Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 22-09-11, 13:30   #1
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Question ce parere aveti de dacia nova?

vreau sa-mi cumpar o dacia nova,ce parere aveti despre acest model?astept raspunsuri de la voi! va multumesc anticipat!
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 22-09-11, 20:14   #2
sprite

Stage 5
 
sprite's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 687
Default Re: ce parere aveti de dacia nova?

din cate stiu eu .. ar fi bine sa cauti o nova cu motor de renault (clio) 1.6 , majoritatea super-novelor au motorul ala , caroseria usoara -> consum mic , a avut un vecin si era multumit de ea ..

o poza de pe google
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dezmembram-supernova-rapsodie-motor-1-4-in--bgzh2F.jpg
Views:	176
Size:	149.2 KB
ID:	2161314  
__________________

LRV

Last edited by sprite; 22-09-11 at 20:16.
sprite is offline   Reply With Quote
Old 22-09-11, 22:00   #3
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: ce parere aveti de dacia nova?

Quote:
Originally Posted by sprite View Post
din cate stiu eu .. ar fi bine sa cauti o nova cu motor de renault (clio) 1.6 , majoritatea super-novelor au motorul ala , caroseria usoara -> consum mic , a avut un vecin si era multumit de ea ..

o poza de pe google
Asta este supernova nu dacia nova sunt cu totu diferite la motor
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Old 22-09-11, 23:01   #4
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: ce parere aveti de dacia nova?

Quote:
Originally Posted by DJBOSS View Post
Asta este supernova nu dacia nova sunt cu totu diferite la motor
da...nova nu supernova
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 23-09-11, 06:16   #5
YOKO28
Dacia Driver

Stage 5
 
YOKO28's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 631
Member of:
[DACIA]
Default Re: ce parere aveti de dacia nova?

Eu am Nova o am la Vanzare acum. Insa nu o recomand ca masina nici Dusmanilor Bafta in luarea unei decizii.
YOKO28 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-11, 09:45   #6
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: ce parere aveti de dacia nova?

Quote:
Originally Posted by YOKO28 View Post
Eu am Nova o am la Vanzare acum. Insa nu o recomand ca masina nici Dusmanilor Bafta in luarea unei decizii.
ok..multumesc pt sfat,bafta la vanzare!
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 23-09-11, 11:09   #7
sprite

Stage 5
 
sprite's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 687
Default Re: ce parere aveti de dacia nova?

Quote:
Originally Posted by DJBOSS View Post
Asta este supernova nu dacia nova sunt cu totu diferite la motor
ma gandeam ca ii este indiferent fie ca e nova fie ca e super-nova , acum m-am lamurit
sprite is offline   Reply With Quote
Old 23-09-11, 19:46   #8
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: ce parere aveti de dacia nova?

ca masina a fost gandita binisor, dar tablaria/caroseria e foarte foarte proasta datorita faptul ca intra rugina in ea repede si multe nove/supernove nu mai sunt in stare buna, minune daca gasesti vreuna neatinsa si care ti se mai "par" bune, sunt refacute ca sa mai circule azi pe strazi, nova si supernova o sa dispara mai repede decat batrana dacie 1310, pentru ca sunt ff proaste in caroserie, o faci acum si la anu rugineste. cam asta e parerea, motorul si celelalte sunt bune. Mai bine incearca Solenza, e o dacie mult mai buna, asta daca ai bugetul admis, daca nu dacia 1310 injectie ca inca mai gasesti una in stare buna si iti faci treaba cu ea, daca nu te satisface sau nu doresti clasica dacie, treci la altceva si lasa dacia. Eu am avut 1310 am fost multumit de ea, adica mai mult de motor, caroseria nu era atinsa deloc de rugina,dar era slaba asa ca structura, zdrancane, etc...dupa numai 2 luni vanduta, am auzit ca a fost indoita bine si s-a ales prafu de ea, era modificata si o stiau multi. Bafta.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 24-09-11, 09:07   #9
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: ce parere aveti de dacia nova?

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
ca masina a fost gandita binisor, dar tablaria/caroseria e foarte foarte proasta datorita faptul ca intra rugina in ea repede si multe nove/supernove nu mai sunt in stare buna, minune daca gasesti vreuna neatinsa si care ti se mai "par" bune, sunt refacute ca sa mai circule azi pe strazi, nova si supernova o sa dispara mai repede decat batrana dacie 1310, pentru ca sunt ff proaste in caroserie, o faci acum si la anu rugineste. cam asta e parerea, motorul si celelalte sunt bune. Mai bine incearca Solenza, e o dacie mult mai buna, asta daca ai bugetul admis, daca nu dacia 1310 injectie ca inca mai gasesti una in stare buna si iti faci treaba cu ea, daca nu te satisface sau nu doresti clasica dacie, treci la altceva si lasa dacia. Eu am avut 1310 am fost multumit de ea, adica mai mult de motor, caroseria nu era atinsa deloc de rugina,dar era slaba asa ca structura, zdrancane, etc...dupa numai 2 luni vanduta, am auzit ca a fost indoita bine si s-a ales prafu de ea, era modificata si o stiau multi. Bafta.
am avut doua 1310..am fost multumit de ele,acum ma gandeam sa-mi iau nova,dar dupa cate am vazut nu e deloc stralucita ideea ,oricum multumesc pt sfaturi!
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 24-09-11, 09:29   #10
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: ce parere aveti de dacia nova?

Quote:
Originally Posted by egroeg View Post
am avut doua 1310..am fost multumit de ele,acum ma gandeam sa-mi iau nova,dar dupa cate am vazut nu e deloc stralucita ideea ,oricum multumesc pt sfaturi!
oo, doua dacii, bravo, in cazul asta treci la altceva, Nova/SuperNova nu e o solutie buna, cele mai proaste dacii (caroseria), nici 1310 injectie nu e prea stralucita la caroserie. Ce s-a facut dupa 2003 Solenza, Papuc Double-Cab si Logan astea sunt bune si vor mai ramane.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 26-09-11, 06:29   #11
ynp_46
Dacia Driver

Stage 5
 
ynp_46's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: ce parere aveti de dacia nova?

Quote:
Originally Posted by egroeg View Post
am avut doua 1310..am fost multumit de ele,acum ma gandeam sa-mi iau nova,dar dupa cate am vazut nu e deloc stralucita ideea ,oricum multumesc pt sfaturi!
Ai probleme cu rugina foarte mult, + este o coaja de masina....(nu vreau sa ii jicnesc pe proprietarii de SN sau Nova)
ynp_46 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-11, 09:15   #12
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: ce parere aveti de dacia nova?

Quote:
Originally Posted by ynp_46 View Post
Ai probleme cu rugina foarte mult, + este o coaja de masina....(nu vreau sa ii jicnesc pe proprietarii de SN sau Nova)
nu jignesti pe nimeni...asta este adevarul...o faci azi si la anul rugineste, caz vazut.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 26-09-11, 13:52   #13
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: ce parere aveti de dacia nova?

nu recomand dacia nova/supernova sunt ff proaste la tabla.
valy1233 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-11, 19:35   #14
Putifer2

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 31
Default Re: ce parere aveti de dacia nova?

si eu am o supernova...din 2004..si da...e varza la tabla..e ruginita peste tot in laterale..praguri, aripa....intra apa in ea...de duc dracu usile in 3 ani abea se ami deschid...sar plastice se rup cabluri...cel mai prost model dacia.
Putifer2 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-11, 19:42   #15
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Default Re: ce parere aveti de dacia nova?

ok..va multumesc pt raspunsuri la toti...cred ca ma axez pe logan

Last edited by egroeg; 02-10-11 at 19:52.
egroeg is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -