Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-10, 13:30   #16
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: ~ problema dacia . . .

ai crezut gresit) dar asa invata omul! ce model de dacie ai? sau pe ce model de masina ai pus? eu cred ca iti ajunge un singur releu, pt ca firele ce vin de la blocul de lumini, dupa aceea se pue releul, si aia asigura protectie la fiecare far! nu trebe pt fiecare far separat! si eu dupa ce am patit-o odata cu becurile, dupa aceea am pus releu numa!) am pus becuri mai tari si intr-o seara mi sor ars amandoua dintro data! si nu am stiut dece! dar am pus releu, de un an si ceva si nu am mai avut probleme! si cat mai curand o sa imi pun si eu xenoane, si gata!
__________________
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 14:09   #17
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: ~ problema dacia . . .

Mai bine dale jos pana nu patesti ceva cu ele sa mai arzi ceva pe la instalatia electrica.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 14:18   #18
Alex_KwD
Dacia Driver

Stage 3
 
Alex_KwD's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 126
Member of:
[DACIA]
Default Re: ~ problema dacia . . .

Quote:
Originally Posted by sandor406 View Post
ai crezut gresit) dar asa invata omul! ce model de dacie ai? sau pe ce model de masina ai pus? eu cred ca iti ajunge un singur releu, pt ca firele ce vin de la blocul de lumini, dupa aceea se pue releul, si aia asigura protectie la fiecare far! nu trebe pt fiecare far separat! si eu dupa ce am patit-o odata cu becurile, dupa aceea am pus releu numa!) am pus becuri mai tari si intr-o seara mi sor ars amandoua dintro data! si nu am stiut dece! dar am pus releu, de un an si ceva si nu am mai avut probleme! si cat mai curand o sa imi pun si eu xenoane, si gata!

ce sa fac ....deabia am si eu 6 luni de carnet . . . si am o dacie 1310 CLi din 2001 . . . si oricum o sa ma duc la un electrician nu ma bag eu ))
Alex_KwD is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 14:21   #19
Alex_KwD
Dacia Driver

Stage 3
 
Alex_KwD's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 126
Member of:
[DACIA]
Default Re: ~ problema dacia . . .

Quote:
Originally Posted by SOLENZAXJG View Post
Mai bine dale jos pana nu patesti ceva cu ele sa mai arzi ceva pe la instalatia electrica.
sambata o sa ma duc la un electrician . . . nu le mai dau jos tot oleaca mai e
Alex_KwD is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 14:29   #20
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: ~ problema dacia . . .

da, cel mai bine este sa til faca un electrician! sia tunci nu o sa mai ai probleme! maia les daca o sa iti pui cu timpul un kit de xenon cu totul! si, ai grija nu fa posturi una dupa alta, ci dai edit la cel de dinainte! ca o sa ai probleme! si bafta cu maisna, si ai grija de carnet! ai facut topic cu masina ta?
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 14:30   #21
SpeedClass
Dacia Driver

Stage 5
 
SpeedClass's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 643
Member of:
[DACIA]
Default Re: ~ problema dacia . . .

Eu am avut la fel ca tine...Mi-a topit cat a putut el din firele care duc la blocul de lumini,pana s-au atins intre ele,apoi fente....aprindeam luminile,se punea contactul...puneam contactul se aprindeau becurile..numai d'astea,in final,firele inlocuite,alt bloc de limini,nu imi mai trebuie in viata mea:P
Da-le jos!!!
__________________
Daca vrei sa iti impaci si iubita si masina,sa te simti bine cu amandoua deodata,pune arcuri sport patului!!! )
SpeedClass is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 15:09   #22
Alex_KwD
Dacia Driver

Stage 3
 
Alex_KwD's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 126
Member of:
[DACIA]
Default Re: ~ problema dacia . . .

Quote:
Originally Posted by sandor406 View Post
da, cel mai bine este sa til faca un electrician! sia tunci nu o sa mai ai probleme! maia les daca o sa iti pui cu timpul un kit de xenon cu totul! si, ai grija nu fa posturi una dupa alta, ci dai edit la cel de dinainte! ca o sa ai probleme! si bafta cu maisna, si ai grija de carnet! ai facut topic cu masina ta?

~ poate imi pun ...cu timpul . . . daca maresc astia alocatiile imi pun mai repede ))) . . . si ms pt sfat
....si nu am topic cu masina .
Alex_KwD is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 15:20   #23
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: ~ problema dacia . . .

Quote:
Originally Posted by Alex_KwD View Post
~ poate imi pun ...cu timpul . . . daca maresc astia alocatiile imi pun mai repede ))) . . . si ms pt sfat
....si nu am topic cu masina .
da asa este!( si eu stiu ce inseamna sa pui banut cu banut deoparte sa faci ceva la masina!( si eu de aproape 2 ani am carnet, si eram la liceu cand am laut amsina si carnetul, si fiecare banut puneam deoparte si faceam cateceva pe masina! nu am facut prea multe, dar totusi se vede!vezi topicul meu!uite aici este topicul meu, dai pe pagini si ai sa vezi! https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...a-1310-an.html
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 18:50   #24
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: ~ problema dacia . . .

Iti trebuie un releu de protectie si ai rezolvat problema dar releul sa fie de 40A si daca vrei iti dau eu o schema de legare daca te bagi tu sa le legi.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 19:36   #25
Alex_KwD
Dacia Driver

Stage 3
 
Alex_KwD's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 126
Member of:
[DACIA]
Default Re: ~ problema dacia . . .

Quote:
Originally Posted by SOLENZAXJG View Post
Iti trebuie un releu de protectie si ai rezolvat problema dar releul sa fie de 40A si daca vrei iti dau eu o schema de legare daca te bagi tu sa le legi.

releu de protectie ? . . . si te rog sa.mi dai schema ca sa am si eu habar
Alex_KwD is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 12:55   #26
Alex_KwD
Dacia Driver

Stage 3
 
Alex_KwD's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 126
Member of:
[DACIA]
Default Re: ~ problema dacia . . .

~ multumesc tuturor care m.ati ajutat . . . am rezolvat problema .....
Alex_KwD is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 19:13   #27
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: ~ problema dacia . . .

Le-ai legat dupa schema care ti-am dat-o eu?Bine ca ai reusit.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 21-03-10, 20:34   #28
Alex_KwD
Dacia Driver

Stage 3
 
Alex_KwD's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 126
Member of:
[DACIA]
Default Re: ~ problema dacia . . .

da . . . dar nu am facut eu , am fost la cineva . . . sii , tudor, aia nu am facut.o , o sa vbim maine seara
Alex_KwD is offline   Reply With Quote
Old 22-03-10, 15:23   #29
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: ~ problema dacia . . .

Ok omule vorbim diseara daca intru nu mai scrie aici ca deja am facut off topic daca ai rezolvat treaba vb pe mes bine ca ai rezolvato.Bafta
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -