Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 21-06-12, 10:44   #1
razvaneluu

Stage 5
 
razvaneluu's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,057
Member of:
[DACIA]
[DreamWorks Club]
Default flacari ?!

aseara neavand ce face si sa imi fac de lucru , am reglat tachetii sau culbutorii cum se numesc si acum face ca in filmuletz , sa inteleg ca ceva nu e bine de face asa ... iar dupa 30 de minute de alergat cu ea la relantiu statea dar palpaiu becurile de la ulei ... ce ar putea fii ?

https://vimeo.com/44413059
__________________
O Dacie TURBATAAA !!!


1.4T
razvaneluu is offline   Reply With Quote
Old 23-06-12, 15:03   #2
valusss

Stage 3
 
valusss's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 127
Default Re: flacari ?!

eu unu sincer asa as lasao face frm.becurile la ulei se aprind doar in cazu in care presiunea la ulei este foarte scazuta. cauze pot fi multe pinion antrenare ponpa tocit in capu unde intra ponpa, motoru...pus pe chituci, ulei neschinbat sau foarte subtire.cat despre rateurile acelea verifica sau schinba capacu delcou poate avea mici fisuri si da scanteia aiurea sau un culbutor pe evacuare prea strans dar dak era asta la mersu in relanti mai ales dupa ce se incalzeste motoru da inpresia k mere in 3 ceea ce in videoclip nu am vazut lucru asta

Last edited by valusss; 23-06-12 at 15:09.
valusss is offline   Reply With Quote
Old 23-06-12, 17:39   #3
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: flacari ?!

Quote:
Originally Posted by razvaneluu View Post
aseara neavand ce face si sa imi fac de lucru , am reglat tachetii sau culbutorii cum se numesc si acum face ca in filmuletz , sa inteleg ca ceva nu e bine de face asa ... iar dupa 30 de minute de alergat cu ea la relantiu statea dar palpaiu becurile de la ulei ... ce ar putea fii ?

https://vimeo.com/44413059
Ce ulei folosesti ?
faza cu palpaitul o pateam si eu..si eu folosesc 5w-40 de aral.

Last edited by StreetStyle22; 23-06-12 at 17:42.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-12, 00:10   #4
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: flacari ?!

Tu vara la +30 de grade ai 5w?

1-alta linie,semicuzineti
2-uleiul este dus,proasta calitate
3-pompa de ulei
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 24-06-12, 00:12   #5
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: flacari ?!

Quote:
Originally Posted by Cata_UNU View Post
Tu vara la +30 de grade ai 5w?

1-alta linie,semicuzineti
2-uleiul este dus,proasta calitate
3-pompa de ulei
Da..tre sa-l schimb..peste 5 zile imi expira asigurarea,luna viitoare,il schimb..probabil cu 15W-40..
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 24-06-12, 00:23   #6
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: flacari ?!

Mie-mi place cum facea,dar totusi la relantiu se aude cam dubios.....Posibil sa fie probleme si pe la pistoane sau bujii

Last edited by DJBOSS; 24-06-12 at 00:26.
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Old 25-06-12, 21:38   #7
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: flacari ?!

Quote:
Originally Posted by valusss View Post
eu unu sincer asa as lasao face frm.becurile la ulei se aprind doar in cazu in care presiunea la ulei este foarte scazuta. cauze pot fi multe pinion antrenare ponpa tocit in capu unde intra ponpa, motoru...pus pe chituci, ulei neschinbat sau foarte subtire.cat despre rateurile acelea verifica sau schinba capacu delcou poate avea mici fisuri si da scanteia aiurea sau un culbutor pe evacuare prea strans dar dak era asta la mersu in relanti mai ales dupa ce se incalzeste motoru da inpresia k mere in 3 ceea ce in videoclip nu am vazut lucru asta

Sfidare coNbinata cu razvratire mai mare fata de profa de romana dintr-a 5-a n-am mai vazut, sa muara caca.

Deci aia zice cu toata fiinta ei: "bai bulangii mici si fara viata, inainte de B si P nu se pune niciodata N". Daca punets, sunteti cei mai mari carnats, si o s-ajungeti sa vopsiti blocuri motor cu vopsea neagra mata ca sa respire.
Iar tie, in ciuda argumentelor, tot nu ti-a pasat................

Quote:
Originally Posted by razvaneluu View Post
... dupa 30 de minute de alergat cu ea la relantiu statea dar palpaiu becurile de la ulei ... ce ar putea fii ?
Ar putea fi evidentul: selectie naturala. Sau, dupa unii autori, justitie divina

Plec La Mare, sa nu vii sa ne-ntrebi in cateva zile: "am fost la turve, mi s-a umflat capatana cat pumnu' si are o culoare galbui-violeta. DE LA CE AR PUTEA FI???" =)))))))))))))))00

Last edited by Muttley; 25-06-12 at 21:41.
Muttley is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 00:06   #8
cheluakame

Stage 5
 
cheluakame's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 370
Default Re: flacari ?!

Pune si tu o sita foarte fina si o punga dupa toba, sa ai unde sa aduni supapele de evacuare.

Cat despre intrebare, citeste de la coada la cap si afli.

Quote:
ce ar putea fii ?
Quote:
aseara neavand ce face si sa imi fac de lucru , am reglat tachetii sau culbutorii cum se numesc si acum face ca in filmuletz
Cat despre ulei la dacie, daca vreti ceva bun, tinand cont ca motorul a fost gandit in '70 folositi ceva cu 50 sau 60 in coada. Iar primul numar (nu cel de la "turvele" de care vorbeste mutt) sa fie format din 2 cifre, nu una.
__________________
A four dimension person trapped in a three dimension world
cheluakame is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 11:49   #9
razvaneluu

Stage 5
 
razvaneluu's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,057
Member of:
[DACIA]
[DreamWorks Club]
Default Re: flacari ?!

rog un moderator sa inchida topicul , aici intrebi ceva si ti se raspunde cu totul altceva , nu ai loc de oameni culti si de mecanici priceputi
razvaneluu is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 19:51   #10
Muttley

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,097
Default Re: flacari ?!

Ai reglat culbutorii cu joc MAI MIC decat trebuia. Pe capat de compresie si detenta, in loc sa se-nchida usa, supapele ramaneau deschise, flacara scapand pe langa ele. Ori supapele-s facute sa preia caldura DOAR pe fata inferioara a talerului lor, IN NICIUN CAZ pe partea superioara si pe coada. Asa-s ele dimensionate si proiectate dpdv termic, nu te poti opune.
Da' prea putin conteaza, atata timp cat scotea niste flacari timide pe coada, zi tu!

Daca i-ai dat in gura, probabil ai ceva supape de evacuare arse. Daca ai auzit si rateuri in admisie, ai si supape de admisie arse.
Daca se aprind becurile... coincidenta, sau cauza care mie-mi scapa. Da sincer, nu vad de unde atata mirare.

De acord cu inchiderea.
Muttley is offline   Reply With Quote
Old 27-06-12, 10:20   #11
valusss

Stage 3
 
valusss's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 127
Default Re: flacari ?!

multumesc foarte mult Muttley k mai corectat nu stiu oare cum as fi putut sa traiesc cu asa ceva. recunosc! in loc sa invat linba roamana ca tn eu reparam la motoare deci mai dami ragaz vreo 10 ani sa ajung la nivelul tau mii de scuze dak am mai facut alte greseli te rog sa ma corectezi!
valusss is offline   Reply With Quote
Old 28-06-12, 08:55   #12
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: flacari ?!

Quote:
Originally Posted by valusss View Post
multumesc foarte mult Muttley k mai corectat nu stiu oare cum as fi putut sa traiesc cu asa ceva. recunosc! in loc sa invat linba roamana ca tn eu reparam la motoare deci mai dami ragaz vreo 10 ani sa ajung la nivelul tau mii de scuze dak am mai facut alte greseli te rog sa ma corectezi!
asta roamana vad ca o sti.
aia romana trebuie invatata sa ne intelegem si noi aici, om cu persoana.
anndi is offline   Reply With Quote
Old 24-10-12, 17:20   #13
yoyoo

Stage 1
 
yoyoo's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 13
Default Re: flacari ?!

salut am si eu o intrebare ... am supernova .... si kitu de flacari luat din londra a costat cam 40 lire ...eu vreau sa fac ceva mai provocator sa incep din galerie sa largesc esapamentul ... si sa ii pun kitul la tobe ... dar daca ii las galeria mai larga o sa am mai multe gaze plus scanteia de la kit ... rezulta flacara respectiva ... dar daca am scurgeri de benzina pe toba ? ce dracu se intampla rog unu sa imi raspunda cumva si ce sa-i fac sa nu sar in aer cu ea ms
yoyoo is offline   Reply With Quote
Old 26-10-12, 12:41   #14
ICE-M@N
Dacia Driver

Stage 5
 
ICE-M@N's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 783
Member of:
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[2 Roti]
Default Re: flacari ?!

yoyoo, nu mai pune kit-ul si gata.(scuze de off).

Last edited by ICE-M@N; 26-10-12 at 12:44.
ICE-M@N is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -