Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 28-08-10, 21:04   #1
Rob3rt_espero

Stage 5
 
Rob3rt_espero's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 932
Member of:
[DAEWOO]
Default Probleme franare Dacia Solenza 2004

Buna seara,



Am si eu o problema cu franele la Solenza, din cand in cand masina se infraneaza...nu stiu ce se intampla , cred ca se blocheaza pistonasele, habar nu am de la ce poate fi.
Pana nu opresc si ii fac cateva pedale nu se deblocheaza, este o problema des intalnita la Dacia , sau se intampla numai mie ?

Rog niste sfaturi daca stie cineva de la ce ar putea fi.



Multumesc.
Rob3rt_espero is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 20:49   #2
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Probleme franare Dacia Solenza 2004

Tu cu problema asta ai de umblat daca nu ii un mecanic bun,un vecin tot asa ca tine a patit.Ai schimbat pompa de frana cumva,a 2 varianta trebuie puse niste saibe la pompa de frana sau pistonasele schimbate din ea a 3 a varianta vezi sa nu ai probleme cu frana de mana sa iti fi ramas cablu de mana blocat si atunci tot mergi cu ele blocate.Aieriseste circuitul de frana odata daca nu uitate la placute saboti pistonase le iai frumos si vezi care ce si cum
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 02-09-10, 13:15   #3
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Probleme franare Dacia Solenza 2004

Penele la etrieri?
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 02-09-10, 22:39   #4
iuliano_smile

Stage 3
 
iuliano_smile's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 145
Default Re: Probleme franare Dacia Solenza 2004

Quote:
Originally Posted by Rob3rt_espero View Post
Buna seara,



Am si eu o problema cu franele la Solenza, din cand in cand masina se infraneaza...nu stiu ce se intampla , cred ca se blocheaza pistonasele, habar nu am de la ce poate fi.
Pana nu opresc si ii fac cateva pedale nu se deblocheaza, este o problema des intalnita la Dacia , sau se intampla numai mie ?

Rog niste sfaturi daca stie cineva de la ce ar putea fi.



Multumesc.
Pistonasele sa nu se blocheze. Asta nu prea ai cum sa o verifici decat prin eleminirarea la urmatoarele cauze.
Daca pompa tine presiune. Verifici daca furtunele de la etrieri sunt tambal. Daca nu sunt pompa nu tine presiune deci e bine.
Verifici daca tamburii nu se blocheaza. Vezi sa nu fie calzi. Daca sunt calzi infraneaza spatele. Trebuie sa schimbi sabotii sau chiar sa nu fie blocat pistonul din tambur.
Daca nici asta nu e pistoane blocate sau pompa frana distruse.


Pistonasele le verifici astfel:
Dai jos etrierii si faci pedale pana iese pistonul dar nu de tot. icnearca sal bagi inapoi
Daca nu intra asa de greu inseamna ca e ok. Daca nu trebuiesc shimbate garniturile si sa faci pistonul sa intre usor.

Pompa nu se schimba pistonasele pentru ca nu ai cum. Le schimbi degeaba mai bine zis.
Calca frana si tineo apasata si opreste motorul. Daca se ridica pompa de servo noua.

Hai ca am povestit deja prea mult.
__________________
Dacia Berlina din '80
Execut montaje electrica, electronica, schimbat iluminare
iuliano_smile is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 01:19   #5
tm86srg

Stage 5
 
tm86srg's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 554
Default Re: Probleme franare Dacia Solenza 2004

Stiu pe cineva cu o sz care patea la fel, asta dupa ce vopsise etrieri. Si dupa mult timp si chin si-a dat seama ca-i de la penele etrierilor
__________________
Schimb jante 15 cu unele pe 14
tm86srg is offline   Reply With Quote
Old 14-10-10, 19:13   #6
Rob3rt_espero

Stage 5
 
Rob3rt_espero's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 932
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Probleme franare Dacia Solenza 2004

Multumesc de ajutor, revin cu info....se blocheaza fata si ambele roti pe fata deodata, ar putea fi de la servofrana ?
Rob3rt_espero is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -