Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MITSUBISHI > Zona tehnica Mitsubishi

Zona tehnica Mitsubishi Zona tehnica, secrete, tips&tricks Mitsubishi

Reply
 
Thread Tools
Old 22-05-13, 09:51   #1
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default scimbarea cutiei automate cu manuala

salutare tuturor.
am mare mare nevoie de ajutor, si rog doar pe cei care stiu despre ce e vorba sa-mi dea niste sfaturi.
am 2 masini identice ca si model, dar una are volan pe dreapta si cutie manuala, cu tractiune 4x4, iar cealalta volan pe stanga si cutie automata 2x4.
intrebarea mea este daca pot scimba cutiile intre ele, si cam cat de costisitor este transferul cutiilor.
la masina cu transmisie manuala si 4x4 vireaza si spatele. la cea automata doar fata.
ideea e ca vreau sa fac toata treaba acasa (fara service).

multumesc!
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-13, 13:29   #2
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: scimbarea cutiei automate cu manuala

nici o idee de la nimeni?
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-13, 11:16   #3
dan_eclipse4g63t

Stage 5
 
dan_eclipse4g63t's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 649
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: scimbarea cutiei automate cu manuala

Quote:
Originally Posted by marcelush2 View Post
nici o idee de la nimeni?
SALL.daca cutia manuala este de 4x4 nu ai nici o sansa sa faci schimbul daca cealalta este de tractiunne fata. pentru ca cea de 4x4 are cutie de transfer pentru spate in lateral. doar prinderea de motor este la fel,si planetarele sunt diferite. eu am facut la un eclipse tractiune fata,trecerea de la automata la manuala fara probleme,dar de la 4x4 la fata s-au invers ,slabe sanse.DOAR SA SCHIMBI TRACTIUNEA SI SA RENUNTI LA 4X4 ATUNCI MERGE SI SA RAMAI MANUAL PE TRACTIUNE FATA.BAFTA.CE MASINA ESTE?
dan_eclipse4g63t is offline   Reply With Quote
Old 04-06-13, 11:20   #4
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: scimbarea cutiei automate cu manuala

mitsubishi 3000gt
am 2 masini.
am crezut ca pot schimba cutiile intre ele cu tot cu transmisie, si sa pun pe cea care e 2x4 punea spate si cardanul de la cea 4x4
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-13, 11:23   #5
dan_eclipse4g63t

Stage 5
 
dan_eclipse4g63t's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 649
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: scimbarea cutiei automate cu manuala

Quote:
Originally Posted by marcelush2 View Post
mitsubishi 3000gt
am 2 masini.
am crezut ca pot schimba cutiile intre ele cu tot cu transmisie, si sa pun pe cea care e 2x4 punea spate si cardanul de la cea 4x4
teoretic se poate ,dar foarte greu si la un service bun pentru intarirea caroseriei sa poti prinde puntea spate ,alinierea rotilor si asa mai departe.nu merita efortul pentru ca este foarte scump
dan_eclipse4g63t is offline   Reply With Quote
Old 04-06-13, 11:28   #6
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: scimbarea cutiei automate cu manuala

poi caroseriile par la fel. mam uitat pe sub masina cu tractiune fata, si am vazut ca are inclusiv tunelul pentru cardan.

ideea e ca eu tin f mult la masina care are tractiune 4x4 si cutie manuala, dar din pacate volanul pe dreapta...

o fi mai usor sa schimb casetele de directie si ce mai e, astfel incat sa ii schimb volanul pe stanga?
asa as scapa de munca cu transferul cutiilor si a tractiunii...
multumesc
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-13, 11:33   #7
dan_eclipse4g63t

Stage 5
 
dan_eclipse4g63t's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 649
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: scimbarea cutiei automate cu manuala

Quote:
Originally Posted by marcelush2 View Post
poi caroseriile par la fel. mam uitat pe sub masina cu tractiune fata, si am vazut ca are inclusiv tunelul pentru cardan.

ideea e ca eu tin f mult la masina care are tractiune 4x4 si cutie manuala, dar din pacate volanul pe dreapta...

o fi mai usor sa schimb casetele de directie si ce mai e, astfel incat sa ii schimb volanul pe stanga?
asa as scapa de munca cu transferul cutiilor si a tractiunii...
multumesc
daca vrei sa pastrezi 4x4,da mai repede schimbi bordul pe stanga ,daca acea caroserie este si mai buna.este mai indicat,dar mai greu din punct de vedere al instalatiei electrice ca trebuie prelungita si modificata bine ,de cineva care stie electrica adevarata nu ageamii, sa itin ia bani putini si apoi ,doamne fereste sa iei foc.este fioarte seriaoasa o schimbare de pe dreapta pe stanga.
dan_eclipse4g63t is offline   Reply With Quote
Old 04-06-13, 11:45   #8
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: scimbarea cutiei automate cu manuala

cu partea electrica ma descurc, atat in teorie cu si paractica (chiar foarte bine).
singurul lucru de care ma tem e partea de mecanica (aici nu am nici foarte multe cunostinte si nici foarte multa experienta).

unii spun ca e floare la ureche sa schimb punea spate, de aceea am ales sa intreb si aici...
am atasat 2 poze/pagini cu puntile din manualul masinii (2x4 si 4x4).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2x4.png
Views:	37
Size:	152.7 KB
ID:	2790697   Click image for larger version

Name:	4x4.png
Views:	35
Size:	114.6 KB
ID:	2790698  
marcelush2 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-13, 22:36   #9
ZenFto

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 3
Default Re: scimbarea cutiei automate cu manuala

Quote:
Originally Posted by marcelush2 View Post
poi caroseriile par la fel. mam uitat pe sub masina cu tractiune fata, si am vazut ca are inclusiv tunelul pentru cardan.

ideea e ca eu tin f mult la masina care are tractiune 4x4 si cutie manuala, dar din pacate volanul pe dreapta...

o fi mai usor sa schimb casetele de directie si ce mai e, astfel incat sa ii schimb volanul pe stanga?
asa as scapa de munca cu transferul cutiilor si a tractiunii...
multumesc
Caroseriile aparent sunt la fel ca si forma,dar ca si ramforsari,rigiditate cea 4x4 este diferita.Nimic nu este imposibil,insa implica costuri.

Succes!
ZenFto is offline   Reply With Quote
Old 01-09-13, 09:18   #10
marcelush2

Stage 5
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 405
Default Re: scimbarea cutiei automate cu manuala

am reusit sa intru sub ambele masini.
am observa ca sunt la fel...
din pacate insa puntile sunt diferite, si nu se potrivesc la suporti
caroseriile nu au suportii de prindere a puntilor la fel...
momentan am decis sa aman umpic modificarile pt a ma documenta mai bine...
din spusele unora am inteles ca se poate adapta/modifica usor, insa vreu sa vad cu ochii mei ce le-a iesit. (imi e teama ca daca modific suportii nu o sa mai calce roata/roata)
marcelush2 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -