Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MITSUBISHI > Zona tehnica Mitsubishi

Zona tehnica Mitsubishi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Mitsubishi

Reply
 
Thread Tools
Old 19-12-14, 21:03   #1
silvester 47

Stage 3
 
silvester 47's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 135
Default lancer din 2004 cu probleme

Am nevoie de ajutor. Am un Mitsu Lancer din 2004 cu motor 4G18. In vara asta l-am segmentat pt.ca manca f.f.f.mult ulei. Reparatia (segmentarea) a fost un succes.Totul a mers bine pana acum 2 saptamani, cand i-am schimbat bujiile. Am decis asta pt. ca erau montate cele de dinainte de segmentare. Am pus NGK (cele din manual).Mototrul a inceput sa mearga rau (in 2 pistoane), alternand cu perioade cand mergea perfect.Amconstatat ca in reprizele cand functiona trepidant, fara putere si cu intreruperi, in 2 pistoane, scotand mufa ce intra la bobina de inductie aferenta pistoanelor2 si 3, nu se observa nicio schimbare, fapt ce m-a facut sa banuiesc ca acea bobina nu primeste impulsuri/curent in perioadele de "mal function".Am dus masina la tester la reprezentanta Mitsubishi, dar, culmea, exact atunci mergea bine si meseriasul mi-a spus ca motorul e in parametri, adica: bobinele sunt bune, bujiile la fel, sondele lambda de asemenea.A mai patit cineva asa ceva? Daca da, spuineti-mi ce sa-i fac. I-am schimbat fisele la bujii, am pus alte bujii noi (DENSO-din carte),
silvester 47 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-15, 19:10   #2
silvester 47

Stage 3
 
silvester 47's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 135
Default Re: lancer din 2004 cu probleme

rezolvat ! erau bobinele de inductie... ambele !!!
silvester 47 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -