Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 26-05-08, 19:55   #16
mikkai

Stage 5
 
mikkai's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,121
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[Old School Cars]
Default Re: Se pot monta discuri ventilate pe fata la logan???

Discuri perforate pe fata si tamburi pe spate.Ar fi ceva.Vreau sa iti spun ca doar pentru ca sunt perforate nu inseamna ca sunt mai bune.Majoritatea discurilor de acest fel sunt de design ca sa plateasca lumea mai mult pe ele.Cauta pe internet la ce folosesc acele gauri la o masina de curse adevarata.
mikkai is offline   Reply With Quote
Old 27-05-08, 10:08   #17
Flo Cata

Stage 3
 
Flo Cata's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 115
Member of:
[SEAT]
Default Re: Se pot monta discuri ventilate pe fata la logan???

Quote:
Originally Posted by mikkai View Post
Discuri perforate pe fata si tamburi pe spate.Ar fi ceva.Vreau sa iti spun ca doar pentru ca sunt perforate nu inseamna ca sunt mai bune.Majoritatea discurilor de acest fel sunt de design ca sa plateasca lumea mai mult pe ele.Cauta pe internet la ce folosesc acele gauri la o masina de curse adevarata.
Sincer daia am deschis thread-ul asta ... ptr ca vreau sa aflu mai multe si daca se poate si de la "profesionisti" (ptr ca stiu ca exista pe site-ul\forum-ul asta) ptr ca daca esti la inceput si vrei sa faci o schimbare si nu esti in meserie intai trebuie sa te documentezi si pe urma treci la fapte ... eu asa lucrez dar daca sti mai multe despre asta te-as ruga sa ma informezi si pe mine...si dc nu se merita as le inlocuiesc pe cele standard cu altele ? ms
__________________
Seat Leon, 1M, 92kw, 1.8
Flo Cata is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 18:58   #18
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Se pot monta discuri ventilate pe fata la logan???

se merita sa le inlocuiesti, dar nu neaparat cu unele perforate ci cu unele de diametru mai mare,fiindca pt o roata de 15" discurile alea chiar mi se par mici.
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 28-05-08, 20:41   #19
mikkai

Stage 5
 
mikkai's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,121
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[Old School Cars]
Default Re: Se pot monta discuri ventilate pe fata la logan???

asa cum a zis si bolidu'.Nu zice nimeni sa nu le inlocuiesti cu altele mai performante dar asta e situatia cu cele perforate.Nu te cunosc dar avand un Logan ma gandesc ca nu esti genul sa te complici cu adaptari.Trebuie sa sti ca nu te duci si cumperi 2 discuri la magazin, i le pui in brate lu ala la service si gata dupa cateva ore frane mai bune.Daca pui discuri mai mari trebuie sa pui si etrieri mai mari,alt tip de placute de frana, poate alte furtune si asta daca totul merge perfect.Ca poti avea si alte probleme.
In concluzie ceva bun iti ia timp si bani.
mikkai is offline   Reply With Quote
Old 29-05-08, 13:35   #20
Flo Cata

Stage 3
 
Flo Cata's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 115
Member of:
[SEAT]
Default Re: Se pot monta discuri ventilate pe fata la logan???

Quote:
Originally Posted by mikkai View Post
asa cum a zis si bolidu'.Nu zice nimeni sa nu le inlocuiesti cu altele mai performante dar asta e situatia cu cele perforate.Nu te cunosc dar avand un Logan ma gandesc ca nu esti genul sa te complici cu adaptari.Trebuie sa sti ca nu te duci si cumperi 2 discuri la magazin, i le pui in brate lu ala la service si gata dupa cateva ore frane mai bune.Daca pui discuri mai mari trebuie sa pui si etrieri mai mari,alt tip de placute de frana, poate alte furtune si asta daca totul merge perfect.Ca poti avea si alte probleme.
In concluzie ceva bun iti ia timp si bani.
Eu nu sunt hotarat daca merita sa bag banii in logan sau sa imi cumpar alta masina-sh si sa o "fac" pe aia in timp...oricum loganu il tin.. doar ca simt nevoia de o masina mai puternica! bolidu' sa trezit vorbind ca loganu are discurii ventilate ..daca era baiat destept punea intrebare ce model de logan .. dar el zice ca are din fabrica, dar nu toate ... ma rog ... si daca le schimb cu unele mai mari in diametru mai trebuie sa schimb si altceva ? eu oricum trebuie sa le schimb ca s-au uzat (avand masina aprox 50 000 km) si asa ca trebuie sa ma hotarasc daca investesc mai multi banii sau doar strictul ... MS!
Flo Cata is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 15:13   #21
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Se pot monta discuri ventilate pe fata la logan???

pe toate modele de logan sunt puse discuri ventilate si nu numai pe logan,de la Dacia NOVA incoace toate au discuri ventilate.asa ca daca nu stii nu mai vorbi aiurea...
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 01-06-08, 23:55   #22
LOGAN91

Stage 5
 
LOGAN91's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 550
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Se pot monta discuri ventilate pe fata la logan???

Atunci u nu sti ce inseamna un disc ventital, nu va mai dati cunoscatori peste toti si toate masinile....DCI-urile au discuri ventilate + prestige....(si mai sunt si alte seri care au).
Din fabrca nu ai disc ventilat , deci iti trebuie niste etrieri de DCI sunt 250lei(cred ca poti gasi mai ieftin) ,si discuti sunt mai multe variante....sunt Zimmerman undeva la 500lei + placute sport 150-200, sau discuri Tarox G88 http://www.tarox.com/en/g88.php , + placute sport.....una peste alta ajungi la 1.000, mai bine iti iei niste cauciucuri de calitate , sau niste arcuri sport....
LOGAN91 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 10:00   #23
Flo Cata

Stage 3
 
Flo Cata's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 115
Member of:
[SEAT]
Default Re: Se pot monta discuri ventilate pe fata la logan???

Quote:
Originally Posted by bolidu' View Post
pe toate modele de logan sunt puse discuri ventilate si nu numai pe logan,de la Dacia NOVA incoace toate au discuri ventilate.asa ca daca nu stii nu mai vorbi aiurea...

cand ma uit la ce scri ...nu pot sa cred ca te-a lasat sa iti faci cont...cum spune si LOGAN91 esti pe langa in legatura cu discurile ventilate si cele normale .. oricum eu am incheiat discutia ptr ca l-am schimbat ... cu unele normale oricum va multumesc ptr informatii!
Flo Cata is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 17:31   #24
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: Se pot monta discuri ventilate pe fata la logan???

astept un pm de la cel care a facut threadul ca sa il inchid
SirNenea is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 00:22   #25
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Se pot monta discuri ventilate pe fata la logan???

bine ma domnu inginer .............stii tu mai bine..........asta e io nu stiu si nu am vazut niciodata asa ceva.cu ce se bea???sau cu ce se mananca !!

te rog fi putin mai temperat .. nu rezolvi nimic daca te enervezi si arunci cu vorbe .. By Ja_Rule

Last edited by Ja_Rule; 03-06-08 at 00:36.
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 06:51   #26
5inci
Peugeot Driver

Stage 5
 
5inci's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,127
Member of:
[DACIA]
[PEUGEOT]
Default Re: Se pot monta discuri ventilate pe fata la logan???

bolidule poate el se refera ca un disc ventilat are gaurele prin el.... e si ala un model dar de la dacia nova in sus sau fabricat din fabrica discuri ventilate cel de la dacia veche sunt niste discuri subtiri sa te uiti la o nova sa zicem ai sa vezi ca e ma gros si pe interiorul discului sunt parti goale pt al racii....o zi buna

Last edited by 5inci; 03-06-08 at 06:54.
5inci is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 07:07   #27
5inci
Peugeot Driver

Stage 5
 
5inci's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,127
Member of:
[DACIA]
[PEUGEOT]
Default Re: Se pot monta discuri ventilate pe fata la logan???

deci ca sa nu va mai certati uitati aici amandoua discurile sunt ventilate,fiecare in felul lui in prima poza mai putin ventilat , iar in a 2 mult mai mult din cauza gaurelelor cat si pe interior, cele de la vechea dacie sunt cat e o parte din primul disc sunt subtiri numai au pe interior pt racire.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	un model de disc ventilat pe interior.jpg
Views:	82
Size:	53.7 KB
ID:	553601   Click image for larger version

Name:	un model cu gaurele.jpg
Views:	66
Size:	15.5 KB
ID:	553602  
5inci is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 11:06   #28
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Se pot monta discuri ventilate pe fata la logan???

da ma stiu cum e la vechea dacie,dar aici se discuta de logan.si fff bine ca ai pus poza ca sa vada si STIUTORII astia cum arata un diisc ventilat(adica cum e in prima poza-ASA AU TOATE LOGANURILE),iar cel de al-doilea este disc perforat si asa ceva nu a montat uzina Dacia niciodata.
bolidu' is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 12:02   #29
LOGAN91

Stage 5
 
LOGAN91's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 550
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Se pot monta discuri ventilate pe fata la logan???

Mai gandestete a doua oara cand sa postezi o prostie...
Ce nu intelegi, nu toate loganele au discuri ventilate decat ,DCI,Prestige,poate o mai fi vro serie care a iesit cu discuri ventilate, restu nu au discuri ventilate....
LOGAN91 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-08, 12:48   #30
bolidu'
Dacia Driver

Stage 5
 
bolidu''s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 3,899
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Se pot monta discuri ventilate pe fata la logan???

=)).........ma tu nici permis nu ai si te-ai gasit sa vorbesti................lasa-ne ma in pace si du-te..............mergem la o reprezentanta DACIA si luam la scotocit toate loganurile si daca sunt ventilate toate te dai cu capu de ele????
bolidu' is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -