Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Alte discutii Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-10, 13:43   #1
DaciaFWE
Banned

Stage 4
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 243
Member of:
[DACIA]
Default Cu dacia acasa la Mos Craciun

Uitati ce am gasit in ziar )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC03884.JPG
Views:	295
Size:	740.8 KB
ID:	1248269   Click image for larger version

Name:	DSC03887.JPG
Views:	271
Size:	1.05 MB
ID:	1248270   Click image for larger version

Name:	DSC03888.JPG
Views:	151
Size:	1.06 MB
ID:	1248271  

Click image for larger version

Name:	DSC03889.JPG
Views:	152
Size:	1.05 MB
ID:	1248272  
DaciaFWE is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 14:37   #2
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun

A fost acu 2 sapt parca stirea in ziar....zicea ca de dus, s-a dus da la intors din nu stiu ce motive a lasat-o pe la jumatatea drumului
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 14:49   #3
1310

Stage 4
 
1310's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 183
Default Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun

bravo lui...pt ca a avut curaj
1310 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 15:40   #4
DaciaFWE
Banned

Stage 4
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 243
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun

Criză şi zgārciţi

S-a hotărāt să plece singur. Călătoria şi-a pregătit-o din martie. Era o incursiune īn necunoscut care-i cerea un antrenament serios. Altfel n-ai şanse să te īntorci viu acasă. S-a socotit că vreo 3.500 de euro i-ar ajunge pentru tot ce ţine de călătorie. A īnceput să bată de zor la uşile sponsorilor. Fără rezultat. Chiar şi nababii din Top 100 au strāmbat din nas. O firmă s-a dovedit niţel mai politicioasă şi i-a urat succes. Dacia Piteşti. Hunedoreanul i-a propus o colaborare. Să-i dea un Logan pe care să-l testeze pe-un teren periculos. Să-l ducă dincolo de Cercul Polar şi să vină acasă cu un jurnal de bord care să cuprindă tot – de la consumuri, pānă la comportarea maşinii īn cele mai dure condiţii de trafic din Europa. Chifor īi oferea firmei monitorizare permanentă prin satelit şi imagini īn exclusivitate. Răspunsul i-a venit īn scris. E criză! Aşteptarea răspunsurilor l-au ţinut īn loc. A pierdut momentul cānd putea să vadă aurora. Nu-i nimic, şi-a spus. Ajunge la Cerc, vede cum stau lucrurile acolo şi se īntoarce altă dată, īn sezonul fascinantului fenomen.

Īntre bicicletă şi Dacie

Ideea cu Loganul a picat. Trebuia să se gāndească la alt mijloc de transport. Şi-a cumpărat o bicicletă cu care a īnceput antrenamentele. S-a apucat să construiască o remorcă, pentru alte două biciclete care să-i furnizeze piese de schimb la drum. Era proiectată să tracteze 100 de kilograme de echipament. Antrenamentele dure şi o criză de rinichi l-au băgat de două ori īn Urgenţă. Timpul trecea şi n-a mai fost vremea de bicicletă. Cu ce să plece? Ar fi vrut să facă drumul cu un mijloc de transport mai puţin folosit de romāni. I-a picat fisa! A cumpărat o Dacie din 1984, cu 400 de euro, şi a mai băgat īn ea alte cāteva sute ca să poată ajunge iarna, dincolo de Cercul Polar. Nu-l interesa dacă maşina īl lăsa baltă la īntoarcere. Important era să-l ducă pānă īn oraşul lui Moş Crăciun. De-acolo, va vedea el cu ce vine acasă.Īn şort şi tricou pe ninsoare

Pregătirile şi antrenamentele s-au īntins pe nouă luni. Urma să petreacă două săptămāni īn condiţii extreme. Avea să fie singur, īn īntuneric, īn frig, iar de multe ori īnfometat şi obosit, īntr-o imensitate albă. Īn Romānia nu era īncă iarnă serioasă, dar s-a descurcat cu ce avea la īndemānă. S-a folosit de munţi şi de ninsoarea din cāteva zone. S-a obişnuit şi cu reacţiile oamenilor care-l vedeau făcānd piaţa īn şort şi tricou, pe lapoviţă şi ninsoare. S-a īnfometat două zile şi a urcat la Piatra Craiului cu bagaj īn spinare. A plănuit apoi să pună ceva kilograme pe el. Ca să aibă de unde da jos īn ţara gheţurilor.

„Īn junglă, am slăbit patru kilograme īn trei săptămāni fără să rabd o zi de foame. Māncam pirahna. Dintr-un peşte se săturau doi oameni. La Cerc ştiam că n-am ce vāna, deci urma să mănānc doar ce duc īn bagaj. După două săptămāni, m-am īntors mai slab cu opt kilograme”, povesteşte aventurierul.Rucsacul „de supravieţuire”

Aprovizionarea şi-a făcut-o cu de toate. A umplut Dacia pānă la refuz. Bancheta din spate avea să-i fie dormitorul, căci banii nu-i permiteau o cazare īn fiecare noapte. Ideal era să-şi poată oferi una la capătul drumului. Să-şi īncălzească oasele şi să se odihnească pentru īntoarcere.

Ştia că o să aibă parte de temperaturi mai mici de -20 de grade. Şi-a luat echipament de calitate. Pentru cine nu ştie, astfel de echipamente nu ţin de cald, ci te īmpiedică să faci hipotermie rapid. Disconfortul termic oricum rămāne.

Şi-a pregătit şi rucsacul „de supravieţuire” – cu medicamente, ustensile de făcut focul, acumulatori păstraţi īntr-o cutie etanşă, dispozitiv pentru alimentarea telefonului timp de jumătate de oră, cuţit, lanternă, busolă, folie de supravieţuire, ciorapi cu textură specială, 500 de grame de carne cu slănină uscată, 500 de grame de curmale uscate, o cutie de vitamine forte şi multiminerale, pungi de polietilenă (umflate cu aer din plămāni, sunt perfecte ca izolatori termici sau ca <recipiente> īn care poţi topi zăpada).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	laponia.021.jpg
Views:	363
Size:	68.2 KB
ID:	1248434   Click image for larger version

Name:	0.cerc.polar_.jpg
Views:	279
Size:	37.5 KB
ID:	1248435  

Last edited by DaciaFWE; 04-01-10 at 15:44.
DaciaFWE is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 16:01   #5
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,015
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun

Ce dilău e!

Bravo lui, īţi trebuie ceva tupeu ca să faci aşa ceva!
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 16:07   #6
DaciaFWE
Banned

Stage 4
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 243
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun

ma bucur ca l-au lasat sa iasa din tara cu 3 prezoane :X...mai multe filmulete aicihttp://danterteci.blogspot.com/2009/...olul-nord.html

Last edited by DaciaFWE; 04-01-10 at 16:15.
DaciaFWE is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 17:24   #7
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun

mai este un topic deschis cu acest subiect! oricum, de apreciat ce o facut omu! poate ma intalnesc candva cu el cai tot din hd!)
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 17:33   #8
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun

mai exact aici) : https://forum.4tuning.ro/32-poate-inc...a-laponia.html
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 17:46   #9
Relu_GTT
Dacia Driver

Stage 5
 
Relu_GTT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,247
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun

am vazut la antena 1
Relu_GTT is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 22:11   #10
White_Dragon
Dacia Driver

Stage 5
 
White_Dragon's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 949
Member of:
[DACIA]
[Oltcit]
Default Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun

Bravo lui ca a fost in stare de asa ceva.
White_Dragon is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 01:33   #11
ynp_46
Dacia Driver

Stage 5
 
ynp_46's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,587
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun

http://videonews.ro/action/viewvideo...-de-25-de-ani/


Si dece a lasat dacia acolo?cui i-a lasat-o?
ynp_46 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 11:13   #12
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,886
Member of:
[Moderators]
Default Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun

Quote:
Originally Posted by ynp_46 View Post
http://videonews.ro/action/viewvideo...-de-25-de-ani/


Si dece a lasat dacia acolo?cui i-a lasat-o?
N-a mai avut bani sa se intoarca...
Ca sa vii cu masina iti trebuie cel putin bani de benzina...Ca sa vii "pe jos" iti trebuie decat oameni cu suflet mare dispusi sa te ia la "ia-ma nene".
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 14:28   #13
bz-04-uvx
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 259
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun

Quote:
Originally Posted by DaciaFWE View Post
ma bucur ca l-au lasat sa iasa din tara cu 3 prezoane :X...mai multe filmulete aicihttp://danterteci.blogspot.com/2009/...olul-nord.html
mai bine taceai de iesitul din tara....cu 3 prezoane....
foarte pregatit si ambitionat..putini ar fi avut curajul sa inceapa o astfel de calatorie
bz-04-uvx is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 14:30   #14
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,412
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun

mie mi se pare un pic inconstienta
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 14:45   #15
White_Dragon
Dacia Driver

Stage 5
 
White_Dragon's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 949
Member of:
[DACIA]
[Oltcit]
Default Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
mie mi se pare un pic inconstienta
E mai nebun omu de felu' lui.
White_Dragon is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -