Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 29-03-11, 20:58   #1
egroeg

Stage 5
 
egroeg's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 734
Question ce parere aveti de supernova?

vreau sa-mi cumpar o super nova si vreau de la voi cateva pareri...
egroeg is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 14:43   #2
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: ce parere aveti de supernova?

Quote:
Originally Posted by egroeg View Post
vreau sa-mi cumpar o super nova si vreau de la voi cateva pareri...
Parerea mea despre SuperNova nu e una tocmai buna....bine din punct de vedere mecanic e buna, are un motor bun 1.4MPI 75 hp, cutia de viteze foarte buna, ambele fiind de origine Renault si nu prea ai probleme cu ele daca sti sa mergi cu ea. Are si un sistem de franare mai bun cu discuri ventilate pe fata duble si spate tamburi cu autoreglabil, piesele de schimb, nu stiu cum sunt la SuperNova, ma refer la pivoti, bucsi, dar nu cred ca sar departe de Dacia 1310 la calitate, dar tin, depinde cum o feresti si o protejezi. Interiorul este frumos, placut, confortul la fel, stabilitate sporita, mai putin spatele ca e ingusta si scurta in curbe te fura. Astea au fost asa niste plusuri de la mine cum am vazut-o eu si ce impresie mi-a lasat.
Aspectul negativ al SuperNovei este caroseria care e foarte proasta, as putea sa spun ca e mai varza ca cea de 1310, intra rugina in ea de zici ca e facuta din tabla 0.1 sau poate ca e. Mai exista si fericirea de a intra apa prin spate pe la haion, usi etc...boala generala la supernove e in spate la oale, le mananca rugina imediat Sfatul meu daca ai bani mai multi, treci la o Dacia Solenza, e buna si caroseria si toate celelalte aspecte, doar interiorul e naspa ca e din plastic fata de Supernova care arata mai placut. Eu personal daca ar fi sa-mi cumpar alta Dacie, cu siguranta nu as alege Nova sau SuperNova, m-am ferit de ele...nu vreau sa jignesc posesorii care le au, ca o sa zica multi ca da este foarte buna, pe mine unu nu ma poate convinge nimeni, caroseria e de RAHAT, degeaba le ai pe restu daca ghioaca se gaure.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 08-04-11, 17:16   #3
ynp_46
Dacia Driver

Stage 5
 
ynp_46's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: ce parere aveti de supernova?

Solenza a fost facuta sa inlocuiasca toate "defectele" supernovei, decat supernova mai bine solenza.
ynp_46 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -