Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 04-07-10, 02:47   #1
dani369

Stage 1
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 10
Default probleme cu vitezometrul

Salut! Sunt nou pe aici. Imi poate spune cineva cum se poate schimba vitezometrul la dacia 1310 L din '97 cu bord CN? imi tot scotea un zgomot ciudat(ca un frecat)si intro zi sa dus de la 60 km/h la 140 km/h si dupaia la 0 km/h si sa oprit de tot(la 0). Am alt vitezometru dar nu stiu sal montez. Ma puteti ajuta va rog?!
dani369 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 09:37   #2
Snoopz

Stage 5
 
Snoopz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 317
Default Re: probleme cu vitezometrul

Pasul1
1.Scoti cele 3 cabluri+ cablul de kilometraj
2.Desfaci cele 2 cleme: una este in partea cu sigurantele ,iar cealalta este langa scrumiera(daca bagi mana pe acolo dai de ea.
3.Scoti ceasurile pe la sigurante (o sa te chinui umpic)

Pasul 2-pentru a ajunge la vitezometru
Prima data scoti circuitul de pe partea neagra ,dar ai grija sa nu-l rupi.

Ai niste cleme la ceasuri din plastic(8 la numar),le desfaci ,apoi scoti partea neagra si ajungi la ceasul de kilometraj(ai doua suruburi in spate pe care le desurubezi) impingi locul pentru cablul de kilometraj si iese afara.

Ti-am pus si niste poze,sper sa te ajute.

L.E:Acum am vazut ca ai bord CN,mi se pare ca pasul 1 nu este valabil la tine,but try.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00574.JPG
Views:	430
Size:	647.3 KB
ID:	1550888   Click image for larger version

Name:	DSC00575.JPG
Views:	464
Size:	723.5 KB
ID:	1550889  

Last edited by Snoopz; 04-07-10 at 09:42.
Snoopz is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 09:47   #3
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: probleme cu vitezometrul

Ţi s-a rupt şufa!

Pe viitor, cānd īţi vei schimba şufa īncearcă să bagi ulei pe cablul respectiv şi lasă-l atārnat o noapte. Va rezista mai mult!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 23:07   #4
dani369

Stage 1
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 10
Default

Mersi mult. Mar interesa mai tare sa stiu daca pot sa dau ceasurile jos fara sa desfac tot bordul? Se poate oare? Am uitat sa spun ca atunci cand se auzea frecatul ala mi se miscau (tremurau) celelalte indicatoare din bord (apa, ulei). cred ca este vitezometrul....nu? sau cablul?

Last edited by dani369; 04-07-10 at 23:12.
dani369 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 23:54   #5
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default Re: probleme cu vitezometrul

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Ţi s-a rupt şufa!

Pe viitor, cānd īţi vei schimba şufa īncearcă să bagi ulei pe cablul respectiv şi lasă-l atārnat o noapte. Va rezista mai mult!
Si sufa aia unde este , sau este tot una cu cablu de kilometraj? ca si la mine zace la 0 km/h si e ciudat cand dai de radar .
Ingerasul99 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-10, 12:03   #6
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: probleme cu vitezometrul

Şufa este protejată de acel cablu. Şufa este pe interior, exact ca la acceleraţie sau cum sunt protejate şufele pentru schimbătoare sau frāne, la biciclete.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 23:43   #7
dani369

Stage 1
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 10
Default Re: probleme cu vitezometrul

Stie cineva de ce imi indica mai mult cu 10-20 km/h????????? Cam care ar fiii cauza?????
dani369 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 17:58   #8
VL-31-BOG
Dacia Driver

Stage 5
 
VL-31-BOG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 353
Member of:
[DACIA]
Unhappy Re: probleme cu vitezometrul

Salutare, nu s`a mai postat de mult pe acest thread, dar sper ca voi gasi pe cineva care ar putea sa ma ajute cu ceva:
Am schimbat ceasurile de bord ( CN fara turometru , pana la 160 km/h ) , si cand am montat cablul de kilometraj, imi indica cam asa: treapta 3 .. la o turatie de 2500 ( cu celelate ceasuri aveam 40 km/h ) acestea imi indicau 50 Km, ajungeau la 60 km/h .. ramanea agatat.. si trecea foarte greu de 60... si ramane undeva la 65km/h. si cand incetinesc, la fel.. ramane agatat la 60, dupa care scade la 0 brusc.
Am ajuns acasa, am desfacut iar cablul, l`am montat, si acum prin curte imi indica 20 - 30 km/h + ca si tremura.. si abia am 5 km pe ora ! Ce se intampla?
La celelalte ceasuri nu aveam problema asta, mergeau foarte bine.. urcau normal, scadeau normal.
Ce e de facut? Va rog frumos sa imi raspundeti. Salutari.
__________________
..:: DaCiA ::..
VL-31-BOG is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 17:07   #9
VL-31-BOG
Dacia Driver

Stage 5
 
VL-31-BOG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 353
Member of:
[DACIA]
Default Re: probleme cu vitezometrul

Quote:
Originally Posted by VL-31-BOG View Post
Salutare, nu s`a mai postat de mult pe acest thread, dar sper ca voi gasi pe cineva care ar putea sa ma ajute cu ceva:
Am schimbat ceasurile de bord ( CN fara turometru , pana la 160 km/h ) , si cand am montat cablul de kilometraj, imi indica cam asa: treapta 3 .. la o turatie de 2500 ( cu celelate ceasuri aveam 40 km/h ) acestea imi indicau 50 Km, ajungeau la 60 km/h .. ramanea agatat.. si trecea foarte greu de 60... si ramane undeva la 65km/h. si cand incetinesc, la fel.. ramane agatat la 60, dupa care scade la 0 brusc.
Am ajuns acasa, am desfacut iar cablul, l`am montat, si acum prin curte imi indica 20 - 30 km/h + ca si tremura.. si abia am 5 km pe ora ! Ce se intampla?
La celelalte ceasuri nu aveam problema asta, mergeau foarte bine.. urcau normal, scadeau normal.
Ce e de facut? Va rog frumos sa imi raspundeti. Salutari.
Chiar nu stie nimeni? Care e buba, de ce cu casurile astea indica gresit, mai bine zis, nu indica.. si cu celelalte mergea perfect.. sa se fi stricat cablul doar pentru ca l`am scos si bagat ? Help !
VL-31-BOG is offline   Reply With Quote
Old 20-02-11, 09:22   #10
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: probleme cu vitezometrul

Quote:
Originally Posted by VL-31-BOG View Post
Salutare, nu s`a mai postat de mult pe acest thread, dar sper ca voi gasi pe cineva care ar putea sa ma ajute cu ceva:
Am schimbat ceasurile de bord ( CN fara turometru , pana la 160 km/h ) , si cand am montat cablul de kilometraj, imi indica cam asa: treapta 3 .. la o turatie de 2500 ( cu celelate ceasuri aveam 40 km/h ) acestea imi indicau 50 Km, ajungeau la 60 km/h .. ramanea agatat.. si trecea foarte greu de 60... si ramane undeva la 65km/h. si cand incetinesc, la fel.. ramane agatat la 60, dupa care scade la 0 brusc.
Am ajuns acasa, am desfacut iar cablul, l`am montat, si acum prin curte imi indica 20 - 30 km/h + ca si tremura.. si abia am 5 km pe ora ! Ce se intampla?
La celelalte ceasuri nu aveam problema asta, mergeau foarte bine.. urcau normal, scadeau normal.
Ce e de facut? Va rog frumos sa imi raspundeti. Salutari.
O prima problema este ca nu mai ai vitezometrul,pana la 180,si impartirea pe cadran este alta,raportat si la pinionul din cutie,faptul ca nu merge regulat,ar fi:fie cablul de km-traj,nu este bine fixat (piulita stransa pana la capat),fie vitezometrul functioneaza defectuos.Cat priveste eroarea,impaca-te cu ideea,e Dacie ( asta daca nu ai schimbat si dimensiunea anvelopelor (165/70 R 13 ).
P.S. ceasurile care le ai acum,daca nu ma insel,erau pe masini cu pneuri 155/80 R13.Incearca alt vitezometru ( diviziuni,pana la 180Km/h )
Bafta
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 20-02-11, 12:51   #11
VL-31-BOG
Dacia Driver

Stage 5
 
VL-31-BOG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 353
Member of:
[DACIA]
Default Re: probleme cu vitezometrul

Quote:
Originally Posted by CT-96-GML View Post
O prima problema este ca nu mai ai vitezometrul,pana la 180,si impartirea pe cadran este alta,raportat si la pinionul din cutie,faptul ca nu merge regulat,ar fi:fie cablul de km-traj,nu este bine fixat (piulita stransa pana la capat),fie vitezometrul functioneaza defectuos.Cat priveste eroarea,impaca-te cu ideea,e Dacie ( asta daca nu ai schimbat si dimensiunea anvelopelor (165/70 R 13 ).
P.S. ceasurile care le ai acum,daca nu ma insel,erau pe masini cu pneuri 155/80 R13.Incearca alt vitezometru ( diviziuni,pana la 180Km/h )
Bafta
Am avut ceasuri fara turometru pana la 160 km/h ... si astea care le am acum sunt la fel, fara turometru pana la 160 km/h. Faza e ca doar ce am fost sa iau ceasurile, le`am montat, si cand m`am intors acasa indicau ca reaq. + ca acum de cand l`am luat si l`am montat din nou, prin curte aveam ( 5 km/h reali) si 20-30 pe ceasurile astea noi. Am plecat cu ea, si in treapta a 3-a aveam 170 si ticaiau foarte urat ceasurile, cand urca acul. Cred ca vitezometrul este. ( acum am demontat cablul, merg fara sa vad viteza )
Ca anvelope am 155/70/13.. si mergeau testate cu alta masina.. la o viteza de 60 km/h eu , cealalta masina 60 hm/h. Deci era ok. O sa schimb vitezometrul, sa vad dak el e buba
VL-31-BOG is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 23:28   #12
HD02JBK

Stage 3
 
HD02JBK's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 153
Default Re: probleme cu vitezometrul

Quote:
Originally Posted by VL-31-BOG View Post
Am avut ceasuri fara turometru pana la 160 km/h ... si astea care le am acum sunt la fel, fara turometru pana la 160 km/h. Faza e ca doar ce am fost sa iau ceasurile, le`am montat, si cand m`am intors acasa indicau ca reaq. + ca acum de cand l`am luat si l`am montat din nou, prin curte aveam ( 5 km/h reali) si 20-30 pe ceasurile astea noi. Am plecat cu ea, si in treapta a 3-a aveam 170 si ticaiau foarte urat ceasurile, cand urca acul. Cred ca vitezometrul este. ( acum am demontat cablul, merg fara sa vad viteza )
Ca anvelope am 155/70/13.. si mergeau testate cu alta masina.. la o viteza de 60 km/h eu , cealalta masina 60 hm/h. Deci era ok. O sa schimb vitezometrul, sa vad dak el e buba
Sigur asta e bubaSchimba-l cu incredere...
HD02JBK is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 23:40   #13
VL-31-BOG
Dacia Driver

Stage 5
 
VL-31-BOG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 353
Member of:
[DACIA]
Default Re: probleme cu vitezometrul

Quote:
Originally Posted by HD02JBK View Post
Sigur asta e bubaSchimba-l cu incredere...
Am revenit:
1. Am remontat cablul, la inceput indica cam cu 5-10 km mai mult, acum indica bine, doar ca tot ticaie asa ( putin mai incet, dar e enervant), si tot agata la 60, si abia urca la 80, unde ramane blocat, si revine la 0 doar cu un pumn/palma in bord ( e pe senzori )

2. Am incercat astazi sa desfac vitezometru de pe vechiile ceasuri.. nu am reusit sa`i dau de cap cum il dau jos. Am reusit, am scos indicatorul de benzina si de baterie.. dar vitezometrul nici de nebun nu iese. + de asta, mai are si un fel de burete ( lipicios ) care tine foarte mult, cu toate clemele scoase.. si nici nu se clintea plasticul ala negru.. ( care tine vitezometrul ).

o sa incerc si cu ciocanul.. daca nu aflu repede o parere.
VL-31-BOG is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -