Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 08-09-08, 09:44   #16
andy79

Stage 2
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 35
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

Citez din manualul de utilizare Dacia Logan:
"In cazul opririi motorului servo directia, servo frana si AIRBAGURILE nu mai functioneaza"
Acuma nus de ce e facut asa, ca in caz de impact iminent nus cine mai are inspiratia sa mai tina piciorul pe ambreiaj ca nu se opreasca motorul.
andy79 is offline  
Old 19-12-08, 16:01   #17
ziko

Stage 2
 
ziko's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 69
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

Aici toata problema ca Logan-ul e fabricat de Dacia.......daca ar fi fabricat de BMW,Audi,Opel sau alte marci din Germania nu ar mai zice nimeni nimic pentru ca suntem constienti ca si la aceste marci se mai intampla asemenea lucruri.....daca ar fi fost de exemplu Opel Logan nu mai zicea nimeni nimic......parerea mea.......daca gresec va rog sa ma contraziceti cu argumente
ziko is offline  
Old 03-01-09, 19:43   #18
chroma

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 48
Member of:
[DACIA]
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

eu va zic atat: avocatul ala, cat si "victima" sunt niste imbecili>
1. ORICE AIRBAG este controlat de un calculator pentru airbag, ce are incorporat un DECELEROMETRU, si decide in functie de deceleratia masinii daca declanseaza capsula de gaz sau nu. In cazul respectiv s-a considerat ca nu este necesar, mai exact valoarea deceleratiei n-a atins valoarea de actionare a capsulei.
2. arsura de care povestea cineva este provocata de frecarea sacului cu mana in timpul deschiderii. gazul nu iese niciodata afara la deschidere ci doar in treapta finala cand se desumfla sacul.
3. treaba cu masina facuta praf sau mai putin praf. Asta este rolul unei masini cel mai important in caz de accident: sa disipe fortele generate de impact cat mai bine catre zonele deformabile, deci sa se faca praf dar sa ramana habitaclul cu pasagerii intact sau mai bine zis sa absoarba fortele a.i. sa nu mori ca prostu'. Ia urcati-va intr-un Benz cobra si dati in zid si urcativa in orice alta masina moderna. Chiar daca benz-ul nu e foarte sifonat, tu sigur ai vreo coasta 2 fisurata, daca nu chiar rupta.
4. ca si proprietar de Logan ma intreb: oare toti nemtii si francezii si elvetienii si bulgarii etc sunt niste dobitoci daca asteapta vreo 5-6 luni sa-si ia logan (indiferent ca-i berlina sau mcv)? La ei nu sunt sh la 7000? raspunsul cred ca-l intuiti : este o masina perfecta pentru noi la 10000 euro din toate punctele de vedere. ca-i un pic mai uratel asta e, insa am avut placuta surpriza cand un prieten care are A4 1.9 din 1999 mi-a spus "sa mor io de nu stau mai bine in dacia ta decat in audi al meu. e senzatia nasoala pe curbe, am impresia ca sare de pe asfalt dar din moment ce nu se aude scrasnet de roti e clar ca sta bine. si data tu acuma ai 195kmh cum arata pe bord eu va zic atat:Bravo".

Mi-ar place un civic hatch type r de mor insa deocamdata nu-mi permit sa-l intretin. asa ca merg bine mersi cu loganu'. si afara si in tara.

numai bine!
chroma is offline  
Old 19-01-09, 11:16   #19
menelau_mpi

Stock
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 6
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

am avut un corrado 2,0 16v g-60...tun....masina..fugeam plm...statea bine pe sosea...nu aveam treaba....pana au inceput sa pice piese(pompa benzina,apa.etc)...si ale reaq cad toate odata.......am dat-o am mai pus banii mi-am luat un logan nou full....am aproape 60 de mii si merge ca uns...si abia iam facut a 3 revizie(totala doar uleiul il schimb la 10.000km)...in rest nu am bagat 1 leu in ea.....si crede-ma ca eu alerg masina..in ultimu hal.....plus o resoftare de 10 cp.....si nu mi-a afectat nici injectoare..nimik....SFAT METABONA chiar are efect jmeker pt motor....+Ulei bun...10-40w e belea pt logan.........
menelau_mpi is offline  
Old 19-01-09, 11:29   #20
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

e beton loganu asta ptr cei cardiaci....de 2 ori am mers cu el si de 2 ori era sa mor de inima....imi place ca pui frana si se opreste unde vrea el si in depasiri e la fel ...te bazezi pe el pana la moarte.
Prefer un second de la vag de cat loganu asta.
Ptr oras si mers mai mult decat legal este ok...dar cum l-ai fortat putin totul se reduce la noroc
D_M_X is offline  
Old 10-03-09, 09:27   #21
tuner

Stage 5
 
tuner's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Nissan]
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

din cate inteleg soferita a produs accidentul deci avea viteza suficient de mare pt a se deschide airbag-urile presupun ca loganul avea viteza mica e logic sa nu se deschida airbagurile

airbagurile sunt controlate si de viteza masinii care daca era sub limita putea sa intre si un tir ca airbagu nu sarea
__________________
Am un RENO si asta imi ocupa tot timpul!!!
Auzi?? fa ca guma de sters si sterge-o...
Totul despre iluminarea auto
tuner is offline  
Old 10-03-09, 13:07   #22
B-32-TYC

Stage 5
 
B-32-TYC's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 528
Member of:
[DACIA]
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

Quote:
Originally Posted by D_M_X View Post
e beton loganu asta ptr cei cardiaci....de 2 ori am mers cu el si de 2 ori era sa mor de inima....imi place ca pui frana si se opreste unde vrea el si in depasiri e la fel ...te bazezi pe el pana la moarte.
Prefer un second de la vag de cat loganu asta.
Ptr oras si mers mai mult decat legal este ok...dar cum l-ai fortat putin totul se reduce la noroc
asa se intampla cand ai cormoran la cauciucuri.
B-32-TYC is offline  
Old 03-04-09, 22:45   #23
wi7ardro

Stage 3
 
wi7ardro's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 118
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

Quote:
Originally Posted by B-32-TYC View Post
asa se intampla cand ai cormoran la cauciucuri.
mah la loganu meu am Michelinn ! si din cate am vazut eu tine destul de bine frana sa zicem in comparatie cuu opel astra twinport ! mi se pare ca loganu infraneaza mai bine !deci nu e asa prost pe cat pare !

iar cu ce zice tipu de airbag mai sus , cunosc si eu un caz ! dar cu o sollenza care i=a sarit din senin airbagul si a intrat in stalp cu ea a castigat procesul la vremea aia impotriva dacia !
__________________
Deschide ochii... TIMPUL trece ...nu mai VISA frumos ....realitatea este RECE !
wi7ardro is offline  
Old 03-04-09, 22:50   #24
B-32-TYC

Stage 5
 
B-32-TYC's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 528
Member of:
[DACIA]
Default

Si ideea ta care e?

Quote:
Originally Posted by B-32-TYC View Post
Si ideea ta care e?
cum am spus si mai sus loganu nu pare asa prost la infranare pe cat ii fac baietzii " reclama "


da, loganu care nu este incaltat cu CORMORAN are frane fffoarte bune.

Te rog sa folosesti functia Edit !

Last edited by Daniel_Toa; 07-04-09 at 07:52.
B-32-TYC is offline  
Old 22-04-09, 00:46   #25
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

Mai bine sa fiu intr-un Logan, decat intr-o dacie veche de peste 15-20 de ani; fara suparare dar macar am airbag-uri si centuri care functioneaza.
Alejandro is offline  
Old 22-04-09, 01:30   #26
B-32-TYC

Stage 5
 
B-32-TYC's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 528
Member of:
[DACIA]
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

pfff...da ce comparatie faci si tu frate !!!...ai fost atent macare la ce vorbim?
B-32-TYC is offline  
Old 23-04-09, 00:02   #27
schumi_86
Dacia Driver

Stage 5
 
schumi_86's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 562
Member of:
[DACIA]
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

Aaaa si ce ma centurile la o dacie mai veche nu functioneaza...? si la Logan decat cu airbaguri din alea care nu se desfac(ma refer la cazuri reale de la prieteni) mai bine fara.....
schumi_86 is offline  
Old 23-04-09, 00:14   #28
wi7ardro

Stage 3
 
wi7ardro's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 118
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

Quote:
Originally Posted by schumi_86 View Post
Aaaa si ce ma centurile la o dacie mai veche nu functioneaza...? si la Logan decat cu airbaguri din alea care nu se desfac(ma refer la cazuri reale de la prieteni) mai bine fara.....
nu stiu ce fel ed prietenii ai tu ! dar eu stiu cateva cazuri in care airbagurile de la logan au salvat oamenii !
wi7ardro is offline  
Old 23-04-09, 10:18   #29
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

lasa ticule ca exista masini cu renume, de exemplu un audi q7 pe autostrada i s-a rupt un prezon pe la bascula la 180 la ora, masina a intrat in parapeti si nici un airbag nu s-a desfacut, la constatare cei de la audi au motivat ca nu a fost contact perfect frontal. Daca voi chiar nu credeti ca e o diferenta asa de mare intre Dacia Logan si Dacia clasica de la 1100 pana la 1410, mergeti la reprezentanta Dacia, sau mai bine rugati pe cineva cu un Logan sa va dea sa conduceti si daca nici atunci nu vedeti diferenta eu imi vand Loganu si imi iau TRABANT nu DACIE.
Alejandro is offline  
Old 23-04-09, 20:57   #30
wi7ardro

Stage 3
 
wi7ardro's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 118
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
lasa ticule ca exista masini cu renume, de exemplu un audi q7 pe autostrada i s-a rupt un prezon pe la bascula la 180 la ora, masina a intrat in parapeti si nici un airbag nu s-a desfacut, la constatare cei de la audi au motivat ca nu a fost contact perfect frontal. Daca voi chiar nu credeti ca e o diferenta asa de mare intre Dacia Logan si Dacia clasica de la 1100 pana la 1410, mergeti la reprezentanta Dacia, sau mai bine rugati pe cineva cu un Logan sa va dea sa conduceti si daca nici atunci nu vedeti diferenta eu imi vand Loganu si imi iau TRABANT nu DACIE.

asta ziceam si eu, am niste prietenii care au niste dacii dee....mai bine nu le aveau ! pai cand ii aud , "frate nu as da dacia mea pe un logan , ma p**h pe el . e jaf ) ceva de genu " pai sa nu le dai in cap ?vorba ta , macar de ar conduce un logan ar fii ceva
wi7ardro is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -