Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 25-07-08, 11:50   #1
Terminator

Stage 2
 
Join Date: May 2006
Posts: 49
Default Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

Sal am gasit acest reportaj p net despre logan.... am avut intentia sa imi cumpar unul dar acum vad k sunt foarte nesigure.... In concluzie se merita sa iti iei logan nou sau ceva mai bun SH...?

http://www.newsreport.ro/articole/Au...=xx307xz1871z1

"25 Iulie 2008
Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

Compania Dacia Renault este in fata unui nou proces in Justitie, din cauza airbag-ului unui Logan, care nu s-a deschis la impactul provocat de un accident. Avocatul Iulian Urban relateaza cazul unui coleg care zilele trecute a avut un accident extrem de grav in zona Preciziei din Bucuresti. Desi impactul a fost destul de puternic, niciunul din airbagurile masinii Dacia Logan nu s-au deschis, avocatul suferind contuzii la coloana vertebrala.
Imaginea principala
In urma ciocnirii, scaunul soferului s-a rupt, iar acesta are multiple contuzii. Datorita puterii impactului, radiatorul a fost impins in motor, puntea s-a deformat, omul vazand, practic, moartea cu ochii.

"La o masina care dupa accident a trebuit tractata, avand rotile din fata distruse, este absolut o bataie de joc ca airbag-urile sa nu se fi deschis, masina fiind noua, cumparata in 2007", spune Iulian Urban, precizand ca a inceput deja formalitatile de actionare in judecata a Dacia. Avocatul arata ca, in cazul Meganului soferitei care a provocat accidentul, airbag-urile se deschisesera, insa la Logan, produs de acelasi concern Renault ,nu au avut nici o reactie. Crima cu premeditare "Adica, chiar daca Renault a venit in Romania, ideea e ca papuasii de romani nu merita sa aiba masini dotate cu echipamente functionale, ca doar de aia este asa ieftin Loganul. Fac profit la noi, vand aceasta masina si airbag-urile nu functioneaza", spune Urban.

Acesta considera ca este un abuz sa ti se ceara sa platesti 9500 de euro pe un Logan, pentru ca vrei sa il cumperi echipat cu airbag-uri ca sa fii in siguranta tu si familia ta, si in cazul unor impacturi de o magnitudine iesita din comun, acestea sa nu functioneze. Este echivalent cu o crima cu premeditare, mai ales ca, asa cum am vazut in cazul unor bihoreni, exista acuzatii care se aduc computerului de bord de la Logan, care ar fi responsabil pentru nefunctionarea acestor sisteme. Insa, cand esti client, aceste lucruri nu te intereseaza - cand dai bani pe masina, astfel incat totul trebuie sa functioneze, atunci cand este mai mare nevoie de ele: in caz de accident!"
Terminator is offline  
Old 25-07-08, 21:05   #2
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

avocatul ala ia mai dat in judecata pt un cablu de pe la motor ...
Daniel_DRV is offline  
Old 25-07-08, 22:41   #3
NoLimit

Stage 4
 
NoLimit's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 207
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

si a castigat ceva??eu nu prea cred
NoLimit is offline  
Old 26-07-08, 16:07   #4
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

este vorba despre un singur caz?daca da, sunteti naivi...pai se intampla chestii mult mai grave si la marci gen audi/bmw/merc...am vazut Q7 care nu i s-au deschis airbagurile, X5, A8 etc...dar sunt cazuri izolate, se poate intampla oricarei masini....nu generalizati. Sfatul meu, decat un jeg sh, mai bine un logan nou...lucru nou e lucru nou, tu stii cum ai mers cu ea de la inceput, etc...+ca logan are 3 stele la siguranta, cat golf 4, si de 2 ori mai mult decat chevy aveo care are 1.5 stele, zici ca e de carton...
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline  
Old 27-07-08, 22:39   #5
Terminator

Stage 2
 
Join Date: May 2006
Posts: 49
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

Mai trag de junghiu meu de dacie pana la anu cand or incepe astia cu rabla si sa vad la ce ma orientez p moment ... oricum MS pt sfat.
Terminator is offline  
Old 27-07-08, 22:41   #6
CristiRS
Dacia Driver

Stage 5
 
CristiRS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 943
Member of:
[DACIA]
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

ai dracu si avocatii astia, numai daca li se intampla lor fac proces, daca vrei tu te usuca de bani.... ala cu taxa de inmatriculare la fel, ala cu furtul la benzina la fel...
__________________
Custom Garage Crew
CristiRS is offline  
Old 30-07-08, 10:43   #7
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

pai ala cu furtul la benzina e din acceeasi firma sau chiar aceeasi persoana. evident,scopul acestor actiuni este doar de a-si face reclama si nu trebuie bagate in seama.
cosmin_cosmin_1 is offline  
Old 30-07-08, 10:50   #8
Cosmin*

Stage 5
 
Cosmin*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 405
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

frate parerea mea ca decat sa dai 5000-9000 de euro pe un logan mai bine itzi iei ceva la mana a 2oa din germania. Si poate ca in cazul asta a fost mai bine ca nu s-a deschis airbag-ul ptr ca din cate am auzit la logan airbag-ul cand se deschide in caz de impact itzi rupe gatul ptr ca materiarul folosit e din plastic.
Cosmin* is offline  
Old 30-07-08, 16:48   #9
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

Quote:
Originally Posted by Cosmin* View Post
frate parerea mea ca decat sa dai 5000-9000 de euro pe un logan mai bine itzi iei ceva la mana a 2oa din germania. Si poate ca in cazul asta a fost mai bine ca nu s-a deschis airbag-ul ptr ca din cate am auzit la logan airbag-ul cand se deschide in caz de impact itzi rupe gatul ptr ca materiarul folosit e din plastic.
exemplul clasic de persoana, care prefera o harghie SH....dar are bemeu


referitor la material, este un otel de ultima generatie, foarte maleabil, se poate umfla, si la impact sare cu viteze supersonice, si acest lucru cauzeaza pulverizarea creierilor pe parbriz...

Last edited by _anaconda_; 30-07-08 at 16:51.
_anaconda_ is offline  
Old 30-07-08, 18:11   #10
B-76-WOT

Stage 4
 
B-76-WOT's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 210
Member of:
[DACIA]
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

parerea mea e ca avocatul asta e un idiot care vrea sa se faca cunoscut (daca' cumva nu este). scrie ca "radiatorul a intrat in motor, iar puntea s-a deformat etc., etc., etc......" poai bai idiotule pentru ca masina sa deformat si nu a mai putut pleca decat tractata sau pe platforma, deaia n-a murit idiotule.



o fraza de pe acest forum ceva timp in urma: "pana la urma are 3 stele (LOGANUL)la siguranta.
eu pot paria ca exista si alte masini la care nu poti deschide usa dupa ncap cu mana.
in fine....nici nu i-am vazut incercand pe vreunul din reportataj
acelasi blabla...loganul e prost

din moment ce are tot atatea stele cat un golf 4 sa scriem la titlu \"logan si golf 4 - rezltate ingrijoratoare\
si toate ca toate dar e un punctaj bun pt o masina atat de ieftina."

poate dac-aveai golf iti scria la multi ani pe coliva.
__________________
...........
1) Esti pe net
2) Esti pe 4tuning
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi
Sa ai o zi buna!

Last edited by B-76-WOT; 30-07-08 at 18:18.
B-76-WOT is offline  
Old 30-07-08, 18:20   #11
B-76-WOT

Stage 4
 
B-76-WOT's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 210
Member of:
[DACIA]
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

si inca ceva care am mai citit : "Acesta a acordat prioritate (soferul loganului) unui Renault Megan să treacă peste linia de tramvai la o intersecţie, dar din cauza faptului că şoferiţa de pe Renault nu s-a asigurat, aceasta a fost lovită de tramvai, iar maşina ei a zburat prin aer şi a fost aruncată peste maşina avocatului." bun cred ca toata intamplarea asta e trasa de par doar daca tramvaiul nu circula cumva cu 100/h.
B-76-WOT is offline  
Old 30-07-08, 23:05   #12
Cosmin*

Stage 5
 
Cosmin*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 405
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

anaconda eu nu am luat masina ca sa merg cu ea la camp si stai calm ca nu am vre'un cazan de bmw... dacia e masina poporului.Totzi care au avut dacia 1310 si-au luat logan.
Cosmin* is offline  
Old 02-08-08, 01:13   #13
thehuhu

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 201
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

si multi care si-au luat SH-uri intreba dupa ce se strica: "Dar de la Dacie sau mai ieftina nu merge piesa?"
Quote: "la logan airbag-ul cand se deschide in caz de impact itzi rupe gatul ptr ca materiarul folosit e din plastic"
Daca ai cap de tabla nu patesti nimic.
thehuhu is offline  
Old 11-08-08, 00:49   #14
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

victime sigure..nu prea cred...tata'l meu..a avut accident..si ia sarit air-bagul la impact, viteza maxim 50 la ora, masina fabricata in anul 2005 si era cheala..cea de 6400 de euro.. inseamna ca a fost un caz..sau poate o fii un lot de la dacia si noi nu stim..
StreetStyle22 is offline  
Old 01-09-08, 12:22   #15
B0dy

Stage 3
 
B0dy's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 101
Default Re: Soferii Loganului, victime sigure in caz de accident

Nu e chiar asa! Eu am avut un prieten care a murit intr-un accident rutier in Logan si s-a intamplat chiar in ziua in care eram de serviciu(la pompieri). A intrat frontal cu 140km\h(asa era acul blocat) intr-un MAN iar cu toate astea airbagurile au fost deschise iar scaunul lui a putut fi rabatat din rotitza aia fara a bloca niciun pic... Nu stiu daca mai am pozele si daca am voie sa le postez aici... Nu apar decat masinile.
B0dy is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -