Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Dacia (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia.html)
-   -   ce parere aveti de dacia nova? (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia/279435-parere-aveti-dacia-nova.html)

egroeg 22-09-11 13:30

ce parere aveti de dacia nova?
 
vreau sa-mi cumpar o dacia nova,ce parere aveti despre acest model?astept raspunsuri de la voi! va multumesc anticipat!

sprite 22-09-11 20:14

Re: ce parere aveti de dacia nova?
 
1 Attachment(s)
din cate stiu eu .. ar fi bine sa cauti o nova cu motor de renault (clio) 1.6 , majoritatea super-novelor au motorul ala , caroseria usoara -> consum mic , a avut un vecin si era multumit de ea ..

o poza de pe google

DJBOSS 22-09-11 22:00

Re: ce parere aveti de dacia nova?
 
Quote:

Originally Posted by sprite (Post 4600942)
din cate stiu eu .. ar fi bine sa cauti o nova cu motor de renault (clio) 1.6 , majoritatea super-novelor au motorul ala , caroseria usoara -> consum mic , a avut un vecin si era multumit de ea ..

o poza de pe google

Asta este supernova nu dacia nova sunt cu totu diferite la motor ;)

egroeg 22-09-11 23:01

Re: ce parere aveti de dacia nova?
 
Quote:

Originally Posted by DJBOSS (Post 4601182)
Asta este supernova nu dacia nova sunt cu totu diferite la motor ;)

da...nova nu supernova

YOKO28 23-09-11 06:16

Re: ce parere aveti de dacia nova?
 
Eu am Nova o am la Vanzare acum. Insa nu o recomand ca masina nici Dusmanilor :D Bafta in luarea unei decizii.

egroeg 23-09-11 09:45

Re: ce parere aveti de dacia nova?
 
Quote:

Originally Posted by YOKO28 (Post 4601488)
Eu am Nova o am la Vanzare acum. Insa nu o recomand ca masina nici Dusmanilor :D Bafta in luarea unei decizii.

ok..multumesc pt sfat,bafta la vanzare!

sprite 23-09-11 11:09

Re: ce parere aveti de dacia nova?
 
Quote:

Originally Posted by DJBOSS (Post 4601182)
Asta este supernova nu dacia nova sunt cu totu diferite la motor ;)

ma gandeam ca ii este indiferent fie ca e nova fie ca e super-nova , acum m-am lamurit :)

Thomas Everywhere 23-09-11 19:46

Re: ce parere aveti de dacia nova?
 
ca masina a fost gandita binisor, dar tablaria/caroseria e foarte foarte proasta datorita faptul ca intra rugina in ea repede si multe nove/supernove nu mai sunt in stare buna, minune daca gasesti vreuna neatinsa si care ti se mai "par" bune, sunt refacute ca sa mai circule azi pe strazi, nova si supernova o sa dispara mai repede decat batrana dacie 1310, pentru ca sunt ff proaste in caroserie, o faci acum si la anu rugineste. :) cam asta e parerea, motorul si celelalte sunt bune. Mai bine incearca Solenza, e o dacie mult mai buna, asta daca ai bugetul admis, daca nu dacia 1310 injectie ca inca mai gasesti una in stare buna si iti faci treaba cu ea, daca nu te satisface sau nu doresti clasica dacie, treci la altceva si lasa dacia. Eu am avut 1310 am fost multumit de ea, adica mai mult de motor, caroseria nu era atinsa deloc de rugina,dar era slaba asa ca structura, zdrancane, etc...dupa numai 2 luni vanduta, am auzit ca a fost indoita bine si s-a ales prafu de ea, era modificata si o stiau multi. :) Bafta.

egroeg 24-09-11 09:07

Re: ce parere aveti de dacia nova?
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 4602905)
ca masina a fost gandita binisor, dar tablaria/caroseria e foarte foarte proasta datorita faptul ca intra rugina in ea repede si multe nove/supernove nu mai sunt in stare buna, minune daca gasesti vreuna neatinsa si care ti se mai "par" bune, sunt refacute ca sa mai circule azi pe strazi, nova si supernova o sa dispara mai repede decat batrana dacie 1310, pentru ca sunt ff proaste in caroserie, o faci acum si la anu rugineste. :) cam asta e parerea, motorul si celelalte sunt bune. Mai bine incearca Solenza, e o dacie mult mai buna, asta daca ai bugetul admis, daca nu dacia 1310 injectie ca inca mai gasesti una in stare buna si iti faci treaba cu ea, daca nu te satisface sau nu doresti clasica dacie, treci la altceva si lasa dacia. Eu am avut 1310 am fost multumit de ea, adica mai mult de motor, caroseria nu era atinsa deloc de rugina,dar era slaba asa ca structura, zdrancane, etc...dupa numai 2 luni vanduta, am auzit ca a fost indoita bine si s-a ales prafu de ea, era modificata si o stiau multi. :) Bafta.

am avut doua 1310..am fost multumit de ele,acum ma gandeam sa-mi iau nova,dar dupa cate am vazut nu e deloc stralucita ideea ,oricum multumesc pt sfaturi!

Thomas Everywhere 24-09-11 09:29

Re: ce parere aveti de dacia nova?
 
Quote:

Originally Posted by egroeg (Post 4603496)
am avut doua 1310..am fost multumit de ele,acum ma gandeam sa-mi iau nova,dar dupa cate am vazut nu e deloc stralucita ideea ,oricum multumesc pt sfaturi!

oo, doua dacii, bravo, in cazul asta treci la altceva, Nova/SuperNova nu e o solutie buna, cele mai proaste dacii (caroseria), nici 1310 injectie nu e prea stralucita la caroserie. Ce s-a facut dupa 2003 Solenza, Papuc Double-Cab si Logan astea sunt bune si vor mai ramane.

ynp_46 26-09-11 06:29

Re: ce parere aveti de dacia nova?
 
Quote:

Originally Posted by egroeg (Post 4603496)
am avut doua 1310..am fost multumit de ele,acum ma gandeam sa-mi iau nova,dar dupa cate am vazut nu e deloc stralucita ideea ,oricum multumesc pt sfaturi!

Ai probleme cu rugina foarte mult, + este o coaja de masina....:rolleyes2(nu vreau sa ii jicnesc pe proprietarii de SN sau Nova)

Thomas Everywhere 26-09-11 09:15

Re: ce parere aveti de dacia nova?
 
Quote:

Originally Posted by ynp_46 (Post 4606679)
Ai probleme cu rugina foarte mult, + este o coaja de masina....:rolleyes2(nu vreau sa ii jicnesc pe proprietarii de SN sau Nova)

nu jignesti pe nimeni...asta este adevarul...o faci azi si la anul rugineste, caz vazut.

valy1233 26-09-11 13:52

Re: ce parere aveti de dacia nova?
 
nu recomand dacia nova/supernova sunt ff proaste la tabla.

Putifer2 02-10-11 19:35

Re: ce parere aveti de dacia nova?
 
si eu am o supernova...din 2004..si da...e varza la tabla..e ruginita peste tot in laterale..praguri, aripa....intra apa in ea...de duc dracu usile in 3 ani abea se ami deschid...sar plastice se rup cabluri...cel mai prost model dacia.

egroeg 02-10-11 19:42

Re: ce parere aveti de dacia nova?
 
ok..va multumesc pt raspunsuri la toti...cred ca ma axez pe logan


All times are GMT +2. The time now is 08:52.

- Copyright 2024 4Tuning