Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 28-09-11, 09:38   #61
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Tuning motor dacia injectie

Eu am avut dacie 1310 cu motor 1.6 Papuc si nu mi se tura in gol mai mult de 6000 rpm, iar in viteza nu trecea de 4800 nici sa o bat...probabil cutia influenta mult. Parerea mea este ca Injectia care e pusa la Dacia nu prea te ajuta cu nimic la un tuning, e doar pusa pentru o aprindere, amestec mai bun si un consum mai scazut de carburant fata de Carburatie, desi, nici cu aia nu prea se impaca bine...eu am facut comparatie cu 1.6 carburator si 1.6 injectie, papa la fel de multa benzina.. a mea consuma 13% in oras si in exterior nu ieseam sub 8%.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 02-10-11, 10:44   #62
fLus

Stage 2
 
fLus's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 72
Default Re: Tuning motor dacia injectie

Are rost sa schimb la un monopunct axa cu came,supapele etc. ?Obtin ceva diferenta?
fLus is offline   Reply With Quote
Old 02-10-11, 17:14   #63
catalanu
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 597
Member of:
[4Rally]
Default Re: Tuning motor dacia injectie

da , o sa fie diferenta ....o sa pape mult
catalanu is offline   Reply With Quote
Old 02-10-11, 18:12   #64
fLus

Stage 2
 
fLus's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 72
Default Re: Tuning motor dacia injectie

Nu e problema ca consuma,problema e sa si traga mai bine.
fLus is offline   Reply With Quote
Old 03-10-11, 18:55   #65
anndi
Dacia Driver

Stage 5
 
anndi's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,282
Member of:
[DACIA]
Default Re: Tuning motor dacia injectie

Quote:
Originally Posted by fLus View Post
Are rost sa schimb la un monopunct axa cu came,supapele etc. ?Obtin ceva diferenta?
Ce intelegi prin schimbarea axei cu came? Ce motor ai pe masina? Ce faci cu softul, daca pui alta axa decat cea standard?
Citeste tot topicul si ai sa te lamuresti.
Si, acum, dupa 5 pagini de topic(mai mult pe langa), a pus cineva mana sa se joace cu injectia? A obtinut ceva rezultate palpabile? In caz contrar propun inchiderea topicului pentru s-au spus cam toate ce erau de spus si doar rediscutam aceeasi problema on, and on and on.
__________________
The one and only Nova low rider
anndi is offline   Reply With Quote
Old 03-10-11, 19:30   #66
aditza579

Stage 5
 
aditza579's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,030
Member of:
[DACIA]
Default Re: Tuning motor dacia injectie

Azi am luat o injectata ca sa-i schimb niste garnituri si service-ul. E de tot rahatul si punct. Pai 1300-a mea este masina pe langa asta. La 1.3 trage mai bine ca asta. Si nu doar motorul este varza. Sa nu mai mentionez cutia. De aceeasi parere sunt si eu. Ar trebui inchis temporar. Salut.
aditza579 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-11, 19:48   #67
fLus

Stage 2
 
fLus's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 72
Default Re: Tuning motor dacia injectie

Motor de 1.4
fLus is offline   Reply With Quote
Old 03-10-11, 20:05   #68
aditza579

Stage 5
 
aditza579's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,030
Member of:
[DACIA]
Default Re: Tuning motor dacia injectie

Da man, logic.
aditza579 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 13:05   #69
fLus

Stage 2
 
fLus's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 72
Default Re: Tuning motor dacia injectie

Obtin ceva performante sau nu?Adica are rost sa schimb?
fLus is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 14:06   #70
aditza579

Stage 5
 
aditza579's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,030
Member of:
[DACIA]
Default Re: Tuning motor dacia injectie

Eu as spune ca nu o sa ai cine stie ce performante in plus. Dar ins chimb daca ai face asta la carburatie s-ar simti si performantele s-ar ameliora chiar foarte mult. Salut.
aditza579 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-11, 20:56   #71
Sirius
Dacia Driver

Stage 5
 
Sirius's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,953
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default Re: Tuning motor dacia injectie

Quote:
Originally Posted by aditza579 View Post
Azi am luat o injectata ca sa-i schimb niste garnituri si service-ul. E de tot rahatul si punct. Pai 1300-a mea este masina pe langa asta. La 1.3 trage mai bine ca asta. Si nu doar motorul este varza. Sa nu mai mentionez cutia. De aceeasi parere sunt si eu. Ar trebui inchis temporar. Salut.
Nu cred ca stii ce vorbesti, de fapt nu ca nu cred... NU STII ce vorbesti!

Deci eu am un vecin pe strada care are un 1.4 inj si eu mai demult cu a mea cu 1.4 comprimat carb dublu, volanta usurata si ap electronica se deabia ce il faceam.

si cutia aia trage mai bine pe treapta a 3a!
__________________
Dacia 1310 TURBO 1.7

Volvo 480 TURBO 1.7
Sirius is offline   Reply With Quote
Old 07-10-11, 10:06   #72
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Tuning motor dacia injectie

Quote:
Originally Posted by Sirius View Post
Nu cred ca stii ce vorbesti, de fapt nu ca nu cred... NU STII ce vorbesti!

Deci eu am un vecin pe strada care are un 1.4 inj si eu mai demult cu a mea cu 1.4 comprimat carb dublu, volanta usurata si ap electronica se deabia ce il faceam.

si cutia aia trage mai bine pe treapta a 3a!
depinde si cate sunt in mintile lor...ca deseori vad numai jafuri obosite chiar si pe injectie...trage bine ca e si usoara fata de o dacie mai veche...au tabla subtire ca foaia, in rest scoate aceiasi timpi, viteza ca si carburator 1.4 stock...ambele au 62 cp si 102 Nm , poate diferenta o face cutia de viteze, dar nu prea mult. Cel mai bine trage 1.6 Injectie ala de pe Papuc, probabil daca ar avea o cutie mai buna, s-ar intinde bine la viteza peste 150 km/h. N-am reusit decat 158 km/h si benzina halea.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 25-01-12, 10:49   #73
brasov 90

Stage 1
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 10
Default Re: Tuning motor dacia injectie

Quote:
Originally Posted by aditza579 View Post
Eu as spune ca nu o sa ai cine stie ce performante in plus. Dar ins chimb daca ai face asta la carburatie s-ar simti si performantele s-ar ameliora chiar foarte mult. Salut.
aditza scoate machetutele de la naftalina. 10% din cat ai vorbit ai spus adevarul in rest...
on: Poti face schimbari la injectie monopunct dar o sa faci un consum destul de mare la performante foarte mici.
brasov 90 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-12, 18:26   #74
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Tuning motor dacia injectie

Cel mai bine trage 1.6 Injectie ala de pe Papuc, probabil daca ar avea o cutie mai buna, s-ar intinde bine la viteza peste 150 km/h. N-am reusit decat 158 km/h si benzina halea.[/QUOTE]

Motorul de 1,6 injectie de papuc are grupul din cutie 8x33 iar berlina de 1,4 injectie are grup de 9x34 diferenta dintre cele doua modele e cutia si puterea motorului
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 25-01-12, 20:57   #75
nosturbina

Stage 5
 
nosturbina's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 345
Default Re: Tuning motor dacia injectie

Calculator de papuc cu niste reglaje fine la potentiometrul corpului clapeta, ajuta la putere, dar dauneaza la portofel.
Totusi daca vrei sa pui o axa cu came, trebuie sa pui calculator pt dacia nova de cupa (de raliu) care avea motor de 1.6. Din cate stiu eu calculatorul de 1.6 nu prea se pupa cu calculatorul de 1.4 (alte harti de avans etc.) Alta problema ar fi sa ai axa cu came de nova de cupa. Nu poti pune axa cu came de 345 de grade cu calculatorul de cupa. Cea mai buna solutie pt motorul de dacie, fie el 1.4 sau 1.6 este montarea unor carburatoare orizontale impreuna cu o axa cu came potenta. Insa cu toti stim ca ungerea si racirea nu sunt facute sa reziste la un motor proiectat la 65 de cai pana la 100 sa zicem cu modificarile aduse.
In principiu poti face o gramada de lucruri la sistemul de alimentare al motorului. S-au amintit mai sus de catre "catalanu" adaptarea unui sistem megasquirt, impreuna cu o galerie de admisie modificata pt. multipunct ( http://www.protoxide.eu/en/intake-ma...injection.html)
Daca vrei sa iasa ceva calumea si sa nu dai banii degeaba, ori strangi ceva bani si faci ceva cu cap (implicit cu un motor de origine straina, proiectat pe la 120-150 de cai) ori cumperi o masina gata facuta (numai ma refer la dacie).

Sper ca am lamurit acest subiect
nosturbina is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -