Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Divertisment

Divertisment Glume, imagini amuzante, stiti voi, orice starneste rasul.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-12-05, 02:49   #1
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default SFATURI DE TUNING

ma gandeam la niste sfaturi, idei sau observatii despre 'tuning'... asa ca le-am scris:

- semnele/simbolurile de marca sau indicativele de motorizare/versiune false sunt de-a dreptul penale. nu impresionati pe nimeni cu vreo Dacie 1310 cu semne ///M power, Renault, Turbo etc.
- dungile 'de Viper' merg pe Viper! pe Mustang! etc. nicidecum pe Oltcit, Dacia, Daewoo, etc.
- caracterele japoneze merg pe masini japoneze! sunt haioase vw-urile, bmw-urile cu asa ceva. tari? nu!
- finalele false sunt penale, dar stiati asta deja, sper...
- pozitiile albastre, verzi, rosii sau foliile care vezi dom'ne imita culoarea de far tip xenon sunt penibile si va pun talonul in joc!
- luminitele/neoanele colorate din jurul numarului de inmatriculare sunt penale! la fel si beculetele in toba si neoanele in spatele banchetei - nu stiu cum lucreaza taximetristii o noapte intreaga cu lumina aia in masina... pe mine ma doare capul dupa 5 minute!
- daca aveti neoane si acestea pot fi vazute direct fara sa te apleci, e o problema! ori masina este prea inalta pentru asa ceva, ori neoanele nu sunt puse unde trebuie sau aveti un bodykit cu prea multe 'guri'... in orice caz, se vede urat! mie oricum nu-mi plac neoanele pe nici o masina
- foliile pe geamuri colorate (gen rosii, verzi, albastre etc.) se vad destul de urat si sunt obositoare din interior. evitati-le pe cat posibil. geamurile care vin nuantate din fabrica verzulii sau albastrui sunt ok... e un procent de ionizare mic si sunt testate si re-testate.
- evacuarile galagioase pe masini slabe atrag, mai degraba, remarci gen 'saraca masina, e stricata' decat 'ce avion!'.
- un subwoofer e tare atunci cand NU iti zdrangane toata tabla masinii. exista ANTIFONARE si va salveaza imaginea!
- pleoapele din leucoplast sau autocolant nu impresioneaza, dimpotriva!
- 'spinnerele' din plastic lucios nu pacalesc pe nimeni si in curand vor aparea pe toate taxiurile... nu va cheltuiti banii aiurea
- spoilerele gti sunt pe toate taxiurile si masinile din comunele de langa bucuresti... de cacat!
- un bodykit prea jos nu va scuteste de o suspensie care sa coboare masina, ci doar face masina sa arate ciudat!
- daca niste jante deosebite sau macar mari + lipsa unui bodykit poate fi chiar elegant, inversul e urat... bodykit si jante din tabla sau mici... asta e, pentru look sacrificati din comfortul si acceleratie!
- numerele gen WST, WSN, WMP, WPO, POL, etc. nu va scutesc de opriri de rutina... in special daca nu aveti: nubira albastru inchis, bmw seria 3 negru, seria 5 albastru inchis, grand cherokee 2 negru si inca niste masini pe care le stiti probabil.
- bullbar-urile pe tico/berlina/logan/golf/etc. va fac in cel mai bun caz haiosi, clowni...
- chinuind niste boxe domotec si tinand toate geamurile deschise nu veti obtine chiar genul de atentie pe care o doriti.
- semnele cu nike, adidas, etc. sunt binevenite... DACA ACESTIA VA SUNT SPONSORI, altfel sunteti doar niste ghertoi care fac reclama gratuita si nici macar n-au bani sa poarte produsele ORIGINALE

cam atat deocamdata.
veniti cu adaugari

ps. ideea de tuning (cel putin exterior) e intr-adevar de a-ti face masina deosebita... dar pe de alta parte si un tico cu eleron de wrx sti ar fi deosebit, dar frumos - niciodata!
teddy is offline   Reply With Quote
Old 09-12-05, 09:31   #2
scorpio GL

Stage 5
 
scorpio GL's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,652
Default

Sant de acord cu tine, cu o mica adaugare:NU MAI PUNETI MANELE IN MASINI LA CARE S-A MUNCIT, CA LE PROFANATI.
scorpio GL is offline   Reply With Quote
Old 09-12-05, 09:42   #3
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

teddy: ai uitat de ledurile din stropitoarele de la parbriz
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 09-12-05, 09:49   #4
the_mav

Stage 5
 
the_mav's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 599
Default

mda... dar mai sunt cateva uitate:
am vazut de curand o antena gen aripioara d'aia de rechin cu led albastru/rosu/alb in varf care era activat de miscarile mashinii...
apoi mai sunt glumele proaste cu stropitoarele de parbriz intoarse catre pietoni
jantele stock vopsite cu srayul
tuburile de oua kinder prinse pe antene
stergatoarele duble pe dacia care abia se mai ridica
__________________
www.mavturism.ro
STEP ON IT & FLY TO HEAVEN...
Proud owner of SAAB...car for the moment, planning for a plane...
the_mav is offline   Reply With Quote
Old 09-12-05, 14:25   #5
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default

chiar:

- antena tip 'rechin' nu merge nici macar pe toate modelele BMW, d-apai pe alte masini...
teddy is offline   Reply With Quote
Old 09-12-05, 15:01   #6
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default

Adăugare la sistemul de sunet: tweeterele de pe faţă, concomitent cu geamurile coborāte chiar şi la -1314 grade Celsius, maşină din care se aude un superb sunet - ţsssţssţssţţsţsssţsţsţsssssţsssss!!!

Later edit: Să nu uităm de potcoavele aducătoare de noroc montate pe masca din faţă. )
Lao is offline   Reply With Quote
Old 09-12-05, 15:21   #7
AR120CP

Stage 5
 
AR120CP's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 988
Member of:
[VW]
Default

Sa nu uitam CD-ul de la oglinda.....antiradar
AR120CP is offline   Reply With Quote
Old 09-12-05, 15:26   #8
f1anatic

Stage 3
 
f1anatic's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 132
Default

Poate potzi adauga eleroanele (*de cursa*) prinse de portbagaj care mai mult impiedica la inaintare decit sa ajute la stabilitatea unei masini si asa slab motorizate care NU are nevoie.
__________________
Schumi drive it like you stole it !
Think.Feel.Drive.
f1anatic is offline   Reply With Quote
Old 09-12-05, 16:35   #9
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default

dupa ce strangem destule idei facem un 'manual'... nu prea e manual de tuning ci, mai degraba, de evitare a kitsch-tuningului.
teddy is offline   Reply With Quote
Old 10-12-05, 11:46   #10
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default

voi suntetzi cu capu` ... am gasit aici o parte din ideile care vroiam sa le fac dar sunt neinsemnate ...


vroiams a`mi schimb numaru la mashina WST si sa`mi pun stroboscoape .. da ma fac io mare si imi iau jeep :P .. si`mi pun wst )
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 10-12-05, 13:41   #11
CT99WUW
Honda Driver

Stage 5
 
CT99WUW's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,317
Member of:
[Honda]
Default re

sunt dezamagit ai uitat de autocolante gen TURBO , SPORT , RENAULT(pt dacii zic)
plus.....ati uitat cu totii cum este sa stie lumea cine esti?? ee vedeti aici intervine autocolantul cu numele tau frumos stilizat pe luneta MAREEE sa vada toti ..dar si pe parasolar numarl de la masina sa vada lumea cu cine se pune ce ziceti insa de ornamentele de plastic care se pun pe capacul de rezervor ?)))) si mai nou am vazut pe dacii acolo unde nu exista rezervor..........de parasolarul cat jumatate de parbriz s'a vorbit???? ca tre sa stai cu buzele pe volan sa vezi afara ???? si la acelasi taximetrist cu parasolar am uitat la interior...sus in coltul parbrizului tweeeteeeereeeeeee bun......la interior.....gasim asa la oglinda atarnate cateva zeci de modele de braduleti mirositori desi in masina pute a hoit din categoria margele papusi maimutoi etc cate 2 din fiecare daca se poate ...autocolant ieftinake sa imite aluminiu carbon sau orice alt material )) acum asta imi place cel mai mult ....cadrane albe sau alta culoare decat originale....care mai nou ridica o masina clasica cu 200-220km/h la 280-300km/h ....eu o sa imi fac in ANI LUMINA ca nu se mai poarta km/h asa ..si cum ziceam de ele...noaptea se vad oribil......o lumina peste tot....nasoala rau...am avut si eu pe o corsa mai de mult insa ..erau pe masina care abea era adusa din germania si erau albe cu scris bleo ..iar noaptea se vedeau doar cifrele nu toaata magaoaia aia....oricum sunt multe de zis....cielo cu spoilere de dacii pe fata ....steagurile gen racing pe capota aripa sa zic ....multe multe discurile false pe spate facute mult mai mari decat cele de pe fata si PERFORATE ))))) prize de capota de la sracing...autoadezive )))) sigurante pt capota tot prinse cu PICATURAAAAAAA ahahahahahah saaalut si sa vedem daca o sa dispara din cele zise de noi de pe masini...
__________________
Hang On, Not Done Accelerating
CT99WUW is offline   Reply With Quote
Old 10-12-05, 21:26   #12
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default

toate astea sunt tari si le vezi la prima intersectie la masini
apropo ar mai fi si stikerele cum ar fi \"tunning\" sau firme de body kituri sau de mai stiu eu ce puse parasolar care saracele sunt stok
__________________
carDesign
Magazin CarDesign 4Tuning
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 11-12-05, 17:37   #13
procos
Toyota Driver

Stage 3
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 90
Member of:
[Toyota]
Default

Nu cred ca s-a scris, sau poate nu am citit eu, de acele masini(deobicei dacia) care au interiorul plin cu sute de stegulete si fanioane ale echipelor de fotbal, aaah da si am vazut ieri pe unu care avea sub placuta de inmatriculare inca un nr. de inmatriculare, dar era de SUA, ca sa vedeti pana unde duce imaginatia unor oameni.
__________________
Now: Audi Cabriolet 2.3 / Nissan 300zx TT / ?
Ex: Mercedes CLK/ Toyota Carina/ BMW 535/ ...
procos is offline   Reply With Quote
Old 11-12-05, 21:48   #14
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default

ar mai fi de amintit acele scrisuri de pe anvelope cu alb(numele firmei producatoare) chiar arata rau ,
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 12-12-05, 01:05   #15
cata_tm

Stage 5
 
cata_tm's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 814
Member of:
[DACIA]
Default

fratilor, cata dreptate, dar mai fac si eu o mica completare, pe care oricum o stiti toti. amintesc totusi, spoilerele puse pe dacie de la alte tipuri de masini, decupate cu cutitu, si prinse cu suruburi, ca nu se potriveau pe masina... nu???
cata_tm is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -