Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 10-11-11, 17:27   #1
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Schimbare motor

As vrea sa stiu daca se poate monta pe o Dacie un motor de Mazda 323 1.6 si cam cum anume se poate daca e cazul, dat fiind faptul ca pe mazda motorul este asezat transversal.
Mersi!
__________________
Dacia 1310L
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 19:45   #2
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Schimbare motor

Te complici rau cu motorul de mazda
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 19:54   #3
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Schimbare motor

Lamureste-ma te rog,de asta am deschis topicul, vreau argumente pro si contra.
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 10-11-11, 22:02   #4
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Schimbare motor

Quote:
Originally Posted by BUBa^^^ View Post
Lamureste-ma te rog,de asta am deschis topicul, vreau argumente pro si contra.
Nu vrea vad cum o sa cuplezi tu motoru pe o cutie de Dacie... aia e prima problema, daca vrei sa il pui transversal nu o sa ai loc, asta e problama nr 2 suporti motor poti face, alte inovatii se pot face, dar pana nu gasesti o solutie sa te legi ce o cutie logintudinala nu prea vad cum poti pune un astfel de motor
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 11-11-11, 15:30   #5
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Schimbare motor

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Nu vrea vad cum o sa cuplezi tu motoru pe o cutie de Dacie... aia e prima problema, daca vrei sa il pui transversal nu o sa ai loc, asta e problama nr 2 suporti motor poti face, alte inovatii se pot face, dar pana nu gasesti o solutie sa te legi ce o cutie logintudinala nu prea vad cum poti pune un astfel de motor
Cutia nu este o problema, motorul este complet(cutie+partea electrica),este al unui prieten care are 2 Mazda 323,din care una pt piese ,dar nu are nevoie de motor, ci doar de tablarie(usi,aripi,spoilere,etc.),deci in ansamblu as putea lua motorul+cutie si cam tot ce as avea nevoie.Deci singura mea problema este daca pot pune motorul longitudinal cu modificari nu prea majore,adica sa ma incadrez intr-un buget cat mai mic, ca stiu ca orice se poate face cu resurse financiare suficiente.Stiu ca as putea opta pt un motor de audi 80 sau golf 2 ,dar ar fi pacat sa nu incerc sa folosesc motorul de Mazda si sa il las sa rugineasca acolo,mai ales ca am condus personal masina inainte de dezmembrare si stiu ca nu are nicio problema motorul si consider ca este destul de compatibil cu ce as vrea eu.

PS: Daca e cineva care stie un mecanic priceput sa faca "operatia" din Sibiu sau imprejurimi, il rog sa imi dea un PM sau 0742299021 cu un numar de contact sau o adresa.Multam'

Last edited by BUBa^^^; 11-11-11 at 15:36.
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 13-11-11, 20:01   #6
nikuniku

Stage 2
 
nikuniku's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 28
Default Re: Schimbare motor

intra pe siteul de la RAR si te vei convinge cum se pune un alt motor pe o masina si vezi ca sunt niste costuri de te doare capu,daca nu vrei sa iesi cu ia pe sosea merge sa faci aceasta inventie
nikuniku is offline   Reply With Quote
Old 13-11-11, 21:00   #7
B-01-JPX

Stage 4
 
B-01-JPX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 251
Default Re: Schimbare motor

Daca se inlocuieste motorul unui autovehicul, este necesara prezentarea la Registrul Auto Roman pentru efectuarea modificarii cartii de identitate. Cel mai simplu este sa se monteze un motor identic cu cel anterior, adica unul care are acelasi cod motor cu cel mentionat in cartea de identitate. In acest caz la R.A.R. se verifica doar aspecte legate de fixarea noului motor, daca au fost pastrate elementele pentru reducerea poluarii (catalizator, sonda lambda etc.) si se realizeaza testul de poluare specific unei inspectii tehnice. Daca se monteaza un motor diferit, autovehiculul va fi reomologat, iar in cazurile in care noul motor are performante mult diferite fata de cel initial (putere mai mare, configuratie diferita care presupune reamplasarea suportilor motorului etc.) se efectueaza probe specifice in cadrul Laboratorului de incercari pentru securitate rutiera al R.A.R., inclusiv cele legate de stabilirea normei de poluare a vehiculului, in noua configuratie.

Mentionam ca modificarile vehiculelor inmatriculate in Romania ce determina omologarea acestora se pot efectua numai in ateliere specializate, autorizate conform legislatiei in vigoare. Lista de ateliere autorizate le gasiti la sediul oricarei reprezentante R.A.R. sau la adresa www.rarom.ro.

Actele necesare sunt:
- act identitate detinator vehicul;
- cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de catre solicitant pe propria sa raspundere, va fi semnata in prezenta angajatului R.A.R. care efectueaza prestatia);
- carte de identitate vehicul;
- adeverinta din partea atelierului autorizat care a efectuat inlocuirea motorului.
__________________
Dacia jpx stoc
B-01-JPX is offline   Reply With Quote
Old 14-11-11, 13:31   #8
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Schimbare motor

Te complici cu motoru de mazda....ai putea sa-l vinzi si sa achizitionez motoare care, au mai fost puse pe daci, gen de r18,r5,r19,golf 2, care le poti monta mult mai usor, sunt si de vanzare cateva peaci pe forum (cu ansamblu cu tot)
__________________
https://forum.4tuning.ro/imagehosting/3380454a90745181e.gif
Nu goni mai tare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare
https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...ml#post3738973

Dacia Rally Team
VITEZA NU UCIDE,DOAR IGNORANTA SI PROSTIA!!!
Detali despre DACIA HUY se pot gasi pe Facebook
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Old 16-11-11, 19:14   #9
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Schimbare motor

Nu de omologare imi fac eu probleme,singurul lucru pe care vroiam sa il stiu e daca se poate face fara costuri extreme.
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 17-11-11, 23:36   #10
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Schimbare motor

Quote:
Originally Posted by BUBa^^^ View Post
Nu de omologare imi fac eu probleme,singurul lucru pe care vroiam sa il stiu e daca se poate face fara costuri extreme.
Prima data spune ce inseamna costuri extreme. Spre exemplu : daca unui om ii ceri 150 de euro pentru o flansa de adaptare intre cutie si motor va scoate banu si va spune multumesc, iar altul va spune ca este mult prea mult si ca renunta. Tre sa vezi in care categorie te incadrezi. Spune si tu cati bani ai la dispozitie si atunci cei care au mai facut treburi din astea pot sa iti spuna daca te incadrezi sau nu.
__________________
The one and only Nova low rider
anndi is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 10:02   #11
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Schimbare motor

Quote:
Originally Posted by anndi View Post
Prima data spune ce inseamna costuri extreme. Spre exemplu : daca unui om ii ceri 150 de euro pentru o flansa de adaptare intre cutie si motor va scoate banu si va spune multumesc, iar altul va spune ca este mult prea mult si ca renunta. Tre sa vezi in care categorie te incadrezi. Spune si tu cati bani ai la dispozitie si atunci cei care au mai facut treburi din astea pot sa iti spuna daca te incadrezi sau nu.
Nu mi se pare mult 150 de euro daca este ceva de calitate in cazul exemplului tau.Si ca sa iti raspund la intrebarea ta,avand in vedere ca am motorul nu as vrea sa depasesc 1200 RON.
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 04:53   #12
Axll

Stage 3
 
Axll's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 142
Thumbs up Re: Schimbare motor

in primul rind gaseste o cutie de viteze logitudinala ca sa se pupe cu motorul tau, nu de alta dar pacat de motor, ca...daca nu o sa-l ajute si cutia...e mai greu..si inca ceva...Nu are loc in pozitie trasversala !!!. in al-II-lea rind ia de pe masiana "donatoare" si conductele de benzina...nu de alta dar si astea sunt calculate pt. anumite debite. in al-III-lea rind dupa montare prinde o bara intre amortizoarele din fata si cele din spate ( e bun si un vinclu) nu de alta dar saraca acroseria romaneasca de Dacie nu a fost conceputa pt asemenea motor...stii tu cam multa forta
__________________
am vrut mai mult decit...normal
Axll is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 20:28   #13
BUBa^^^
Dacia Driver

Stage 5
 
BUBa^^^'s Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 707
Member of:
[DACIA]
Default Re: Schimbare motor

Quote:
Originally Posted by Axll View Post
in primul rind gaseste o cutie de viteze logitudinala ca sa se pupe cu motorul tau, nu de alta dar pacat de motor, ca...daca nu o sa-l ajute si cutia...e mai greu..si inca ceva...Nu are loc in pozitie trasversala !!!. in al-II-lea rind ia de pe masiana "donatoare" si conductele de benzina...nu de alta dar si astea sunt calculate pt. anumite debite. in al-III-lea rind dupa montare prinde o bara intre amortizoarele din fata si cele din spate ( e bun si un vinclu) nu de alta dar saraca acroseria romaneasca de Dacie nu a fost conceputa pt asemenea motor...stii tu cam multa forta
M-am gandit si eu la treaba cu cutia,dar e destul de greu sa gasesti o cutie pt un motor transversal(cel putin eu nu am gasit),pe care bineinteles ca vreau sa il pun longitudinal.Legat de conducte o sa le schimb cu altele noi bineinteles,nu o sa ramana cele de dacie,iar rigidizarea este obligatorie,ca nu vreau sa mi se rupa in doua cand imi e lumea mai draga.
BUBa^^^ is offline   Reply With Quote
Old 22-11-11, 08:41   #14
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Schimbare motor

Quote:
Originally Posted by BUBa^^^ View Post
Nu mi se pare mult 150 de euro daca este ceva de calitate in cazul exemplului tau.Si ca sa iti raspund la intrebarea ta,avand in vedere ca am motorul nu as vrea sa depasesc 1200 RON.
Cu 1200 de lei nu reusesti|punct|. Ai vazut costul pentru flansa, urmeaza electronica, suporti motor, aliniere + manopera, pe de o parte. Pe de alta parte ramane cutia, care este o alta necunoscuta. Fie cutia de dacia cu o gramada de modificari fie o alta cutie care sa se potriveasca. Deci tre sa te mai documentezi, poate ai noroc si scapi de flansa.
Urmeaza planetarele daca schimbi cutia.
Si pe langa toate astea, costuri neprevazute poti sa pui inca 150-200.
Cu toate astea scrise cred ca ai sa te mai gandesti pana sa incepi treaba cu 270 de euro. Eu zic ca pana nu ai toate datele problemei si 500 de euro in mana, nici sa nu te gandesti.
Spor(t) la treaba.

Last edited by anndi; 22-11-11 at 08:46.
anndi is offline   Reply With Quote
Old 22-11-11, 09:53   #15
tehkid

Stage 5
 
tehkid's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 563
Member of:
[VW]
Default Re: Schimbare motor

asta e adevarat, mai sunt si alte piese care poate le gresesti, si multe altele, iti trebuie multe multe piese .... uite-te pe topicuri sa vezi la baieti cate piese cumpara si cate nu vin bine.. si iar alte modificari si alte piese si tot asa e foarte foarte greu.. mai bine monteaza un 1.6 de dacie, intra f bine... nu prea multe modificari..
tehkid is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -