Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 30-10-10, 21:30   #1
60swanted
Daewoo Driver

Stage 5
 
60swanted's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 383
Member of:
[DACIA]
[DAEWOO]
Default omologare motor 1.6

salut!am o dacie din 84 cu motor de 1.3,ce e drept e cam terminat...si vreau ca pt viitor sa pun un motor de 1.6.problema este ca daca eu il iau de la un remat sa zic,cum ii fac omologare?procedura,preturi....etc!vreau doar raspunsuri concrete.multumesc
__________________
curat injectoare benzina
diagnoza auto - opel
60swanted is offline   Reply With Quote
Old 30-10-10, 23:16   #2
iuliano_smile

Stage 3
 
iuliano_smile's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 145
Default Re: omologare motor 1.6

Quote:
Originally Posted by 60swanted View Post
motor de 1.3,ce e drept e cam terminat
Pai si nu ii ajunge? Daia cand am scos tubul emulsor dadeai scartz in a 2a=)).
Acum adevarul este ca e cam obosit, dar se tine bine. Daca mai ascultat ai vazut ca a iesit iar super bine reglajul la motor.

Acum nu ar putea sa rfaca o "manevra" ca sa il scrie ca e 1.4? Sau il ia dupa seria de motor si verifica capacitatea cilindrica?
__________________
Dacia Berlina din '80
Execut montaje electrica, electronica, schimbat iluminare
iuliano_smile is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 10:57   #3
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: omologare motor 1.6

Ca sa omologhezi motorul de 1.6 trebuie sa te duci la RAR cu motorul pus pe masina si cu o declaratie pe proprie raspundere la notar ca motorul nu e furat etc..si e cumparat etc...te invata notarul mai bine asta. Costa vreo 25 de lei toata treaba. Taxa de omologare la 1.6 e cam 1400 RON. Pe mine la 1.4 m-ar fi costat 800 RON, la motor de dacie 1.4 din 91.
__________________
Dacia 1300 1979 / Dacia 1300 1979 / Dacia 1300 1981 / Golf III GTI / Golf III VR6
cannavaro is offline   Reply With Quote
Old 02-11-10, 11:16   #4
60swanted
Daewoo Driver

Stage 5
 
60swanted's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 383
Member of:
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: omologare motor 1.6

multumesc! :>
60swanted is offline   Reply With Quote
Old 14-04-11, 16:28   #5
GEO GR 01 NVN

Stage 5
 
GEO GR 01 NVN's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 644
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: omologare motor 1.6

si daca as vrea sa trec de la 1.4 carburatie la 1.4 injectie tot 800 de ron ar fi?
GEO GR 01 NVN is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 08:35   #6
BlueAngel
Dacia Driver

Stage 5
 
BlueAngel's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,048
Member of:
[DACIA]
Default Re: omologare motor 1.6

Quote:
Originally Posted by GEO GR 01 NVN View Post
si daca as vrea sa trec de la 1.4 carburatie la 1.4 injectie tot 800 de ron ar fi?
Din cate stiu eu te ajunge 100 ron doar identificare si prezinti actele noului motor.Dar nu cred ca ti-l omologheaza si ca EURO...
BlueAngel is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 16:48   #7
GEO GR 01 NVN

Stage 5
 
GEO GR 01 NVN's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 644
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: omologare motor 1.6

Quote:
Originally Posted by BlueAngel View Post
Din cate stiu eu te ajunge 100 ron doar identificare si prezinti actele noului motor.Dar nu cred ca ti-l omologheaza si ca EURO...
par ar fi bun daca ar fi doar 100 ron,ca eu zic s-ar merita schimbarea...cat depre omologare eu stiam ca e euro 2 parca
GEO GR 01 NVN is offline   Reply With Quote
Old 16-04-11, 20:46   #8
cheluakame

Stage 5
 
cheluakame's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 370
Default Re: omologare motor 1.6

Quote:
Originally Posted by cannavaro View Post
Ca sa omologhezi motorul de 1.6 trebuie sa te duci la RAR cu motorul pus pe masina si cu o declaratie pe proprie raspundere la notar ca motorul nu e furat etc..si e cumparat etc...te invata notarul mai bine asta. Costa vreo 25 de lei toata treaba. Taxa de omologare la 1.6 e cam 1400 RON. Pe mine la 1.4 m-ar fi costat 800 RON, la motor de dacie 1.4 din 91.
Nu vreau sa te contrazic in privinta preturilor dar uite ce raspuns am primit eu din partea Registrului Auto Roman.

Quote:
Message: Buna ziua.
As dori si eu sa stiu unde as putea gasi o lista cu tarifele solicitate de RAR pentru omologari individuale si cele tip.
Indeosebi tariful pentru omologarea unui alt motor. Doresc sa montez un motor de aceasi capacitate cilindrica dar de generatie mai noua pentru un consum mai mic, emisii mai scazute si o putere relativ mai mare.
Multumesc.
Quote:
tarifele noastre le gasiti la reprezentante.

- Referitor la scrisoarea dumneavoastr?, v? comunic?m c? conform Ordinului ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr.2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor rutiere - RNTR 7- prin schimbarea motorului trebuie sa se mentina cel putin acelasi nivel al emisiilor poluante.
- In cazul in care schimbati motorul cu altul identic (acelasi cod) se va verifica de catre reprezentantii RAR fixarea noului motor si a tubulaturii de evacuare, se va efectua testul de poluare si se va modifica CIV. In acest caz o sa va coste aproximativ 150 RON.
- In cazul in care schimbati motorul cu altul care se afla in gradul de motorizare (gama de motoare care a echipat un anumit tip de autovehicul pe parcursul intregului interval de fabricatie a respectivului tip), functioneaza cu acelasi tip de combustibil si nu genereaza modificari de putere mai mari de 40% determina omologarea vehiculului. In acest caz o sa va coste aproximativ 650 RON.
- In cazul in care schimbati motorul cu altul care nu se incadreaza in cazurile enumerate mai sus, suplimentar fata de operatiunile de omologare se fac si alte verificari inclusiv de catre Laboratorul de Īncerc?ri vehicule ?i Componente privind performantele sistemului de franare, determinarea repartitiei de mase, etc. In acest caz o sa va coste de la 650 RON in sus in functie de numarul si tipul incarcarilor suplimentare la care autovehiculul este supus.
- Pentru mai multe informatii va rugam sa luati legatura cu reprezentantele nostre sau cu Departamentul coordonare baze de date tehnice, poluare si consultanta la numarul de telefon: 021 318.17.58 sau 021.202.70.00, 021.318.17.38 interior 251/157
Mentionam ca modificarile vehiculelor inmatriculate in Romania ce determina omologarea acestora sau sunt cel putin EURO 3 se pot efectua numai in ateliere specializate, autorizate conform legislatiei in vigoare. Lista de ateliere autorizate le gasiti la sediul oricarei reprezentante RAR sau la adresa www.rarom.ro.
Actele necesare sunt:
- act identitate detinator;
- cerere activitate RAR;
- CIV;
Dupa caz, adeverinta din partea atelierului autorizat
cheluakame is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -