Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 25-05-10, 01:23   #1
Danci"U"

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 124
Default avarii dacia 1300

am o Dacie 1300 din '80, iar cand pun avariile merg doar semnalizarile de pe partea stanga. Daca ma poate ajuta cineva...
Danci"U" is offline   Reply With Quote
Old 25-05-10, 16:41   #2
c0sty

Stage 3
 
c0sty's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 113
Member of:
[DACIA]
Default Re: avarii dacia 1300

incearca sa cureti butonul de la avarii...si eu am avut aceeasi problema si am mers cu ea la electrician si mi`a curatat papuci aia de la butonul de avari si mi`a cerut 25 ron... de bani aia mai bine mergeam si cumparam un buton nou....
__________________

Niciodata nu te certa cu un idiot! Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta.
c0sty is offline   Reply With Quote
Old 26-05-10, 22:49   #3
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: avarii dacia 1300

Quote:
Originally Posted by Danci"U" View Post
am o Dacie 1300 din '80, iar cand pun avariile merg doar semnalizarile de pe partea stanga. Daca ma poate ajuta cineva...
De cand ai problema ?,a aparut dintr-o data,fara sa umbli,la instalatia,electrica? ( ai schimbat ceva ? ),daca e din "senin",este din buton,mai ales daca nu-i folosit des,contactii,oxideaza si nu comanda toate lampile. Daca insa,ai modificat ceva si s-a ivit "problema",consulta un electrician ( adevarat,nu da-ia de la coltu" blocului de fac de toate ),ca nu-i de gluma ( retine ca acolo este curent permanent,chiar daca scoti cheia din contact,si sa nu ai vreo surpriza neplacuta.
Succes!
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 29-05-10, 23:25   #4
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: avarii dacia 1300

la releul de semnalizare...nu s-a gandit nimeni?
valib is offline   Reply With Quote
Old 30-05-10, 10:56   #5
Danci"U"

Stage 3
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 124
Default Re: avarii dacia 1300

Quote:
Originally Posted by CT-96-GML View Post
De cand ai problema ?,a aparut dintr-o data,fara sa umbli,la instalatia,electrica? ( ai schimbat ceva ? ),daca e din "senin",este din buton,mai ales daca nu-i folosit des,contactii,oxideaza si nu comanda toate lampile. Daca insa,ai modificat ceva si s-a ivit "problema",consulta un electrician ( adevarat,nu da-ia de la coltu" blocului de fac de toate ),ca nu-i de gluma ( retine ca acolo este curent permanent,chiar daca scoti cheia din contact,si sa nu ai vreo surpriza neplacuta.
Succes!
Eu personal nu am umblat la instalatia electrica, nu'mi bag nasu' unde nu ma pricep. O fi umblat poate altcineva, insa nu cred. Sper totusi sa fie de la buton.

Quote:
Originally Posted by valib View Post
la releul de semnalizare...nu s-a gandit nimeni?
Pai nu cred sa fie releul deoarece doar cand pun avariile nu merg semnalizarile dp partea dreapta. In rest merg foarte bine.
Danci"U" is offline   Reply With Quote
Old 02-06-10, 11:52   #6
adrian ph26cip

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 61
Default Re: avarii dacia 1300

verifica totusi si sigurantele
adrian ph26cip is offline   Reply With Quote
Old 02-06-10, 11:56   #7
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: avarii dacia 1300

Quote:
Originally Posted by adrian ph26cip View Post
verifica totusi si sigurantele
A spus ca in rest ii functioneaza bine semnalizarile,deci tot din buton e ceva
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -