Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 07-08-09, 19:41   #1
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Smile sunt un fericit posesor de dacia 1310 li,de un an !!!

vreau sa ma ajutati cu niste idei,ce as mai putea sa fac la masinutza mea in viitorul apropiat!in poze se vede ce schimbari iam mai facut intr-un an!trebuie sai mai fac poze!va rog mult sa va dati parerea sincera!) poze aici: https://forum.4tuning.ro/album.php?albumid=328
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 19:50   #2
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: sunt un fericit posesor de dacia 1310 li,de un an !!!

Masina ta nu arata rau deloc...insa se pot face multe modificari...eu as face ceva simplu...i-as scoate capacele..linia aia mediana(de-a lungul masinii) din banda, deflectoarele de aer de la geamuri...jante vopsite...ii scurtezi arcurile....vopsesti barele..o linie audio performanta.si cred ca pe portbagaj e suficienta o inscriptie dacia 1310....un filtru de aer" shport"...o toba si mai "shport" decat filtrul...
De asemenea poti sa faci modificari la partea tehnica....numai bine

aaa...ai si CMS-uri?...ca vad in unele poze....sau acum ai doar jantele de otel...?
si inca ceva....chiar ai nevoie de 2 antene?

Last edited by RRedman; 07-08-09 at 19:54.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 20:16   #3
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default

salut!io iam pus jentile de aliaj,acuma nu am decat o antena ),si in rest nu prea stiu de kre filtru sa pun?are cv diferenta?se simte?de un timp am cv buba,nu prea trage masina,din martie face figuri!(iam dat si 160km/h,dar acu de abia ajunge la 130,si asa astept un an pana o ia)am schimbat filtru benzina,pompa benzina,clapeta aia de avans ptr ca este pe injectie(din 2001 este masinutza)!si tot asa mere!(( ms mult
aa,si inca cv!chiar vreau sa dau jos inscriptionarile alea din spate,una ajunge,si mam gandit so vopsesc ca daciile dedicatie,si atunci asi schimba si linia aia neagra(dungile).si toata evacuarea acu am schimbato...asa ca nu am bani de sport,deocamdata!!!))

in vara asta vreau sami pun folii pe stopuri,semnalizatoare(lateral si fata)!interiorul este originalul!deocamdata am un cass jvc original(de un an),2bxe sony xpload pe fata,iar din spate mi sor furat,am avut inca vreo 2 xpload!(nu erau prinse,si intro zi mam trezit fara ele!( dar acu vreau sami pun cv alarma si cd player sony!dar poate gasesc cv sony mp3 player second!

Last edited by Daniel_Toa; 08-08-09 at 07:56.
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-09, 22:26   #4
RRedman
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 805
Default Re: sunt un fericit posesor de dacia 1310 li,de un an !!!

Ar da bine facuta ca o Dedicatie...filtrul de aer se simte putin in acceleratie, motorul urca mai usor in ture, dar sa nu iti inchipui ca iti da cai putere....eu l-am pus pentru ca imi place sunetul, de atunci mi-a crestut si consumul, tot din cauza sunetului...de folia de pe stopuri nu stiu ce sa zic...dar sigur o sa ai probleme cu politia, personal nu imi place, prefer sa iau un spray pt stopuri si sa le fac rosii integral.La motor incearca sa vezi in ce stare sunt bujiile, uleiul, baga benzina mai buna...curata filtrul de aer.Cu compresia cum stai?
Interiorul este frumos daca este original....dar poti sa faci si acolo modificari.
RRedman is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 12:26   #5
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default

sal!cu "dedicatia"si filtru' cred ca mai astept un pic!bani,timp,etc.,in rest si bujiile sunt noi si reglate,uleiul acu vreau so schimb(am 4000km cu ulei romanesc),sincer eu nu prea am observat diferenta dintre ulei romanesc ieftin si un bp mai scump.ca am incercat amandoua!intotdeauna la schimb de ulei ii schimb si filtrul si o solutie deaia de curatat inainte uleiul!iar o intrebare?merita sai bag aditiv?cand am bagat bp am bagat si aditiv.(asa ma sfatuit cineva care o avut dacie si asa o facut si el)in rest acu' vreau sa incerc cu cv solutie ptr curatat injectoare si de alea.(ce se baga la un plin de benzina)astazi vreau sa iau.sa vad dak nu este injectorul de vina de nu trage! si la relanti sacadeaza! (cand dau pe acceleratie brusc se ineaca dupa aia o ia numa)nush ce sa zic!cu compresia...nu prea ma pricep!ce inseamna sau la ce tre sa ma uit?de un an si 3luni am carnet.iar masina asta tot de un an si o luna o am!(14000km iam bagat in acest timp)

mai avem o dacie,pe care o pastram de un an in garaj,ptr ca no mai folosim!prima si ultima masina a lui taicameo,o dacie 1300 din 79 parca,motor fratuzesc,4trepte,dar acu vreo 10 abni am recarosato cu o caroserie de 1310,faruri rotunde.dar deja si caroseria asta pe dedesubt ii cam dusa(pacat de ea( mai are itp pana 2010 aprilie.mam gandit so dau dar,...io stiu?!dar in afara de faruri si stopuri,bari nimik nui schimbata la ea.toate originale.ah si volanu'!nu prea am poze cu ea,dar promit a fac sa va arat.

Last edited by Daniel_Toa; 09-08-09 at 06:47.
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 12:40   #6
crazyfornova

Stage 5
 
crazyfornova's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,479
Default Re: sunt un fericit posesor de dacia 1310 li,de un an !!!

depinde fratica de cati bani ai..cat timp liber ai...si pe ce sectiune ai dori sa investesti
mecanica/exterior/interior.. io stiu .? asta are 4 trepte ?i-ai schimbat ansamblul fata cu cel nou (injectie) 2000' incolo....
__________________
1,6 16v japaneese
crazyfornova is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 12:46   #7
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default

sal' crazyfornova!deci dacia gri este a mea,nu este modifacata nimik la ea!este originala cum a iesit pe poarta fabricii!)aproape!:P din 2001,pe injectie!iar aia cu 4trepte 1300,recarosata ii masina veche a lui taicameo,pe care no mai folosim.o tinem in garaj la tara,langa sovata!iar eu sunt din valea jiului,vulcan!(hd)poi io mai mult mecanica vreau so imbunatatesc!nu ptr raliu,dar nici sa nu ma fac de rusine cu ea!ms

timp as avea,iar cu banii mai usurel!)problema e cu masina asta,ca de cand a fost cumparata(aproape 9 ani)nu prea a fost umblata la ea!poi avea 37400km cand am luat-o,reali!de la unu'din sighisoara,iar primul proprietar o fost un batranel din bucuresti!tinuta in garaj,nu prea umblata cu ea!a fost lovita un pic fata,de aceea este revopsita.asa am luat-o.in rest pe toate suruburile pe masina se vede un puct rosu de vopsea,din fabrica.deci no fost umblata la ea.de cand am luat-o,iam schimbat etrieri(+placute),arcuri spate,+consumabile,iar ce am scris mai sus,dar tot nici o diferenta.(ptr ca nu prea mai trage masina).in rest nimik deosebit.

Last edited by Daniel_Toa; 09-08-09 at 06:48.
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 13:41   #8
crazyfornova

Stage 5
 
crazyfornova's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,479
Default Re: sunt un fericit posesor de dacia 1310 li,de un an !!!

mecanica.. ? hmm...ai cv d munca...si cv bani d aruncat )) rezultatu ar fi satisfacator..! pt raliu trebuie si un motor pe masura frane..schestii
crazyfornova is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 13:10   #9
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Smile Re: sunt un fericit posesor de dacia 1310 li,de un an !!!

salut! am avut jenti normale de tabla (inca le mai am cu cauciucuri de iarna)cand am cumparat masina,iar dupa aceea miam luat cms-ile,din deva,folosite o luna),cu 4 cauciucuri all season,2 superbe(care am pe fata) iar 2 cam duse!dar leam scimbat alea!acu am 4 la fel pe toata masina!dar la iarna dau jos cms,si pun alea normale,numa tre sa mai iau 2 cauciucuri de iarna noi.in rest,stopuri de alea nu stiu!dak vrei,am o cunostinta care pune folie rosie sau neagra(mai inchisa sau nu) pe stopuri,dar asa alba,nushtiu!am vazut noi,stopuri,dar dealea albe de tot!stii tu.iati de alea,si pe partea de jos pui folie rosie!sau neagra!ar fi o treaba!ms de comm.!
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 13:29   #10
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: sunt un fericit posesor de dacia 1310 li,de un an !!!

aha,fain dak ii mai noua!si mie imi plac mai mult geamurile cu folie neagra,dar io asa am cumparato ionizate!dar te sfatuiesc sa pui folie,nu ionizat.dak ionizatul se zgarie,nui poti face nimikdar dak ai folie si se zgarie,o schimbi si gata!parerea mea(despre folii stiu destule,am lucrat cu u prieten la folli pe geamuri,autocolante pe capota,negru mat/lucios,carbon,3m,etc...)eu imi pun,numa sa ajung in deva,folie carbon pe dugile alea doua de pe capota,stanga-dreapta,ce coboara spre faruri!iar unde este semnul cu dacia,nu prea imi place cu sita deaiavad io!iar cms de gasit...foarte greu.io juma de an tot am cautat in hunedoara.in rest,spor la muncanu stii de unde se pot face rost autocolante de alea micute de 4tuning?ms anticipat
ps:nu ai poze cu masina ta?
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 13:52   #11
kreasta_style

Stage 5
 
kreasta_style's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 641
Member of:
[DACIA]
[DreamWorks Club]
Default Re: sunt un fericit posesor de dacia 1310 li,de un an !!!

Quote:
Originally Posted by sandor406 View Post
aha,fain dak ii mai noua!si mie imi plac mai mult geamurile cu folie neagra,dar io asa am cumparato ionizate!dar te sfatuiesc sa pui folie,nu ionizat.dak ionizatul se zgarie,nui poti face nimikdar dak ai folie si se zgarie,o schimbi si gata!parerea mea(despre folii stiu destule,am lucrat cu u prieten la folli pe geamuri,autocolante pe capota,negru mat/lucios,carbon,3m,etc...)eu imi pun,numa sa ajung in deva,folie carbon pe dugile alea doua de pe capota,stanga-dreapta,ce coboara spre faruri!iar unde este semnul cu dacia,nu prea imi place cu sita deaiavad io!iar cms de gasit...foarte greu.io juma de an tot am cautat in hunedoara.in rest,spor la muncanu stii de unde se pot face rost autocolante de alea micute de 4tuning?ms anticipat
ps:nu ai poze cu masina ta?
din ala cu 4tuning stiu ca puteai sa faci rost din revista 4tuning,da folie vreau sa i pun...interesant cum vrei sa pui autocolantul eventul dupa ce l pui sa pui niste poze sa vedem cum a iesit...auzi daca zici ca ai lucrat cu autocolant cum e ca eu stiu ca e x m lungime cu 1.20 m latime...asha e?eu nush cat are capota de dacie latime???...in curand o sa pun si poze cu masina mea cred ca diseara...sa vad cum ma descurc ca sunt mai nou sa vad cum se baga poze.....
kreasta_style is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 14:05   #12
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: sunt un fericit posesor de dacia 1310 li,de un an !!!

tre sa iau revista atunci sa vad cum si ce! cand o fac cu atocolant,pun poze,stai linistit!(numa nush cand o fi sa ma duc la deva,cas din valea jiului,vulcan)la autocolant depinde de unde iei,au diferite marimi.dar in general asa e cum zici tu.chiar nushtiu cat are latime capota ca a noastra?!hm hm hm.dar masuram! poze ii usor sa pui.te loghezi,si gasesti in user cp-ul tau,foto album sau nush cum scrie.si io is cam la inceput pe forum.cu stage-urile cum ii?cum avasezi ca nunteleg?ah,iar cu proiectoare,si io vreau sa schimb alea pe care le am(ale mele nus proiectoare proiectoare)iar astazi mam uitat,ii 70lei bucata la un proiector original ptr daciile noastre.cam scump,dar altele nu prea se potrivesc si nici nu prea arata bine.vad io cum fac
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 15:10   #13
kreasta_style

Stage 5
 
kreasta_style's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 641
Member of:
[DACIA]
[DreamWorks Club]
Default Re: sunt un fericit posesor de dacia 1310 li,de un an !!!

pai din ce am observat eu cu cat postezi mai mult cu atat itzi creste stage ul....si eu tot din alea de dacie vreau sa mi pun proiectoare ca sunt dragutze astea ptr modelul nostru
kreasta_style is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 12:59   #14
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: sunt un fericit posesor de dacia 1310 li,de un an !!!

acu miam adus aminte! acu vreo 2saptamani am fost la tara,i in drum spre casa,ma oprit un agent de politie,in alba!actele la control!buletin,permis,omologare ionizat pe geamuri,asigurare,itp,rovinieta!tot eu am avut toate in regula,iar la sfarsit imi zice politaiul:"sofer exemplar!!!"=)) asta e!bine ca nici nu umblu in "neregula"!
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 13:01   #15
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: sunt un fericit posesor de dacia 1310 li,de un an !!!

nu mai face atatea posturi consecutive...

da-i edit la cel dinainte...asta daca te incadrezi in cele 15 minute, de cand ai facut ultimul post...
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -