Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 12-09-11, 16:59   #1
floryn_fresh

Stage 3
 
floryn_fresh's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 133
Default Roti spate blocate Dacia Break

Salut, am si eu o problema la care nu-i dau de capat. Am o dacie din 96, si am probleme cu frana, in sensul ca a inceput sa mi se blocheze periodic rotile spate (imi raman inghetate pur si simplu). Rezolvarea temporara pe care am gasit-o a fost aerisirea unei roti din spate, oricare. Astfel se deblocau amandoua. Apoi mi-am dat seama ca pot aerisi direct din pompa fara sa ma mai complic, deblocandu-se la fel, amandoua. Mentionez ca atunci cand nu sunt blocate, daca apas usor pedala de frana, pedala se duce fund fara sa prinda, iar daca o calc mai brusc prinde (problema asta a aparut dupa ce s-au blocat prima data rotile acum doua luni, atunci am carat cu masina o incarcatura mare, iar dupa ce am descarcat-o am vrut sa plec cu masina si au ramas blocate).

Ce pot sa fac? pompa de frana e destulde noua, are 3 ani sa zic nu mai mult de 30mii. Tulumba de la servofrana am schimbat-o, e noua. Pistonase si garnituri, fara numar. Lichid nu pierd.
floryn_fresh is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 17:47   #2
danut82

Stage 4
 
danut82's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 274
Default Re: Roti spate blocate Dacia Break

Faptul ca se duce la fund pedale cand apesi usor ma duce cu gandul la faptul ca garniturile pistonaselor din pompa de frana sunt uzate, dar nu este asta cauza blocajului eu banuiesc supapele de revenire ale lichidului la ridicarea pedalei din camerele pistonaselor din pompa si anume cea de pe capat ca am patit-o si eu, deci iti trebuie un chit de reparatie daca mai gasesti originale ca nu-i de glumit acolo.Totusi verifica si repartitorul spate dar de obicei alea eu le blochez pe deschis sau ca sa nu ai probleme la itp cumperi un repartitor bun il duci la un meserias si ti-l face pe direct. Succes!
danut82 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 17:50   #3
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Roti spate blocate Dacia Break

poate fi din T-urile tamburilor
valy1233 is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 18:50   #4
floryn_fresh

Stage 3
 
floryn_fresh's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 133
Default Re: Roti spate blocate Dacia Break

Quote:
Originally Posted by danut82 View Post
Faptul ca se duce la fund pedale cand apesi usor ma duce cu gandul la faptul ca garniturile pistonaselor din pompa de frana sunt uzate, dar nu este asta cauza blocajului eu banuiesc supapele de revenire ale lichidului la ridicarea pedalei din camerele pistonaselor din pompa si anume cea de pe capat ca am patit-o si eu, deci iti trebuie un chit de reparatie daca mai gasesti originale ca nu-i de glumit acolo.Totusi verifica si repartitorul spate dar de obicei alea eu le blochez pe deschis sau ca sa nu ai probleme la itp cumperi un repartitor bun il duci la un meserias si ti-l face pe direct. Succes!
eu abea azi am facut legatura cu faptul ca momentul cand s-au blocat prima data rotile a fost imediat dupa ce am descarcat incarcatura foarte grea, si ma duce cu gandul la limitator? ce ziceti?

kitturi originale pt pompa nu prea se mai gasesc. am gasit un model, nu retin marca, 32 de lei
floryn_fresh is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 21:19   #5
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Roti spate blocate Dacia Break

Repartitorul ii de bai eu asa zic verifical si vezi dupaia incepe cu schimbatul de garnituri si alte chesti.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 21:40   #6
floryn_fresh

Stage 3
 
floryn_fresh's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 133
Default Re: Roti spate blocate Dacia Break

o s-o pun nu maine, poimaine pe rampa umpic sa ma uit la repartitor. dar nu prea stiu cum ar trebui sa fie, cum ar trebui sa lucreze... sper sa ma prind
floryn_fresh is offline   Reply With Quote
Old 12-09-11, 21:45   #7
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Roti spate blocate Dacia Break

Te prinzi tu numa sal vezi
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 13-09-11, 19:47   #8
danut82

Stage 4
 
danut82's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 274
Default Re: Roti spate blocate Dacia Break

Repartitorul se verifica apasand parghia de actionare cu un levier sau ce ai pe la indemana, daca nu se misca este blocat pe inchis, atunci poti sa-l dai jos si sa-l faci pe direct, parerea mea ca sa nu mai dai bani pe altul si sa nu mai ai probleme. Succes!
danut82 is offline   Reply With Quote
Old 14-09-11, 07:09   #9
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Roti spate blocate Dacia Break

Mai bine dal jos si curatal de rugina ca sigur tot ii rosu de rugina si murdarie.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 14-09-11, 10:15   #10
floryn_fresh

Stage 3
 
floryn_fresh's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 133
Default Re: Roti spate blocate Dacia Break

da, m-am uitat azi sub masina. am ajuns am tras de bara aia sa vad daca lucreaza pistonul si e intepenit. ce sa fac? se poate scoate doar pistonul?
floryn_fresh is offline   Reply With Quote
Old 14-09-11, 13:09   #11
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Roti spate blocate Dacia Break

Cred ca se scoate nu am scos nici odata numa lam gresat cu vaselina bine pe dinafara sa nu intre apa si alte chestii.Dal jos si o sa vezi ce si cum
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -