scoala de soferi pe perioada unui an intreg...De asemenea, soferii foarte tineri nu au voie sa transporte alti tineri in masina noaptea. Statisticile englezilor arata ca soferii tineri sunt implicati in majoritatea accidentelor mortale din Anglia, cauzate lipsei de experienta si a excesului de zel asupra pedalei de acceleratie...

Din pacate, in general, regulile sunt scrise ca sa fie incalcate...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	348661_4641.jpg
Views:	343
Size:	51.1 KB
ID:	487874  
__________________
Lars Von Trier
Ed_Crane_1983 is offline  
Old 19-03-08, 18:19   #2
foss

Stage 5
 
foss's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 482
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

Si in romania cei peste 65 de ani ar trebui sa puna carnetul pe masa ca stiti cum se spune ca atunci cand imbatranesti dai in mintea copiilor adica nu mai esti constient de ce faci!!!!Sunt o adevarata pacoste cei peste 65 de ani in traficul deja nebun din Bucuresti si pe sosele dupa ce sunt de doi bani mai si merg cu 20km/h ca asa lise pare lor sigur!!
foss is offline  
Old 19-03-08, 18:27   #3
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

Quote:
Originally Posted by foss View Post
Si in romania cei peste 65 de ani ar trebui sa puna carnetul pe masa ca stiti cum se spune ca atunci cand imbatranesti dai in mintea copiilor adica nu mai esti constient de ce faci!!!!Sunt o adevarata pacoste cei peste 65 de ani in traficul deja nebun din Bucuresti si pe sosele dupa ce sunt de doi bani mai si merg cu 20km/h ca asa lise pare lor sigur!!
Ei las ca daca ajungi tu la 65 de ani AZIL scrie pe tine
SHOGUN-A8 is offline  
Old 19-03-08, 18:50   #4
Geo_F L G

Stage 3
 
Geo_F L G's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 78
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

e mai bn asa decat sa incurce traficul.parerea mea!
Geo_F L G is offline  
Old 19-03-08, 19:40   #5
Bobytzul

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 178
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

Quote:
Originally Posted by foss View Post
Si in romania cei peste 65 de ani ar trebui sa puna carnetul pe masa ca stiti cum se spune ca atunci cand imbatranesti dai in mintea copiilor adica nu mai esti constient de ce faci!!!!Sunt o adevarata pacoste cei peste 65 de ani in traficul deja nebun din Bucuresti si pe sosele dupa ce sunt de doi bani mai si merg cu 20km/h ca asa lise pare lor sigur!!
In sfirsit si un sfat competent .
-Omul are perfecta dreptate
a)majoritatea accidentelor sunt facute de cei peste 60 ani
b)Tot cei peste 60 ani se trag la liniute si mai fac tandari masinile la lume vezi cazul cu tico ajuns cit 4 cutii de televizor ,chiar ca mosii astia au dat in mintea copiilor .
c)Tot cei peste 60 ani sunt vinovati, ca au avut tupeul sa treaca pe zebra ca pietoni si ajung cu slvarea la spital ,vina lor este ca trebuia sa uite cu binoclu la masina care vine si sa vada din timp ca omul si conduce si vorbeste la mobil si mai trage un fum din tigare.
d)pai tot pensionarii sunt vinovati ca stind pe refugiu la tranvai se trezesc maturati de un bolid,vina lor este ca nu au anticipat ce intentii are expertul de la volan si nu au fugit ca iepurii care unde vedea cu ochii.
PS 60 ani inseamna virsta celor 3-4 din masina adunata
Bobytzul is offline  
Old 19-03-08, 19:44   #6
Bogdan_ozzy

Stage 5
 
Bogdan_ozzy's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,493
Member of:
[AUDI]
[MERCEDES]
[2 Roti]
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

Asta e chiar bine.. batraneii care au condus o viata si nu mai poata conduce dupa o anumita varsta , legea asta ar trebui sa fie implementata si la noi ... si eu asi ridica varsta la care poata sa dea un tanar de carnet de la 18 la 20 pentru ca.. sunt sute de motive si explicatii (teribilismul ).
Bogdan_ozzy is offline  
Old 19-03-08, 19:45   #7
Bobytzul

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 178
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

Quote:
Originally Posted by Geo_F L G View Post
e mai bn asa decat sa incurce traficul.parerea mea!
Inca un expert ,poate mosu are un logan sau un mert si il da nepotului ca el in 5 ani (mosu) nu a reusit sa juleasca masina si ala in 3 zile vine cu dauna totala .Beleaua este ca mai ai de asteptat 4-5 ani pina sa dai de permis .Asa ca ai grije ia bececeta si da o tura in parc dar inainte sa intri sa te rogi sa nu te alerge ciinii comunitari .
Bobytzul is offline  
Old 19-03-08, 19:47   #8
Teroarea

Stage 5
 
Teroarea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,245
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

eu zic ca tineretul produce cele mai multe accidente mai ales copii de bani gata care apasa acceleratia la fund au fost multe cazuri in general cei batrani sunt foarte prudenti si linistiti acum ca mai sunt si 2-3 cazuri asta e alta poveste dar in general multe din accidente se produc cu copii teribilisti...
__________________
Teroarea is offline  
Old 19-03-08, 19:55   #9
gunball

Stage 5
 
gunball's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 523
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

daca sti sa conduci poti sa ai si 101 ani ca tot nu faci accidente sau alte lucruri.
gunball is offline  
Old 19-03-08, 19:58   #10
Bobytzul

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 178
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

Quote:
Originally Posted by Geo_F L G View Post
e mai bn asa decat sa incurce traficul.parerea mea!
Tu mai ai pina sa dai cu presupusu .Banuiesc ca adori plimbarile in aer liber .
-1 buc bicicleta
-Drum asfaltat
a)dac ai singe in tine mergi pe sosea
b)cind iesi sa anunti si televiziunea si daca vei parcurge 5 km vei fi declarat omul anului sau clientul spitalului ,cu toate ca ai aprox ac drepturi ca si restul celor care participa la trafic (am uitat sa ai asigurare pe viata )
c)Dupa ce o sa vezi ca este cam albastra treaba pe sosea o sa incerci sa o iei pe trotuar ,acolo ai belele cu pietonii .
d)ai piste special amenajate de primarii acolo vei fi in siguranta totala mai precis 2 linii II cu o bicicleta desenata pe jos unde este trotuarul mai larg dar si masinile sunt parcate una linga alta pe trotuar .
Bobytzul is offline  
Old 19-03-08, 20:13   #11
sandueugeniu
VW Driver

Stage 4
 
sandueugeniu's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 281
Member of:
[VW]
[Street 4 Cars]
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

Nu cred ca-i o regula ca toti batrinii sunt inceti in trafic dar mare parte din ei da.Deci nu toti ar trebui sa se lase de sofat mai degraba cred ca dupa 65 de ani ar trabui sa faca niste teste medicale anual.
sandueugeniu is offline  
Old 19-03-08, 20:19   #12
Bobytzul

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 178
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

Quote:
Originally Posted by sandueugeniu View Post
Nu cred ca-i o regula ca toti batrinii sunt inceti in trafic dar mare parte din ei da.Deci nu toti ar trebui sa se lase de sofat mai degraba cred ca dupa 65 de ani ar trabui sa faca niste teste medicale anual.
Uite aici un reportaj cu ce se ocupa hodorogii si chiar ca trebuie sa le faci mama testarilor https://forum.4tuning.ro/showthread.p...44#post1417344 Pai pe cine doreai tu sa testezi ca nu am priceput .
Bobytzul is offline  
Old 19-03-08, 20:37   #13
Victor_WRC
VW Driver


Stage 5
 
Victor_WRC's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,607
Member of:
[4Tuning International]
[4Rally]
[VW]
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

Treaba cu tinerii sunt deacord ca merg ca nebunii , dar cu faza cu scoala de soferi pe un an mai bine asi bagau ceva undeva Englezii aia adica nin perspectiva mea eu i-asi crede nebuni , auzi nene sa faci scoala de soferi intr-un an. Doamne FERESTE !!!

Iar treaba cu oamenii invarsta peste 60...65 de ani asi propune sa dea examen in fiecare an daca nu l-au luat sa le fie de bine. Dar am vazut in Rm.Valcea niste mosnegi nene cu Tuareg , seria 7 , multe Mercedesuri , care au cate un cheag de sange pe creier si sa vezi cum apasa pedala de parca ar fi strada lu masa unu era cat peaci sa dea peste mine pe zebra.
Victor_WRC is offline  
Old 19-03-08, 21:41   #14
alexxx18

Stage 2
 
alexxx18's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 38
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

pensionarii sa stea p prima banda cum stau cei cu SCOALA,nu-i suport cand vad k merg cu 30km/h si cand trec d ei si ma uit ghici..fara suparare ori e babalac ori e femeie(nu am nimik cu ele sa nu s inteleaga gresit)
alexxx18 is offline  
Old 19-03-08, 21:49   #15
mario-gtr

Stage 1
 
mario-gtr's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 11
Default Re: Pensionarii japonezi, obligati sa traga pe dreapta

sincer as prefera sa fie testate toate femeile care conduc Q7, ML, si alte asemena. sa fie estate doar daca isi pot conduce masinile (parcari, intoarceri si alte alea). oricum batranii sunt deja tinuti departe cu ajutorul pretului la benzina si mai nou si la motorina, nu prea am mai vazut exemplare....
mario-gtr is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -