Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 23-11-11, 17:17   #16
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Schimbare motor

Quote:
Originally Posted by anndi View Post
Cu 1200 de lei nu reusesti|punct|. Ai vazut costul pentru flansa, urmeaza electronica, suporti motor, aliniere + manopera, pe de o parte. Pe de alta parte ramane cutia, care este o alta necunoscuta. Fie cutia de dacia cu o gramada de modificari fie o alta cutie care sa se potriveasca. Deci tre sa te mai documentezi, poate ai noroc si scapi de flansa.
Urmeaza planetarele daca schimbi cutia.
Si pe langa toate astea, costuri neprevazute poti sa pui inca 150-200.
Cu toate astea scrise cred ca ai sa te mai gandesti pana sa incepi treaba cu 270 de euro. Eu zic ca pana nu ai toate datele problemei si 500 de euro in mana, nici sa nu te gandesti.
Spor(t) la treaba.
Iti inteleg punctul de vedere,dar singura mea problema e ca nu am o cutie care sa se potriveasca si planetare,in rest am mare parte din ce as avea nevoie,iar legat de manopera am alt buget pe langa ce am zis mai inainte.Daca nu reusesc sa gasesc ce vreau ,o sa pun un motor de renault,vw sau chiar unul de 1.6 de Dacie ca doar vin sarbatorile, vorba aia "alti bani,alta distractie"
__________________
Dacia 1310L
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 23-11-11, 21:38   #17
Axll

Stage 3
 
Axll's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 142
Default Re: Schimbare motor

uite ce trebuie facut...i-a vezi tupe ce masina s-a mai montat motorul tau exceptind mazada donatoare..ce de exemplu motorul FS de pe MX6 e pe ford, dar cu alta cutie...tu trebui sa cauti dupa tipul de motor
__________________
am vrut mai mult decit...normal
Axll is offline   Reply With Quote
Old 28-11-11, 11:34   #18
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Schimbare motor

Quote:
Originally Posted by BUBa^^^ View Post
Iti inteleg punctul de vedere,dar singura mea problema e ca nu am o cutie care sa se potriveasca si planetare,in rest am mare parte din ce as avea nevoie,iar legat de manopera am alt buget pe langa ce am zis mai inainte.Daca nu reusesc sa gasesc ce vreau ,o sa pun un motor de renault,vw sau chiar unul de 1.6 de Dacie ca doar vin sarbatorile, vorba aia "alti bani,alta distractie"
eu zic sa mergi pe un 1.6 carburatie 106.00 sau injectie 106.02, iti spun din propria experienta ca trage foarte bine si daca mai modifici ceva la el, o sa fi multumit de cum merge, dar nu garantez ca tine km daca il forjezi, asa e cel mai simplu si legal si fara prea multa munca, iar pe dacie cand vei pune alt motor si mai puternic, clar trebuie sa intaresti caroseria...defapt recomand sa intaresti caroseria si pentru cel de 1.6, pentru va tremura putin
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -