Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 10-07-10, 19:56   #1
daniel.alexandru

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 4
Exclamation Semnalizare Dacia 1310

salut baieti . am si eu o problema la dacia din '85. din ianuarie pana acum a stat pe bara si acum am nevoie de ea , insa am vazut ca are o problema la semnalizare . Avariile merg normal ticaie se aprinde beculetul verde. insa atunci cand dau semnal stanga dreapta nimic . nu face nimic . mentionez ca bateria numai avea mult curent in ea cand am incercat asta ...adica mergeau da mai rarut asa si dupa 1 minut si-a dat duhu , poate nu avea curent destul ?! zic si eu . Contactele sunt bune nu sunt oxidate , becurile sunt ok .daca ii incarc bateria isi revine?. Sau sa schimb releul ?
Astept niste sfaturi .
Multumesc
daniel.alexandru is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 20:10   #2
Snoopz

Stage 5
 
Snoopz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 317
Default Re: semnalizare dacia 1310

Incearca dupa ce incarci bateria.
Eu am patit ceva asemanator si am descoperit ca buba este din comutator.
Fa proba cu un alt comutator si cu un alt releu(desi cred ca nu este cazul) sau pune pe direct cu o sarma (nu prea este indicat,faci pe propria raspundere,eu am preferat sa probez direct cu un comutator nou).
Snoopz is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 20:16   #3
daniel.alexandru

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 4
Default Re: semnalizare dacia 1310

salut . am desfacut cochilia de la volan si m-am uitat la acel comutator . pnm e destul de simplu el ... are 3 fire am vazut . doua in laterale mai asa si unu in mijloc ....zici sa unesc pe ala din mijloc cu unul din lateral , nu? sper sa fac maine rost de un redresor ii cumpar si vreo 10 litri de zeama si vad ce si cum. oricum ms
daniel.alexandru is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 20:42   #4
Snoopz

Stage 5
 
Snoopz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 317
Default Re: semnalizare dacia 1310

Quote:
Originally Posted by daniel.alexandru View Post
zici sa unesc pe ala din mijloc cu unul din lateral , nu?
Da,la asta ma refeream.
Snoopz is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 23:22   #5
daniel.alexandru

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 4
Unhappy Re: Semnalizare Dacia 1310

ok..s-a rezolvat dupa ce am incarcat baterie ..acum am vazut alta problema cu alimentarea

de pe "ciocu ala de papagal" am vazut ca nu curge benzina cum trebuie ..la relanti nu prea ii da si se opreste motorul...cand o accelerez ba ii arunca imprastiat ba ca si cum ar curge dintr-o cana cu apa( cam ciudata descrierea scuze) . cum trebuie sa fie acel jet ? Cred ca am si putina mizerie in carburator .

maine ii schimb filtru de benzina. ca e cam terminat . pompa de benzina nu e veche deci o cam exclud .

cateva sfaturi va rog.?

Multumesc .
daniel.alexandru is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 00:07   #6
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: Semnalizare Dacia 1310

Quote:
Originally Posted by daniel.alexandru View Post
ok..s-a rezolvat dupa ce am incarcat baterie ..acum am vazut alta problema cu alimentarea

de pe "ciocu ala de papagal" am vazut ca nu curge benzina cum trebuie ..la relanti nu prea ii da si se opreste motorul...cand o accelerez ba ii arunca imprastiat ba ca si cum ar curge dintr-o cana cu apa( cam ciudata descrierea scuze) . cum trebuie sa fie acel jet ? Cred ca am si putina mizerie in carburator .

maine ii schimb filtru de benzina. ca e cam terminat . pompa de benzina nu e veche deci o cam exclud .

cateva sfaturi va rog.?

Multumesc .
Salut,din spusele tale,masina,a cam stat,deci ia in calcul,inamicul nr 1 DEPUNERILE ( de orice fel,rugina,mizerie,s.a.m.d ),ia-o batraneste,dupa ce schimbi filtrul de benzina,demonteaza,carburatorul,curata-l ca la carte ( nu pe masina cu "palma pe aspiratie" ),curata si pompa de benzina ( sita de deasupra corpului supapelor ( pastile ),filtru de aer,sufla-l cu aer sub presiune,sau schimba-l (dupa caz ),vezi si furtunul cu diuza,ce intra sub carburator,cu un cap,iar cu celalalt,mai "gros"intra in "T-ul"carburatorului. Dupa toate astea,ar trebui sa mearga,apropos,nu uita si de bujii-scoate-le si curata-le si pe ele,refacand totodata distanta dintre electrozi.Jetul,pe care trebuie sa-l aiba "ciocul de papagal",trebuie sa fie puternic si concentrat (nu ca un dus infundat ). Bafta,sper sa-ti fie de folos aceste sfaturi.
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 20:50   #7
daniel.alexandru

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 4
Exclamation Re: Semnalizare Dacia 1310

Multumesc de sfaturi GML-ule.

bujiile - am avut unele sinterom pe ea si le innegrea rau de tot. acum am unele brisk parca se numesc si nu mai am probleme .
furtunul cu diuza- e nou
filtru de benzina- pana sambata maxim e schimbat .
filtru de aer - e curat , l;am curatat

la carburator si pompa de benzina nu ma bag ...ca nu stiu.. .o sa ma duc la mecanic ...

am mai constatat diverse probleme la ea...de aceea vreau sa schimb titlul topicului din "Semnalizare Dacia 1310" in " Probleme Dacia 1310" ...da nu stiu cum?

PS: Nu vreau sa ma apuc sa tunez dacia , abureli una alta , vreau doar sa am o masina functionala si atat . sa ma duca de la punctu' A la punctu' .
Bafta.
daniel.alexandru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -