Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 22-08-12, 01:06   #1
caspa1

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 19
Question Intrebare transmisie Nova!

Salut! Detin o Dacia Nova 1.6 GTI din '99 si as vrea sa schimb cutia de viteze. Stie cineva ce cutie "straina" s-ar potrivi? Ceva de VW sau Renault?
Multumesc anticipat!
caspa1 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 18:48   #2
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Intrebare transmisie Nova!

De reno 9,19 ,5, 11, super-nova ,solenza,logan
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 22-08-12, 23:02   #3
nosturbina

Stage 5
 
nosturbina's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 345
Default Re: Intrebare transmisie Nova!

Este o mare prostie sa-i pui un JB3 (singura cutie care teoretic s-ar potrivi la nova: Renault R5, r19, r9).

In primul rand o sa trebuiasca sa lasi motorul cu 17 grade pe spate deoarece nu o sa se potriveasca la suruburi(prezoane).

In al doilea rand o sa ai nevoie de slot pt cititorul de la volanta (cutia JB3 are dar pt cititor de renix nu de bosch).

In al treilea rand trebuie sa schimbi ambreiajului doarece arborele primar de 26 dinti la jb3 si cel 510 de nova are 21, deci nu se va mai potrivi discul.

Iti dai seama ce implicatii o sa aiba lasarea motorul pe spate cu 17 grade (una din ele ar fi urcarea uleiului pana la rampa). Fa-i un RK ca la carte la cutia de viteze, cu rulmenti straini SKF si vei fii mai mult decat multumit.

Sper ca ti-au fost de folos explicatiile.

P.S. : Nu trebuie sa deschizi cate un topic pt fiecare problema...
nosturbina is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 13:52   #4
caspa1

Stage 1
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 19
Wink Re: Intrebare transmisie Nova!

Nu mai deschid gata! Merci pt sfaturi! Am reconditionat motorul si cutia la inceputul anului. Am iesit pe la 25 mil cu totul. In schimb prostul de mecanic mi-a schimbat pinionul de a 5-a (nu mai intra intr-a 5-a) cu unul SH de dacie normala daia veche si nu mi-a zis. Iar acum, diferenta dintre a 4-a si a 5-a e de 100 rpm. La 100km/h intr-a 4-a am 3100 rpm si intr-a 5-a am 3000. Deci teoretic...si eu trebuie sa umblu din nou la ea. Asta daca mai gasesc un pinion de Nova. Rapoartele la cutia de Nova mi se par foarte bune!
caspa1 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 23:50   #5
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare transmisie Nova!

cutie de masina straineza sa se potriveasca cat mai usor poti sa pui de dacia sau de reno.
toate aceste cutii vin cu modificari majore ale planetarelor, ambreiaj si flansa de adaptare
__________________
The one and only Nova low rider
anndi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -