Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-12, 13:17   #1
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Probleme Dacia Double Cab 4x4

Salut,

Am si eu o mica problema cu o Dacia Double Cab 4x4...an 2005, 1.6i injectie...problema este ca am avut mai demult probleme cu intermediarul si s-o cam dus ceva in grup dar nu stiu ce... ori planetara, ori cred ca grupu...cardanu se invarte in gol oricum. Si as vreau sa stiu pana rezolv problema...trebuie sa ma misc cu masina si as vrea sa stiu daca pot cupla fata si sa merg cu tractiune pe fata permanent...cardanul l-am dat jos, la fel si intermediarul, deci nu mai are nici o conexiune intre diferentialul fata/spate. Asta ca sa-mi cumpar piese si ce-mi mai trebuie la ea, ca oricum dupaia o bag la garaj si o desfac toata, ca tot s-o dus...Multumesc.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 17:18   #2
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Probleme Dacia Double Cab 4x4

nu cunoaste nimeni masinile astea? Multumesc oricum, cred ca am sa incerc cuplez fata de la buton si sa merg asa cu ea, nu are ce sa se intample, atata timp cat spatele nu mai merge. Cred ca s-a dus o planetara, in urma investigatiei si mai e intermediaru care e dus. Masina e tipla, pacat de ea sa nu o fac calumea.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 22-04-12, 08:28   #3
ovy_geo93

Stage 4
 
ovy_geo93's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 287
Member of:
[DACIA]
Default Re: Probleme Dacia Double Cab 4x4

eu zic ca cel mai bine este sa vorbesti cu cineva care chiar are 4x4,si le cunoaste,indiferent de marca....sa mergi cuplat cu fata,nu are nimic,dar pe spate poti verifica grupul daca ii dai capacul jos...o alta metoda care o poti face e sa tragi frana de mana,si sa invarti de acea cupla de la cardan,ca sa iti faci o parere,se va simte la mana ce e dus,adica se va invarte mai usor daca e ceva din grup/mai greu daca e vreo planetara

acuma nu stiu eu exact,nu am avut 4x4,dar asa mi-a zis cineva care detine un aro,cam asta ar fi metoda "babeasca"
__________________

GJ 03 TSF 1310Li: https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...sf-1310li.html
ovy_geo93 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-12, 10:21   #4
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Probleme Dacia Double Cab 4x4

Quote:
Originally Posted by ovy_geo93 View Post
eu zic ca cel mai bine este sa vorbesti cu cineva care chiar are 4x4,si le cunoaste,indiferent de marca....sa mergi cuplat cu fata,nu are nimic,dar pe spate poti verifica grupul daca ii dai capacul jos...o alta metoda care o poti face e sa tragi frana de mana,si sa invarti de acea cupla de la cardan,ca sa iti faci o parere,se va simte la mana ce e dus,adica se va invarte mai usor daca e ceva din grup/mai greu daca e vreo planetara

acuma nu stiu eu exact,nu am avut 4x4,dar asa mi-a zis cineva care detine un aro,cam asta ar fi metoda "babeasca"
S-a rezolvat...merge si cu fata cuplata si la viteze de 120, 130 km/h nu se-ntampla nimic. A avut o planetara rupta si intermediarul a fost praf. Acum are cuplat spatele. Multumesc pentru informatii si pareri. Se poate inchide.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -