Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 26-06-07, 22:59   #91
Ag65Amz

Stage 2
 
Ag65Amz's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 73
Default Re: Dacia Nova 1.6 VS Tico!?...

Frate o fi kitck 100 % a mea...dar a ta...nush cat e de tunata...in fine...a fost rasturnata asa si care e faza....eu tiam lansat o provocare...daca nu esti in stare sa o onorezi asta e.....
Eu daca o stric o repar cu 10 mil tu cu 70 adik inca un tico ...asa k la capitolul intretinere tot eu sunt jupan....
Si hai zii k si Cielo e mai prost decat chichineata ta de Tico...zii k asta vreau sa aud...
Avem permisu in mana...eu poate k in anu asta de permis am mers pe mai multe masini k tine....tu nu stii sa mergi decat cu Tico si cu SuperNova...atat....
Si inca ceva iti zic eu de ce ai pus mai multa baza pe tico....pentru k ala consuma 4 5 % mai mult nu ...si daia k te arde buzunaru sa bagi benzina la o Nova Gt(nu GTI cum zici tu)....nu e problema stabilitatii...k iti arat eu tie...k orice ai face o nova nu o pui in cur cu un Tico....
Al dreaq Tico e facut numai in Koreea tot de la cap la coada....poate k tu nu ai auzit k si Cielo a fost facut acolo...si pana la urma nu a fost facut acolo ...si doar piesele au fost facute acolo si ansamblate la craiova...am si cielo si stiu .....sau poate ma insel...dar ideea asta e
__________________
Dacia Nova By Amz
Ag65Amz is offline   Reply With Quote
Old 26-06-07, 23:12   #92
Sooky

Stage 4
 
Sooky's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 180
Default Re: Dacia Nova 1.6 VS Tico!?...

Si hai zii k si Cielo e mai prost decat chichineata ta de Tico...zii k asta vreau sa aud..(Ag65AMZ)
am fost de fata..knd a Antonyo a dat-o cu unu cu un Cielo din 2005 executiv(1.6 16v, an fab 2005)..si l-a facut Antonyo pe ala ..Amz eu zic k te face
Sooky is offline   Reply With Quote
Old 26-06-07, 23:14   #93
Antonyo20

Stage 5
 
Antonyo20's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 348
Default Re: Dacia Nova 1.6 VS Tico!?...

Esti total pe dinafara...o masina lovita si mai ales rasturnata si carpita toata...nu mai are aceleasi unghiuri de fuga...este 90% in pom...tunarita...ma refeream ca tu ai facut tuning Made in str.Dumbravei!Mai bine o lasai cum era ..eu..da..ma rog..Faruri clare..stopuri clare..becuri H4 Phillips Blue Vision..care costa setu de becuri cat ambele faruri ale tale..muzica...si in rest masina vorbeste de la sine..cat de intretinuta este...eu am zis ca nu ma mai fac cu absolut nimeni..acuma ...ce ar mai fi sa ma fac cu toti din Pitesti ca vine cate unu cu cate o Nova GTI sa ma fac cu el sa demonstrez ce...trebuia filmata cursa intre mine si Cocot...si gata..nu se mai abera aici aiurea..!In fine..Multa bafta!Si nu are rost sa ne certam aici pentru niste masini!
Antonyo20 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-07, 23:25   #94
Ag65Amz

Stage 2
 
Ag65Amz's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 73
Default Re: Dacia Nova 1.6 VS Tico!?...

Sooky: am fost de fata..knd a Antonyo a dat-o cu unu cu un Cielo din 2005 executiv(1.6 16v, an fab 2005)..si l-a facut Antonyo pe ala ..Amz eu zic k te face


Din cate imi aduc eu aminte....cielo 16 v sa fabricat pana in 2003...dar nu asta conteaza....
Ce faci tu cu Faruri clare..stopuri clare..becuri H4 Phillips Blue Vision daca masina asta o scoti din parcare decat ziua...cand te duci pana la market si inapoi..eu nu inteleg prin asta tuning...oricum e un tico....
Masina nu e carpita...tio aduc tie si o incerci pe unde vrei....
Tuning str.Dumnbravei nu vad pe ea deloc....decat de la baietii aia de pe centura care fac multe din fibra de sticla...asa k nu e Dummbravei in ea...
Tipsu de la toba e luat de la mioveni si e Borla...cam atat am pe ea parte vizuala....
E Nova Gt(nu GTI nush de cate ori sa iti explic...) partea mecanica ...dupa cum tiam zis decat o axa cu came...care te ajuta la multe..(stau in stefanesti si daca il stii pe nea Nicu Grozea...iti zic eu ...Ag-12-GOR...sta la 2 ulite de mine...si cred k se cam pricepe la mecanica unei masini...axa e de la dansu...)
Nu toate Novele sunt k a le lui Cocot...si nu toti soferii sunt k el...
Cumva triplele alea si farurile te ajuta la fuga?? sau becurile alea te ajuta la viteza sau la accelerare.? Daca da zimi k sa imi fac si eu ... )
Pana cand nu se face o disputa directa....nu se stie cine face....asa k pana atunci cred k o sa mai dureze....
Ag65Amz is offline   Reply With Quote
Old 26-06-07, 23:25   #95
CocoT 28

Stage 5
 
CocoT 28's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 3,441
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Talking Re: Dacia Nova 1.6 VS Tico!?...

Oricum "cursa" intre mine si tine (Antonio) s-a bazat 50% si pe experienta, iar eu nu am decat de 10 zile carnetul si nu sunt asa bine obisnuit cu masina!... De facut m-ai facut si sti bine cum am plecat eu (ca o gasca), am avut si un moment de ezitare cand am luat piciorul de pe acceleratie vazand ca ma apropi de tine (pe final) si am crezut ca vrei sa opresti (de unde ca u tot accelerai, iar a mea incepea sa traga)... Oricum nu mai conteaza!... Uite ce experienta am eu!... :
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00004.JPG
Views:	58
Size:	247.2 KB
ID:	293798   Click image for larger version

Name:	DSC00001.JPG
Views:	55
Size:	210.5 KB
ID:	293799   Click image for larger version

Name:	DSC00003.JPG
Views:	55
Size:	220.7 KB
ID:	293800  

CocoT 28 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-07, 23:34   #96
Antonyo20

Stage 5
 
Antonyo20's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 348
Default Re: Dacia Nova 1.6 VS Tico!?...

Stai in stefanesti?Pai si eu tot in stefanesti stau nene...ia sa ne dam maine seara o intalnire..la blocuri..Eu stau pe strada cu Service Iatsa!Sa vad si eu bolidu` ala al tau
Antonyo20 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-07, 23:39   #97
Ag65Amz

Stage 2
 
Ag65Amz's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 73
Default Re: Dacia Nova 1.6 VS Tico!?...

k e bolid nu a zis nimeni.ba chiar daca vezi pe aici am numito Nova in cele mai multe postari.....intelegi...
Stau la tara la stefanesti ...adik in viisoara.....adik acolo pot sa vin decat vineri sambata si duminica...de acolo nu sunt parintii mei ci un unchiu....intelegi
Singura intalnire pe care o fac cu tine...este liniuta...si atat...nu arat nimik ce e la motor ...si cu asta basta...ne intalnim ...ne dam...si atat....nu altceva...
Ai vazut clar k in cazul lu Cocot exprerienta sia spus cuvantul...asa k ...nu mai arunca tu aici cu chestii de genu k avem permisu de putin timp...k asa erai si tu la inceput....
Ag65Amz is offline   Reply With Quote
Old 26-06-07, 23:45   #98
Antonyo20

Stage 5
 
Antonyo20's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 348
Default Re: Dacia Nova 1.6 VS Tico!?...

Pai si tu parca ai avea permisu` mai de mult?) Tot mamaliga in geam o ai...Bai fratziilor...lasatzi-va de vitejii d`astea...ca nu este de glumit...s-au intamplat atatea cu viteji d`astia ca tine...Doamne fereste!U te crezi zmeu ..dar daca ti-a fugit masina un pic...habar nu ai sa o mai redresezi.In fine...dar poate ca o-i fi nepotu lu Marcus Gronholm..))
Antonyo20 is offline   Reply With Quote
Old 26-06-07, 23:52   #99
Ag65Amz

Stage 2
 
Ag65Amz's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 73
Default Re: Dacia Nova 1.6 VS Tico!?...

1 an fara o luna am de permis...asta e legea te obliga sa o porti...
Ba pe a mea o redresez dintr-un derapaj.....dar pe a ta nu o mai redresezi nici macar dintr-unu controlat...) k sia luat zboru...
Nu sunt nepotu lu nimeni....sunt doar eu ...
Si inca ceva...pe tine k ma tot tachinezi k o ai tunata ....lumini...dastea......si muzica...la tine muzica ce iti face ...bass ala tare dat din subwoffer te impinge cu o forta uimitoare in fata ?? ) hai sa fim seriosi..
Tico vs Nova....Nova iese invingatoare...clar...
Tico are 800 cm3 600 kg si 49 cp raportul este de 12.24kg/cp
Nova are 1600 cm3 900 kg si 75 cp raportul este de 12 kg/cp fix in cap si in coada...
Dar nu compara tu resursele de la o nova cu resursele de la un tico cu motoru cat 3 sticle de Cola de 1 L
Ag65Amz is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 00:02   #100
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Dacia Nova 1.6 VS Tico!?...

ma bag si eu in seama ca e interesanta discutia, pana in 2004 am avut o nova gt 1.6 pe carburator(defapt tatamiu a avut-o ca eu nu aveam carnet pe atunci) si pot sa spun ca masina aia trage bine de tot, mai bine ca si o solenza...iar de tico sa nu mai vb, aia e masina? poate un sfert de masina, ziceai de stabilitate la tico, daca prinzi o denivelare cu tico la 100km/h nu mai ai nici un control, decolezi....asa ca lasa-ne cu tico-ul tau si daca esti barbat cumpara-ti o masina nu un sfert de masina
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 00:05   #101
Ag65Amz

Stage 2
 
Ag65Amz's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 73
Default Re: Dacia Nova 1.6 VS Tico!?...

Daca nu ai bani sa iei o masina care trage bine....si care se plateste la juma de pret...iati tico...sau daca nu ai bani de benzina sa tii o masina care consuma 10 % fara modificari si 14% 15% cu modificari...la fel iati tico k ala consuma 5 % si daca ii mai bagi si 10 l in rezervor...deja esti tare cand ai luat prima curba cu el teai dat peste cap...) k e prea greu pe spate....
Nu imi laud masina....dar asta e adevaru...si asta doare
Ag65Amz is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 00:16   #102
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Nova 1.6 VS Tico!?...

eu zic sa punem capat aici
topic-ul era al lui cocot si vroia sa stie daca il face un tico....el cu nova lui fiind...a aflat pe pielea sa ...
antonio nu trebuie sa generalizezi...l-ai facut...asta este...sti cum e...pana nu il faci nu poti sa fi sigur...
deja suna a disputa intre noi si nu isi are nici un rost...
intradevar am vazut si io un tico in actiune din exterior...s-a dat cu un ford 1.6 90cp.... la plecare a luat 1 metru....si cam atat...restu cursei l-a privit din spatele fordului....nu asta e important....
am facut in trafic multe tico si nu e s zici ca oamenii nu s-au dat...s-au dat pe bune...fiecare cum poate na....depinde de multe chestii....
sa punem capat acestei polemice parerea mea:
o nova 1.6gt in stare super buna.....si un tico in stare super buna....doi soferi aproape la fel de buni(nu pot fi identici)......tico si-o fura....esti de acord?
__________________

TUNIN' FANATIC
Suburbia Racing Club Member
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 00:22   #103
Antonyo20

Stage 5
 
Antonyo20's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 348
Default Re: Dacia Nova 1.6 VS Tico!?...

Ce sa fac si eu..sunt mai sarac si eu...Daca de altceva nu am bani..am ales Tico...nu are stabilitate nici motor..e vaide mama lui...!Bueyyyy voi suntetzi drogatzi?Pai comparatzi autobuzu` ala de masina si cu motoru` care il are? Nova-900Kg ,Tico=585Kg!Voi nu sunteti sanatosi...!In fine..este ultimu post care il mai scriu aici...!Sunteti dusi cu pluta pe Bistritza!Habar nu aveti de masini...sunteti total pe dinafara...!Daca vatzi pus colante de la Nike pe luneta...gata avetzi avion!A....si..domnu` zicea ca Nova 1.6 trage mai bine ca o Super Nova...bey nene..u habar nu ai ce inseamna Super Nova...compari mestecaul ala de cutie de viteze ce are Nova Gt pe langa o Super Nova?Nu suntetzi pe treaba voastra ...postatzi sa va aflati in treaba...sunteti total paraleli!Nu stiti nici macar unde este busonu` de la benzina...va baga taticu` ca merge cu voi in masina..sa nu loviti masina..dar apoi sa mai vorbiti de motoare si ca "trage bine" ce trage..apa la toaleta!Multa bafta!Ultimul post dupa cum zicea...multzi incompetenti si pushtani corditzi!
Antonyo20 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 00:23   #104
Ag65Amz

Stage 2
 
Ag65Amz's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 73
Default Re: Dacia Nova 1.6 VS Tico!?...

da sunt de acord...

Uite aici ce fac eu reteta succesului...
a 1 a -6000 RPM
a 2 a- 6000 RPM
a 3 a- 5500 RPM
a 4 a- 5500 RPM...


Acuma nush daca tico...are turometru sa le vada asa...!
Ag65Amz is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 00:27   #105
Ag65Amz

Stage 2
 
Ag65Amz's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 73
Default Re: Dacia Nova 1.6 VS Tico!?...

Motoru de Tico nu e mai mare decat 3 sticle de cola la 1 l cu tot cu anexe )
Tico ala e pe numele tau ??sau tie taicato sa dezobisnuit sa iti bage el benzina?? tu ai mers din prima singur pe oras/??sau ai avut masina de la 18 ani ?? fii serios....
Nici eu nu cred k o sa mai postez pe aici...
Ag65Amz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -