Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 18-05-08, 22:04   #1
ro.maniak
Dacia Driver

Stage 4
 
ro.maniak's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 276
Member of:
[DACIA]
Default Dacia berlina 1.9D in cinci prezoane ?

Am vazut ieri prin zona murfatlar pe DN o dacie berlina cn4 gri inchis spre negru, cu cocoasa de Papuc diesel pe capota si niste jante care cred ca erau la fel ca la papuc diesel adica in 5 prezoane. Eu treceam din sens opus si duceam pe cineva undeva ca daca nu ma tineam dupa ea si ii trageam 2 poze. Intrebarea mea este: Au fost facute pe varianta 1.9d care a echipat papucu si pe berlina, si au fost in 5 prezoane ? Daca da chiar sunt curios de asa ceva, pentru ca ar fi o masina destul de buna avand in vedere ca motoarele alea sunt destul de fiabile. Si mai ales daca au aceiasi tehnica sub ele ca papucu ma refer la frane bara de torsiune, etc.
ro.maniak is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 01:04   #2
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia berlina 1.9D in cinci prezoane ?

daciile papuc sunt in 3, 4 si 5 prezoane. cele in 5 prezoane nu`s o mirare, au aparut acum ceva ani si asa sunt ele din fabrica.
detalii despre partea tehnica nu cunosc ca nu m`a interesat de moment ce nu am una
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 01:23   #3
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Dacia berlina 1.9D in cinci prezoane ?

cipo nu era vorba de papuc ci de o berlina..............citeste si tu mai atent.si in plus dacia papuc nu s-a facut niciodata in 4 prezoane.
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 01:57   #4
cipoNCE
Dacia Driver

Stage 4
 
cipoNCE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia berlina 1.9D in cinci prezoane ?

Quote:
Originally Posted by bolidu' View Post
cipo nu era vorba de papuc ci de o berlina..............citeste si tu mai atent.si in plus dacia papuc nu s-a facut niciodata in 4 prezoane.
ewps sorry, erau detalii legate despre papuc si credeam ca la papuc se referea
cat despre 4 prezoane nu stiu de ce am impresia ca am vazut si pickup`uri in 4
cipoNCE is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 12:21   #5
adi.schumi_tm
Dacia Driver

Stage 5
 
adi.schumi_tm's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,465
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Dacia berlina 1.9D in cinci prezoane ?

Quote:
Originally Posted by ro.maniak View Post
Am vazut ieri prin zona murfatlar pe DN o dacie berlina cn4 gri inchis spre negru, cu cocoasa de Papuc diesel pe capota si niste jante care cred ca erau la fel ca la papuc diesel adica in 5 prezoane. Eu treceam din sens opus si duceam pe cineva undeva ca daca nu ma tineam dupa ea si ii trageam 2 poze. Intrebarea mea este: Au fost facute pe varianta 1.9d care a echipat papucu si pe berlina, si au fost in 5 prezoane ? Daca da chiar sunt curios de asa ceva, pentru ca ar fi o masina destul de buna avand in vedere ca motoarele alea sunt destul de fiabile. Si mai ales daca au aceiasi tehnica sub ele ca papucu ma refer la frane bara de torsiune, etc.
O fii dricul ala fain de la Dacia...
adi.schumi_tm is offline   Reply With Quote
Old 19-05-08, 16:59   #6
ro.maniak
Dacia Driver

Stage 4
 
ro.maniak's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 276
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia berlina 1.9D in cinci prezoane ?

Deci dacia era chiar stock, ca abea iesita din fabrica, adica arata bine, dar ce mi-a atras atentia cocoasa de pe capota si jantele, nu am apucat sa ma uit la numar.
ro.maniak is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 00:47   #7
stefan_toteuu

Stage 3
 
stefan_toteuu's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 161
Default Re: Dacia berlina 1.9D in cinci prezoane ?

chiar merge dacia berlina trecuta la 5 prez ???
stefan_toteuu is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 09:19   #8
Dan TBCuuu

Stage 5
 
Dan TBCuuu's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 358
Default Re: Dacia berlina 1.9D in cinci prezoane ?

Quote:
Originally Posted by ro.maniak View Post
Am vazut ieri prin zona murfatlar pe DN o dacie berlina cn4 gri inchis spre negru, cu cocoasa de Papuc diesel pe capota si niste jante care cred ca erau la fel ca la papuc diesel adica in 5 prezoane. Eu treceam din sens opus si duceam pe cineva undeva ca daca nu ma tineam dupa ea si ii trageam 2 poze. Intrebarea mea este: Au fost facute pe varianta 1.9d care a echipat papucu si pe berlina, si au fost in 5 prezoane ? Daca da chiar sunt curios de asa ceva, pentru ca ar fi o masina destul de buna avand in vedere ca motoarele alea sunt destul de fiabile. Si mai ales daca au aceiasi tehnica sub ele ca papucu ma refer la frane bara de torsiune, etc.
si la mine in braila e o dacie asemanatoare descrierilor tale in afara de jante...
problema e ca a fost lovita si i-a pus masca si capota de papuc 1.9 D de la dezmembrari..
__________________
just a volvo
Dan TBCuuu is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 11:17   #9
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia berlina 1.9D in cinci prezoane ?

Quote:
Originally Posted by stefan_toteuu View Post
chiar merge dacia berlina trecuta la 5 prez ???
si la 6 prezoane poti s-o treci daca vrei.
cannavaro is offline   Reply With Quote
Old 28-11-09, 15:52   #10
deniel
Dacia Driver

Stage 5
 
deniel's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 677
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Dacia berlina 1.9D in cinci prezoane ?

Poate este o dacie care a apartinut candva securistilor , cunosc un mos care are un break modificat special in Italia pe vremea lui Ceausescu, are motor 1,5 turbo diezel , puntea pe spate cu tamburi mari , lonjeroane mai mari etc. si este din 73 masina,mosulica agata remorca de ia si merge la camp.
__________________
south's racersmotorsport www.sr-club.ro




www.forum.sr-club.ro
deniel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -