Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-11, 20:20   #1
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Smile Reglare carburator weber 32 Dara 5T, cum se face?

Stie cineva cum se regleaza modelul asta de carburator ? a fost reglat de cineva cand l-am montat acu 2 ani si nu am avut treaba cu el dar mi-am bagat eu nasul sa invart de surubele si acum imi consuma cam mult biggrin.gif daca este vreo schita sau un tutorial va rog sa imi ziceti si mie sau daca e cineva din Resita sau Timisoara si poate sa-l regleze direct platesc interventia, este montat pe dacia mea 1300.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	S4020192.JPG
Views:	283
Size:	614.1 KB
ID:	2168670   Click image for larger version

Name:	S4020193.JPG
Views:	201
Size:	546.7 KB
ID:	2168671  
__________________
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla....
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 29-09-11, 20:24   #2
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Reglare carburator weber 32 Dara 5T, cum se face?

Quote:
Originally Posted by Jackass View Post
Stie cineva cum se regleaza modelul asta de carburator ? a fost reglat de cineva cand l-am montat acu 2 ani si nu am avut treaba cu el dar mi-am bagat eu nasul sa invart de surubele si acum imi consuma cam mult biggrin.gif daca este vreo schita sau un tutorial va rog sa imi ziceti si mie sau daca e cineva din Resita sau Timisoara si poate sa-l regleze direct platesc interventia, este montat pe dacia mea 1300.
ce simptome are?

fa, te rog niste poze la el din toate 4 parti F S St Dr, in special in zona talpei.(partea care se aseaza pe galerie)
__________________
Dacia 1310 TURBO 1.7

Volvo 480 TURBO 1.7
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 29-09-11, 20:31   #3
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reglare carburator weber 32 Dara 5T, cum se face?

Quote:
Originally Posted by Sirius View Post
ce simptome are?

fa, te rog niste poze la el din toate 4 parti F S St Dr, in special in zona talpei.(partea care se aseaza pe galerie)
probleme nu are, l-am reglat eu binisor, trage motorul foarte bine, nu intrerupe, nu da in nas, nu face figuri insa consuma mai mult decat inainte, stiu cum era reglat inainte sa umblu eu la el si mergea la fel de bine, avea putere, urca usor in ture dar consuma mai putin decat acum. O sa fac maine poze cand e lumina afara si le postez.
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 29-09-11, 21:50   #4
AG_XX_VLO

Stage 5
 
AG_XX_VLO's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 575
Member of:
[DACIA]
[Dacia Rally Team]
Default Re: Reglare carburator weber 32 Dara 5T, cum se face?

Quote:
Originally Posted by Jackass View Post
probleme nu are, l-am reglat eu binisor, trage motorul foarte bine, nu intrerupe, nu da in nas, nu face figuri insa consuma mai mult decat inainte, stiu cum era reglat inainte sa umblu eu la el si mergea la fel de bine, avea putere, urca usor in ture dar consuma mai putin decat acum. O sa fac maine poze cand e lumina afara si le postez.
la temperatura te_ai uitat ? i_ti merge socu ? sa nu ramana blocat sau intredeschis ?
AG_XX_VLO is offline   Reply With Quote
Old 29-09-11, 22:24   #5
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reglare carburator weber 32 Dara 5T, cum se face?

Quote:
Originally Posted by AG_XX_VLO View Post
la temperatura te_ai uitat ? i_ti merge socu ? sa nu ramana blocat sau intredeschis ?
acolo nu am umblat eu, este exact ca inainte cand mergea bine, eu am umblat la el in urma cu vreo 2 luni si de atunci merg cu el asa dar am niste frumuri mai lungi de facut zilele urmatoare si as vrea totusi sa reduc cei 2 litri in plus care mi ia acum
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 30-09-11, 19:06   #6
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reglare carburator weber 32 Dara 5T, cum se face?

pozele
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	S4020818.JPG
Views:	291
Size:	859.3 KB
ID:	2169640   Click image for larger version

Name:	S4020819.JPG
Views:	148
Size:	777.0 KB
ID:	2169641   Click image for larger version

Name:	S4020820.JPG
Views:	199
Size:	965.9 KB
ID:	2169642  

Click image for larger version

Name:	S4020821.JPG
Views:	180
Size:	1,008.4 KB
ID:	2169643   Click image for larger version

Name:	S4020822.JPG
Views:	111
Size:	953.3 KB
ID:	2169644  
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 30-09-11, 19:36   #7
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reglare carburator weber 32 Dara 5T, cum se face?

Cel mai simplu la aceste carbutoare le reglezi pe stand sau le regleaza un mester batran care are rabdare de fier .
Poti doar sa incerci. Oricum cum se raceste creste consumul imediat.
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 30-09-11, 20:08   #8
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reglare carburator weber 32 Dara 5T, cum se face?

Quote:
Originally Posted by Lucian MC View Post
Cel mai simplu la aceste carbutoare le reglezi pe stand sau le regleaza un mester batran care are rabdare de fier .
Poti doar sa incerci. Oricum cum se raceste creste consumul imediat.
am cautat aici la mine in oras sa o duc la un service sa o regleze pe banc dar cand au auzit ca e dacie au zis ca nu fac asa ceva desi le-am spus ca e carburator de R18 au zis ca nu se baga. Si mesteri batrani nu cunosc, stiu ca sunt dar stau ascunsi ) daca nu reusesc atunci mai rezist cu el asa 2-3 saptamani pana schimb motoru si pun alpinu care abia asteapta sa pape benzina
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 22:25   #9
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reglare carburator weber 32 Dara 5T, cum se face?

nu stie nimeni cum se regleaza carbu asta? sau cineva din timisoara daca este platesc cat costa interventia
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 22:38   #10
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Reglare carburator weber 32 Dara 5T, cum se face?

Teoretic se regleaza la fel ca Carfilul are cam acelasi principiu... verifica nivelu la plutitor, relantiul il faci din surubu de amestec din talpa si turatia de relanti o ai la parghia de acceleratie, teoretic mai trebuie sa fie un reglaj la progresie, dar la ala presupun ca nu ai umblat.... incearca si tu sa-l cureti... poate este de acolo. De ce nu mergi cu filtru?

Pe motoru meu am un Weber DRI 32, este relativ similar, am avut o mizerie care sa plimbat prin el si la un moment a ajuns in jigleru de relanti... l-am curatat si acum merge gigea
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 23:33   #11
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reglare carburator weber 32 Dara 5T, cum se face?

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Teoretic se regleaza la fel ca Carfilul are cam acelasi principiu... verifica nivelu la plutitor, relantiul il faci din surubu de amestec din talpa si turatia de relanti o ai la parghia de acceleratie, teoretic mai trebuie sa fie un reglaj la progresie, dar la ala presupun ca nu ai umblat.... incearca si tu sa-l cureti... poate este de acolo. De ce nu mergi cu filtru?

Pe motoru meu am un Weber DRI 32, este relativ similar, am avut o mizerie care sa plimbat prin el si la un moment a ajuns in jigleru de relanti... l-am curatat si acum merge gigea

Pai am umblat eu odata la el si l-am adus in starea asta, a mers super rau 2 zile si am crezut ca e de la el dar defapt a fost o benzina proasta cu apa sau nush cu ce si atunci l-am dereglat de tot, trebuie sa mai incerc sa vad daca reusesc sa-l mai reglez putin, filtru am pus dar l-am dat jos pentru a face pozele, daca as mai reduce vreo 2 litri din consum as fi fericit, totusi imi ia 10-11 pe exterior la mers de 90-100 km/h.
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 06-10-11, 20:42   #12
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reglare carburator weber 32 Dara 5T, cum se face?

Gata am rezolvat problema azi, mi l-a facut un batran priceput, a reglat carburatorul, aprinderea a verificat bujiile, acum merge perfect, bujiile sunt de culoare maro deschis, mai urmeaza sa ii fac consumul extern si nici nu mai umblu la carburator Multumesc lui Florin care m-a dus la mecanic acasa.
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 06-10-11, 20:46   #13
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Reglare carburator weber 32 Dara 5T, cum se face?

Si pana la urma de unde era problema? Ti-a zis batranu?
b08ygs is offline   Reply With Quote
Old 07-10-11, 00:33   #14
Jackass

Stage 5
 
Jackass's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,857
Member of:
[DACIA]
Default Re: Reglare carburator weber 32 Dara 5T, cum se face?

Quote:
Originally Posted by b08ygs View Post
Si pana la urma de unde era problema? Ti-a zis batranu?
Puteam sa scriu o carte la cate mi-a zis batranul ala ) in primul rand erau inversate jiglerele, a mai umblat la un surubel de la aer, relatiul l-a dat la minim de tot, a umblat putin pe la delcou, a reglat platina, este si la carburator o mica problema ca trage aer si pe la camera a 2-a de ardere desi nu ar trebui sa faca asta la relanti pentru ca e carb progresiv dar nu e mare tragedie acest lucru. In rest totul era bine, mai imi ramane sa ii fac consumul exact cu o sticla de 1 litru si atunci o sa stiu exact cat si cum, oricum sunt multumit de cum e reglat, masina merge mult mai bine si uniform. Cel mai tare a fost cand am testat-o pe drum sa vedem cum urca in ture, el era in dreapta pe post de turometru, imi facea semn cu mana exact cand sa schimb vitezele dupa cum auzea el turatia motorului. A fost o experienta interesanta asta )
Jackass is offline   Reply With Quote
Old 09-10-11, 09:42   #15
clif

Stage 5
 
clif's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 315
Default Re: Reglare carburator weber 32 Dara 5T, cum se face?

tine de el ca cami rara gasesti
clif is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -