Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 22-08-06, 09:13   #1
dereck

Stage 4
 
dereck's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 184
Default Ce trebuie si cat trebuie sa tunaresti o dacie

Salut am si eu o dacie din anul 2000 - 1310 si vreau sa o tunaresc jenti spoilare oglinzi absolut tot. Problema mea este ca nu stiu ce imi trebuie mai exact. Am auzit ca o poti vopsi cu sprei. Si tine acest sprei ? Vreau sa imi spuna si mie cineva exact tot ce imi trebuie pt si cam la ce pret m ar ajunge. Rog seriozitate !
dereck is offline  
Old 22-08-06, 18:01   #2
ph87gms

Stage 4
 
ph87gms's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 252
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Ce trebuie si cat trebuie sa tunaresti o dacie

Quote:
Originally Posted by dereck View Post
Salut am si eu o dacie din anul 2000 - 1310 si vreau sa o tunaresc jenti spoilare oglinzi absolut tot. Problema mea este ca nu stiu ce imi trebuie mai exact. Am auzit ca o poti vopsi cu sprei. Si tine acest sprei ? Vreau sa imi spuna si mie cineva exact tot ce imi trebuie pt si cam la ce pret m ar ajunge. Rog seriozitate !
tot ce vrei tu ...se gasesc la piese auto.... tot ce vrei........u vrei sa faci si modificari motor.../? exterior incearca sa nu ajungi la kichi.....o fata cu 30 mil sa arata super si sa ti se intoarca fata
__________________
Dacia 1310 Lx 1.6 e a lu vecinuu
ph87gms is offline  
Old 22-08-06, 23:32   #3
MOUZE

Stage 5
 
MOUZE's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,287
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: Ce trebuie si cat trebuie sa tunaresti o dacie

Quote:
Originally Posted by dereck View Post
Salut am si eu o dacie din anul 2000 - 1310 si vreau sa o tunaresc jenti spoilare oglinzi absolut tot. Problema mea este ca nu stiu ce imi trebuie mai exact. Am auzit ca o poti vopsi cu sprei. Si tine acest sprei ? Vreau sa imi spuna si mie cineva exact tot ce imi trebuie pt si cam la ce pret m ar ajunge. Rog seriozitate !
man...
1 la mana se scrie spray din cate stiu eu...
2 la mana...daca o sa o vopsesti cu sprei o sa iasa un mare *** numai dungi(& o mare gazare)...un vopsitor de cartier iti ia 5-6mil(MAXIM) si iese treaba buna asa ca nu te complica restu de accesorii te intereseaza dar sunt curios cate tuburi de spray o sa-ti intre si ce o sa iasa...daca o faci asa pana la urma sa pui si u niste poze
bafta!
__________________
TRANSPORT AUTO & ASISTENŢǍ RUTIERǍ!!! 0721 157 976 !!!
MOUZE is offline  
Old 23-08-06, 08:52   #4
dereck

Stage 4
 
dereck's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 184
Default

da vreau sa fac si modificari la motor. de vineri acum ma apuc de ea dau tot ce se poate jos din ea am primit si scaunele si bordul. interiorul se compune din 3 culori albastru portocaliu si gri vor arata misto cand le voi monta voi pune si niste poze. cat despre vopsit cu sprayul ma mai gandesc. o chestie din aceea de vopsit pompa sau cum ii zice cam la cat ajunge una? iar partile care nu vreau sa le vopsesc cu ce sa le acopar ? am auzit ca exista o hartie speciala...cum ii zice si la cat ajunge una ?
dereck is offline  
Old 23-08-06, 09:00   #5
dereck

Stage 4
 
dereck's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 184
Default Re: Ce trebuie si cat trebuie sa tunaresti o dacie

am revenit
dereck is offline  
Old 23-08-06, 09:05   #6
dereck

Stage 4
 
dereck's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 184
Default culori

am uitat sa spun exteriorul- masina practic va fi vopsita in culoarea gri dupa care se va picta diferite imagini culori albastru galben si verde. sincer sa fiu nici eu nu stiu ce va iesi pana la urma dar in maxim 2-3 saptamani zic sa fie gata. imi poate spuen si mie cineva la cat ajunge o poma din aceea de vopsit ?
dereck is offline  
Old 25-08-06, 19:57   #7
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Ce trebuie si cat trebuie sa tunaresti o dacie

poti sa incerci cu suflaiul si cu un aspirator conectat invers . . .cum faceau batranii pe vremuri . . .
Ford_V6 is offline  
Old 25-08-06, 20:26   #8
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: culori

Quote:
Originally Posted by dereck View Post
... imi poate spuen si mie cineva la cat ajunge o poma din aceea de vopsit ?


Glumesti? Cu pompe,spray ,aspirator doar strici masina.Se foloseste compresor si pistol de suflat.
Pistol gasesti la orice magazin de vopsele,unul mai ieftinutz la 1,5 mil si pt. o lada de bere poate gasesti un amic ce are RABA si folosesti aerul comprimat de acolo.
Ai nevoie asa:
- 4-5 bidoane vopsea
- 3 litri diluant
- chit + sprit chit (depinde cit e de lucru pe onduleuri)
- Smirghel: granulatie 80(rosu)= 1-2 metri
150 (hidro) = 4 coli
280-320(hidro)= 4 coli
- 3-4 role scotch de hirtie (latime 20-25 mm)
- un bratz de ziare format mare.
- cirpe curate fara scame ,cit cuprinde
__________________
turbojack is offline  
Old 25-08-06, 20:37   #9
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: culori

Iti arunc aici citeva discutii legate de vopsire:


https://forum.4tuning.ro/showthread.p...hlight=vopsire
https://forum.4tuning.ro/showthread.p...hlight=vopsire
https://forum.4tuning.ro/showthread.p...hlight=vopsire
https://forum.4tuning.ro/showthread.p...hlight=vopsire
https://forum.4tuning.ro/showthread.p...hlight=vopsire

Nu e atit de simplu pe cit pare la prima vedere.
turbojack is offline  
Old 25-08-06, 21:21   #10
dereck

Stage 4
 
dereck's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 184
Default Re: culori

mersi mult cred ca asa o sa fac cumpar un pistol dala de vopsit dar nu am unde sa gasesc un compresor chair la nimeni. compresoru asta din ce se compune ? si la ce pret ajunge unul ?
dereck is offline  
Old 25-08-06, 21:22   #11
dereck

Stage 4
 
dereck's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 184
Default Re: culori

chiarchiar maine o sa ma duc sa iau din materiale ce mai trebuie si o sa ma apuc de ea dar nu stiu cum o sa o vopsesc nu am cu ce
dereck is offline  
Old 25-08-06, 21:41   #12
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Ce trebuie si cat trebuie sa tunaresti o dacie

nenea, cauta un vopsitor mai priceput, te intelegi cu el in felul urmator: tu ii pregatesti masina, el doar ti-o vopseste.
e mai bine asa, caci experienta conteaza enorm
nu merita sa bagi bani in scule...si sa le folosesti doar pentru a vopsi o masina.
valib is offline  
Old 25-08-06, 21:51   #13
dereck

Stage 4
 
dereck's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 184
Default Re: Ce trebuie si cat trebuie sa tunaresti o dacie

experienta sa zicem ca am nu multa dar am..... pe mine de l inceput ma batea gandul sa vopsesc exterioru cu spray ca oricum o sa pun diferite desene in gen de la jocul acela nfs underground 2 bbs otto lini etc si nu stiu cum prinde daca dau cu sprayul ca daca e sa imi iau un pistol si nu mai stiu ce ma bag in cheltuieli multe si oricum nu stie daca folosesc acel pistol e 2-3 ori ? si la un atelier dasta imi ia 5-6 mil si nu imi convine
dereck is offline  
Old 26-09-06, 12:02   #14
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Ce trebuie si cat trebuie sa tunaresti o dacie

O sa ne para rau.......ca o sa fie un mare kitch.....dar......exista un dar...o vopsesti frumos....pui doar ce firme ai pe masina...adica woofer jbl->JBL AUDIO ... ai inteles punctul de vedere
__________________
SUPAPA_Jr is offline  
Old 27-09-06, 10:24   #15
dereck

Stage 4
 
dereck's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 184
Default Re: Ce trebuie si cat trebuie sa tunaresti o dacie

da asa fac dar nu prea am mai avut timp asa de mult pt masina...in curand voi achizitiona un mustang gt cu nste modificari etc atinge 330 km la ora va voi pune niste poze cu ea etc
dereck is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -