Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-08, 21:52   #136
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

am urmarit acest topic, si am vazut tot felul de viteze astronomice, poate unele adevarate sau unele nu. oricum intrebarea mea este: cum putem masura corect viteza unei dacii, berline?
pt k si eu am dacie, si am umblat putin la ea si cand am facut test m-am cam speriat...
ast sfaturi??
__________________
Dacia 1310 TURBO 1.7

Volvo 480 TURBO 1.7
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 07:36   #137
razvan_3asy

Stage 2
 
razvan_3asy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 29
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Salut, cu GPS-u se poate masura viteza reala, eu am mers cu gps-u care imi arata 111km/h si pe ceas aveam 120km/h...
razvan_3asy is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 16:38   #138
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Cel mai bine iti poate masura viteza portofelul.IN functie de ce viteza aveai pe radar ...atat de mare e amenda.....
Exista mai multe modalitati ......1 radar.....2 gps......3 sistemul a-5-a roata.
Primele 2 sunt accesibile...prima e cu bani...a doua e cu garantie.....iar a treia varianta nu prea e accesibila publicului larg.
Sau faceti ca mine daca aveti prieten pe masina de politie cu radar.......mentii viteza "legala bineinteles"....si vezi diferenta dintre bord si radar.La mine in afara localitatii acul nemiscat de la 80 kmh pe radar aveam 74 km.Va dati seama ca la viteza mai mare abaterea vitezometrului este si ea mai mare.
Masina cu cea mai mare abatere pe care am vazut-o a fost un Logan de 1.4....pe bord ii arata 180 si ceva si in realitate avea 150-155 masurati in paralel cu un Bmw.
Deci..treaba cu bordul e relativa...oricine poate atinge viteze astronomice cu un ceas stricat.
__________________
Dacia Nova 2.0 16v Turbo on gt28rs....Rats on Cocaine...E34 Turbo....Porumbar turbo fara blocant
Imi deschid bordel!!!
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 06-01-08, 17:22   #139
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Nici metoda asta cu masina in paralel nu e buna, una poate arata in minus, una in plus, si asa apar diferentele astea. La Dacie eu cred ca nu exista vitezometru sa indice absolut corect. Cel mai simplu iei un GPS, te urci in masina, ii dai cat poate si abia apoi te poti lauda ca ai prins atat. Eu am mers in "c uru" unui Espero care avea 140, eu cu 4 persoane in masina. Inca se mai ducea Daciutza mea dar baiatu din fata era mai rational ca mine si a decis ca e destul... .
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 21:56   #140
B-76-WOT

Stage 4
 
B-76-WOT's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 210
Member of:
[DACIA]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

370 km/h in marsalier, cand i-am dat-o p-a-ntaia deja decolam........... aiurea 140hm/h,/ injectie/ 1.4/ an 2000 (mai mergea dar , sincer, e dacie) aia de la avatar. 170 km/h, 1.4/ carb dublucorp papuc/ an 1993 (mai mult nu se ducea, p.s. eram inconstient pe vremea aia) aia de la semnatura
__________________
...........
1) Esti pe net
2) Esti pe 4tuning
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi
Sa ai o zi buna!

Last edited by B-76-WOT; 10-01-08 at 22:01.
B-76-WOT is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 22:06   #141
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

nu mai spuneti chestii k ati stat "in spatele avionului cu 240 cu 14 insi in masina" pt k nu conteaza greutatea la vit maxima.
si nici kestii de genu "k e dacie", pt k s-a dovedit k dacia poate face ceva, ceva...
in concluzie, cu ce se poate masura cel mai corect?
si radaru cat de precis e?
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 23:17   #142
ilegal

Stage 4
 
ilegal's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 281
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

eu am intalnit panouri pe deasupra drumului care indica viteza,si imi indica,cu 7km inapoi
ilegal is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 23:18   #143
ilegal

Stage 4
 
ilegal's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 281
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

panouri digitale(sau cum or fi ele)
ilegal is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 10:19   #144
mikafly

Stage 5
 
mikafly's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,637
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Quote:
Originally Posted by Sirius View Post
nu mai spuneti chestii k ati stat "in spatele avionului cu 240 cu 14 insi in masina" pt k nu conteaza greutatea la vit maxima.
si nici kestii de genu "k e dacie", pt k s-a dovedit k dacia poate face ceva, ceva...
in concluzie, cu ce se poate masura cel mai corect?
si radaru cat de precis e?
Intrebare simpla.......masina ta doar tu in ea.....si masina ta cu 5 persoane si bagaje......banuiesc ca dupa mintea ta nu e nici o diferenta....prinde aceeasi viteza nu?.......normal........
mikafly is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 11:20   #145
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

mmm...da! dar pe o distantza mai lunga!
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 13-01-08, 21:35   #146
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

195 cu o solenza din 2004, 195.000 km efectuati reali, masina fiind taxi, pe autostrada soarelui, in fata mea un a4, a luat un caine, pe care mi l-a aruncat mie sub masina.. am avut noroc ca nu l-am luat pe roti.. ca o beleam.. dupa 160 nu mai ai control aproape deloc cu solenza.. precizez ca mi-a consumat un rezervor de benzina in 300 km. si nu tot drumul am mers cu viteze peste 150.. deci a cosumat enorm.. cine nu crede, pune banii la benzina si dam o tura pe soarelui..
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 21:31   #147
B-76-WOT

Stage 4
 
B-76-WOT's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 210
Member of:
[DACIA]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Quote:
Originally Posted by Sirius View Post
si nici kestii de genu "k e dacie", pt k s-a dovedit k dacia poate face ceva, ceva...
sirius, am dacie, imi place dacia, dar e dacie....... la un impact de 60/h am distrus dacia de care eram indragostit. pune tu ori ce dacie (de la 1100 pana la 1310) kre e p-aici pe 4t sa dea cu ea frontal intr-un obstacol cu peste 60-70/h ori cat de rapida ar fi ea shi oricate modificari ar avea la motor tot o distrugi.... despre asta vorbeam " CA E DACIE" ,multumesc.

Last edited by B-76-WOT; 14-01-08 at 21:34.
B-76-WOT is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 21:36   #148
k4r4
Old School Cars

Stage 5
 
k4r4's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 700
Member of:
[Old School Cars]
[DACIA]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Quote:
Originally Posted by Sirius View Post
mmm...da! dar pe o distantza mai lunga!
greutatea are un cuvant foarte mare de spus in viteza maxima. poate te avantajeaza in panta, dar pe un drum drept pe care vrei sa atingi viteza maxima, cu cat e mai usoara, cu atat mai bine. nu degeaba se slabesc masinile pe cat posibil in sportu asta.
__________________
It's a man's obligation to stick his boneration in a women's separation; this sort of penetration will increase the population of the younger generation.
k4r4 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 12:00   #149
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

Quote:
Originally Posted by k4r4 View Post
greutatea are un cuvant foarte mare de spus in viteza maxima. poate te avantajeaza in panta, dar pe un drum drept pe care vrei sa atingi viteza maxima, cu cat e mai usoara, cu atat mai bine. nu degeaba se slabesc masinile pe cat posibil in sportu asta.
eu m-am gandit k greutatea afecteaza la demaraj cel mai mult. o data ce isi mentine inertia incet, incet poate sa ajunga la aceeasi viteza.
sper sa nu gresesc, dar eu spun k logic asa e!
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 12:22   #150
k4r4
Old School Cars

Stage 5
 
k4r4's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 700
Member of:
[Old School Cars]
[DACIA]
Default re: Top speed indicat de bord pe Dacia (posibile erori, fară limită de km)

n-am testat inca, dar cred ca merita facut un mic experiment pe tema asta, ca teoretic, cu cat e mai mare greutatea in masina, cu atat se mareste si forta de frecare dintre cauciuc si asfalt. Asa ca nu stiu sigur, dar merita incercat
k4r4 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -