Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 29-01-05, 08:33   #16
@Nos@

Stage 3
 
@Nos@'s Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 107
Default

SIncer, ce motor poti sa pui?
Pai daca ai vreo 100.000 euro poti sa iti pui si V10! :P
Depinde de cati bani ai, si daca faci aceasta schimbare iti recoand un motor nou, pentru ca riscul este mare!
@Nos@ is offline  
Old 29-01-05, 15:51   #17
Toto - BOD

Presedinte Insane Racers

Stage 5
 
Toto - BOD's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 843
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Quote:
destul de bine inchegata
Hai ca o dadusi!

Quote:
Depinde de cati bani ai, si daca faci aceasta schimbare iti recoand un motor nou, pentru ca riscul este mare
Adica sa mai cumperi o masina noua, sa-i iei motoru` si caroseria s-o arunci! interesant... Si presupunand ca vrei un motor mai puternic logic ca si masina arata mai bine decat loganul... Dar nu mai conteaza! arunci caroesrie buna pentru una de logan! mdea... ( fumasi, bausi ceva inainte sa postezi? )
__________________
Proud driver of Renault Clio and Mazda Mx5

www.rensit.ro
www.clubclio.ro
Toto - BOD is offline  
Old 29-01-05, 17:24   #18
bix

No Speed Limit

Stage 5
 
bix's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 470
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default

Masina e varza pe articulatie. Intai treb schimbate basculele.
Sunt casante, stiu deja 2-ua care li sau rupt ascula la gropi
le-au sarit rotile cu fuzeta cu tot Imi pare rau ca m-am nascut aici!
Nu stiu ce modificare i-ai putea face!
bix is offline  
Old 31-01-05, 12:52   #19
@Nos@

Stage 3
 
@Nos@'s Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 107
Default

TOTO-BOD
Sa stii ca exista si motoare noi de vanzare!
Google search!
@Nos@ is offline  
Old 31-01-05, 17:07   #20
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Sa dai 6-8000 E pe o coaja ca Logan si din ea sa nu pastrezi decat caroseria, trantindu-i un motor de 1000 E maxim e cea mai mare idiotenie pe care am auzit-o pana acum...Trebuie sa fii cu adevarat fan Logan si sa te dea banii afara din casa sa faci asta...in fine, daca intr-adevar vrei s-o faci, poti pune si V8 biturbo(dar nu in fata), si cu un cost de mii de euro.
Asta mi se pare oricum o intrebare pusa ca sa ne aflam in treaba, ceva de genul:\"O merge sa-i pun senile la un tramvai si 2 motoare cu reactie?\"
 
Old 31-01-05, 17:11   #21
Gsx_18

Stage 3
 
Gsx_18's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 110
Default

Dupa parerea mea mai bine pastrezi motorul, din cate stiu motorul de clio care-i pe logan e destul de fiabil, nu ca motoarele de pe berline, deci mai bine o modifici pe aia, am vazut pe site-ul asta unu cu dacia berlina cu motor modif. pe care o pus turbina si multe alte, binenteles o schimbat si multe piese din motor cu piese mai fiabile, ce la tine dupa parerea mea nu e necesara, nu se poate compara motorul de clio cu motorul de dacia berlina, deci io mai degraba as modifica motorul (chip, filtru aer, galerie arcuri de supape, axa cu came, eventual un turbo daca gasesti ceva ce s-ar putea monta pe motorul de logan fara prea multe modif., si mai sunt).

Asta e parerea mea asa sa nu va grabiti sa ma injurati ca e prostie si bla bla bla cum faceti de obicei...
__________________
Don\'t drink and drive, get high and fly...
[img] http://www.geocities.com/tazman_net/SEGN.JPG [/img]
Gsx_18 is offline  
Old 31-01-05, 18:19   #22
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default

Partea cu 1000 euro pe un motor Sh...sunt multe posibilitati chiar 1500 cu tot cu transmisie...vb cu X-Ray Eyes te rezolva el cu un motor de opel...SFi...150 cp alea alea il poti duce usurel pe la 180-190...partea a2a...nuj daca se potriveste...da se poate masura asta
__________________
Vand / Schimb Mazda RX7 - Drift Spec/Project
http://mazda.anunturi-auto.4tuning.r...-11584185.html

Garare / parcare moto pe timp de iarna / frig ! pentru detalii click pe linkul de mai jos !

https://forum.4tuning.ro/567-moto/335...bucuresti.html

fuse si se duse... https://forum.4tuning.ro/127-masina-m...6y8-turbo.html
ZooM-ZooM is offline  
Old 01-02-05, 19:25   #23
ebh

Stage 3
 
ebh's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 140
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Toto - BOD\"
wrong! cel mai puternioc motor de pe clio este cel de 3000 cmc - V6 care are 250 cp (cu siguranta nu ai unde sa-l pui pe lagan)... iar motorul de 2000 cmc 16v are 182 cp...
clio v6 e cu totul alta masina decat clio (motorul in spate, tractiune pe spate... deci nu iei motorul ala si-l pui pe logan).
ebh is offline  
Old 01-02-05, 19:55   #24
MMihai

Stage 5
 
MMihai's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,796
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[FullSpeed Racing]
Default

apropo .. noul clio v6 va avea cu 30cp mai putin.. 220cp.. pacat
MMihai is offline  
Old 01-02-05, 21:58   #25
ebh

Stage 3
 
ebh's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 140
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"MMihai\"
apropo .. noul clio v6 va avea cu 30cp mai putin.. 220cp.. pacat
oricum am auzit ca e varza masina.... din punct de vedere al manevrabilitatii nu al puterii neaparat. intoarcerea din 3 miscari o faci cam din 5-6 cu masina asta (intoarce LARG)
ebh is offline  
Old 23-02-05, 22:39   #26
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default

da pe solnitza ce motor incape .. am auzit k ala de alpine turbo ..s i de sau renault 5 .. sport ... care din ele o fii ...


lasand gluma laoparte ... care`i motoru ce`ncape pe solenza ?
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline  
Old 26-02-05, 16:40   #27
RCS.

Stage 5
 
RCS.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,070
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"MMihai\"
apropo .. noul clio v6 va avea cu 30cp mai putin.. 220cp.. pacat
Nu stiu nici eu de ce au scazut puterea motorului cu 30 cp !!! In alta ordine de idei Clio V6 este o masina pe care trebuie sa o stii stapanii la care se mai adauga zgomotul infernal din masina din cauza motorului care este exact in spatele scaunelor si la toate astea se mai adauga si pretul de 30.000 Euro !!!! Sunt curios cum va arata noul Clio RS de 2.0 i si care va avea 200 cp ??
__________________
Audi A4 2.0 T
RCS. is offline  
Old 26-02-05, 16:49   #28
RCS.

Stage 5
 
RCS.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,070
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"B12ZMD\"
hai ca am vazut-o si p-asta!

sa-ti iei logan si dup-aia sa vrei sa-i skimbi motoru !

LOOOOOOOOL
Ideea este buna: de exemplu pui pe un Logan motorul de 2.0i de clio sport de 180 cp si chiar daca la exterior pare un simplu logan de fapt este o masina care se bate de la egal la egal si cu un bmw avand in vedere raportul putere-greutate. Acuma de la a vrea sa faci asta si pana la a pune in practica acest proiect, care mie mi se pare realizabil dpdv tehnic, trebuie sa ai niste bani si sa fii dispus sa sa-i investesti intr-un logan. Ma repet ideea mi se pare realizabila...dar costa multi bani. Sa vezi ca te depaseste un logan cu 220 km/h este ceva pe cand la un bmw sau alte masini acest lucru este o vit normala !!!
RCS. is offline  
Old 26-02-05, 19:06   #29
TufY

Stage 5
 
TufY's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,002
Default

fratilor am citit pe aici si am vazut CA AVETZI CEVA CU LOGANURILE!!! ba ca e ceva nasol, ba ca e altceva!!!
cat de cretini pot fi constructorii astia incat sa scoate pe piata ceva nmai prost decat e!!???
voi chiar credeti ca LOGANUL e mai prost din pct de vedere al stabilitatii, si restu decat vechile modele de dacia???
DA nu o sa se compare cu un opel vectra care la sh este la aceiasi bani DAR este masina noua!!!
in legatura cu calitatile spertive ale loganului acesta nu a fost construit sa fie SPORT!!! Dar parerea mea ca posesor de logan este ca fuge fata de vechile modele dacia si te poti tine catusi de cat cu decenta dupa masini cum ar fi WW, OPEL la vitezape drum lung (bineninteles cu motoare din aceasi categorie)
parerea mea este ca sunteti cam carcotasi!! cu toate ca dacia logan reprezinta un pas ENORM pt DACIA!!!
TufY is offline  
Old 26-02-05, 19:10   #30
MMihai

Stage 5
 
MMihai's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,796
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[FullSpeed Racing]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Psycho\"
da pe solnitza ce motor incape .. am auzit k ala de alpine turbo ..s i de sau renault 5 .. sport ... care din ele o fii ...


lasand gluma laoparte ... care`i motoru ce`ncape pe solenza ?
Se pot adapta mai multe motoare, merg in general cele din gama Renault fara probleme.
Trebuie sa gasesti un motor tot transversal si eventual si cu acea cutie de viteze a lui.
Daca vrei sa pui un alt motor longitudinal trebuie facute modificari la galerie si sa vezi cum montezi cutia de viteze deci e mult mai complicat.
In orice caz daca vrei sa il omologhezi trebuie sa il iei cu acte in regula ca sa iti modifice in talon.
MMihai is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -