![]() |
Cu dacia acasa la Mos Craciun
4 Attachment(s)
Uitati ce am gasit in ziar :))
|
Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun
A fost acu 2 sapt parca stirea in ziar....zicea ca de dus, s-a dus da la intors din nu stiu ce motive a lasat-o pe la jumatatea drumului:lol:
|
Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun
bravo lui...pt ca a avut curaj :D
|
Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun
2 Attachment(s)
Criză şi zgārciţi
S-a hotărāt să plece singur. Călătoria şi-a pregătit-o din martie. Era o incursiune īn necunoscut care-i cerea un antrenament serios. Altfel n-ai şanse să te īntorci viu acasă. S-a socotit că vreo 3.500 de euro i-ar ajunge pentru tot ce ţine de călătorie. A īnceput să bată de zor la uşile sponsorilor. Fără rezultat. Chiar şi nababii din Top 100 au strāmbat din nas. O firmă s-a dovedit niţel mai politicioasă şi i-a urat succes. Dacia Piteşti. Hunedoreanul i-a propus o colaborare. Să-i dea un Logan pe care să-l testeze pe-un teren periculos. Să-l ducă dincolo de Cercul Polar şi să vină acasă cu un jurnal de bord care să cuprindă tot – de la consumuri, pānă la comportarea maşinii īn cele mai dure condiţii de trafic din Europa. Chifor īi oferea firmei monitorizare permanentă prin satelit şi imagini īn exclusivitate. Răspunsul i-a venit īn scris. E criză! Aşteptarea răspunsurilor l-au ţinut īn loc. A pierdut momentul cānd putea să vadă aurora. Nu-i nimic, şi-a spus. Ajunge la Cerc, vede cum stau lucrurile acolo şi se īntoarce altă dată, īn sezonul fascinantului fenomen. Īntre bicicletă şi Dacie Ideea cu Loganul a picat. Trebuia să se gāndească la alt mijloc de transport. Şi-a cumpărat o bicicletă cu care a īnceput antrenamentele. S-a apucat să construiască o remorcă, pentru alte două biciclete care să-i furnizeze piese de schimb la drum. Era proiectată să tracteze 100 de kilograme de echipament. Antrenamentele dure şi o criză de rinichi l-au băgat de două ori īn Urgenţă. Timpul trecea şi n-a mai fost vremea de bicicletă. Cu ce să plece? Ar fi vrut să facă drumul cu un mijloc de transport mai puţin folosit de romāni. I-a picat fisa! A cumpărat o Dacie din 1984, cu 400 de euro, şi a mai băgat īn ea alte cāteva sute ca să poată ajunge iarna, dincolo de Cercul Polar. Nu-l interesa dacă maşina īl lăsa baltă la īntoarcere. Important era să-l ducă pānă īn oraşul lui Moş Crăciun. De-acolo, va vedea el cu ce vine acasă.Īn şort şi tricou pe ninsoare Pregătirile şi antrenamentele s-au īntins pe nouă luni. Urma să petreacă două săptămāni īn condiţii extreme. Avea să fie singur, īn īntuneric, īn frig, iar de multe ori īnfometat şi obosit, īntr-o imensitate albă. Īn Romānia nu era īncă iarnă serioasă, dar s-a descurcat cu ce avea la īndemānă. S-a folosit de munţi şi de ninsoarea din cāteva zone. S-a obişnuit şi cu reacţiile oamenilor care-l vedeau făcānd piaţa īn şort şi tricou, pe lapoviţă şi ninsoare. S-a īnfometat două zile şi a urcat la Piatra Craiului cu bagaj īn spinare. A plănuit apoi să pună ceva kilograme pe el. Ca să aibă de unde da jos īn ţara gheţurilor. „Īn junglă, am slăbit patru kilograme īn trei săptămāni fără să rabd o zi de foame. Māncam pirahna. Dintr-un peşte se săturau doi oameni. La Cerc ştiam că n-am ce vāna, deci urma să mănānc doar ce duc īn bagaj. După două săptămāni, m-am īntors mai slab cu opt kilograme”, povesteşte aventurierul.Rucsacul „de supravieţuire” Aprovizionarea şi-a făcut-o cu de toate. A umplut Dacia pānă la refuz. Bancheta din spate avea să-i fie dormitorul, căci banii nu-i permiteau o cazare īn fiecare noapte. Ideal era să-şi poată oferi una la capătul drumului. Să-şi īncălzească oasele şi să se odihnească pentru īntoarcere. Ştia că o să aibă parte de temperaturi mai mici de -20 de grade. Şi-a luat echipament de calitate. Pentru cine nu ştie, astfel de echipamente nu ţin de cald, ci te īmpiedică să faci hipotermie rapid. Disconfortul termic oricum rămāne. Şi-a pregătit şi rucsacul „de supravieţuire” – cu medicamente, ustensile de făcut focul, acumulatori păstraţi īntr-o cutie etanşă, dispozitiv pentru alimentarea telefonului timp de jumătate de oră, cuţit, lanternă, busolă, folie de supravieţuire, ciorapi cu textură specială, 500 de grame de carne cu slănină uscată, 500 de grame de curmale uscate, o cutie de vitamine forte şi multiminerale, pungi de polietilenă (umflate cu aer din plămāni, sunt perfecte ca izolatori termici sau ca <recipiente> īn care poţi topi zăpada). |
Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun
Ce dilău e! :lol:
Bravo lui, īţi trebuie ceva tupeu ca să faci aşa ceva! |
Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun
ma bucur ca l-au lasat sa iasa din tara cu 3 prezoane :X...mai multe filmulete aicihttp://danterteci.blogspot.com/2009/...olul-nord.html
|
Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun
mai este un topic deschis cu acest subiect!;) oricum, de apreciat ce o facut omu!;) poate ma intalnesc candva cu el cai tot din hd!:))
|
Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun
mai exact aici:)) : https://forum.4tuning.ro/32-poate-inc...a-laponia.html
|
Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun
am vazut la antena 1
|
Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun
Bravo lui ca a fost in stare de asa ceva.
|
Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun
|
Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun
Quote:
Ca sa vii cu masina iti trebuie cel putin bani de benzina...Ca sa vii "pe jos" iti trebuie decat oameni cu suflet mare dispusi sa te ia la "ia-ma nene". |
Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun
Quote:
foarte pregatit si ambitionat..putini ar fi avut curajul sa inceapa o astfel de calatorie |
Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun
mie mi se pare un pic inconstienta :)
|
Re: Cu dacia acasa la Mos Craciun
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 14:54. |
- Copyright 2026 4Tuning