Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 19-10-09, 17:51   #1
deniel
Dacia Driver

Stage 5
 
deniel's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 677
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Intrebare electrica.

Am o intrebare va rog sa ma ajutati.Cand accelerez masina farurile se aprind mai tare stergatoarele merg mai repede etc.....Acuma bateria e buna ramane alternaroru sau releu ala.Stie cineva care din astea pot avea probleme sa nu apuc eu sa umblu acolo k distrug tot la cati nervi am pe masina asta.?
__________________
south's racersmotorsport www.sr-club.ro




www.forum.sr-club.ro
deniel is offline  
Old 20-10-09, 10:53   #2
SweetBoy

Stage 5
 
SweetBoy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 322
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare electrica.

pune un alternator de putere mai mare. si eu patesc la fel ca tine. am alternatorul de 36 amperi . am unu de 50 dar trebuie sa il curat ca l-am avut p masina si imi sarea busonu la ulei si e plin d ulei. e posibil sa fie si de la releu, dar asta in cazul in care nu incarca deloc
__________________
Loganist....
SweetBoy is offline  
Old 20-10-09, 11:17   #3
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Intrebare electrica.

dai jos alt actual, il aspiri / sufli BINE, il speli, il usuci, verifici joc rulmenti si stare carbuni / perii.apoi poti sa vb d releu. asta daca nu e din diode sau din legaturi oxidate / slabe la alt sau baterie.
brownshark is offline  
Old 20-10-09, 18:08   #4
deniel
Dacia Driver

Stage 5
 
deniel's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 677
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Intrebare electrica.

Multumesc pt informatii o sa ma apuc de treaba
deniel is offline  
Old 21-10-09, 20:39   #5
Golby

Stage 2
 
Golby's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 66
Default Re: Intrebare electrica.

releul nu cred ca e ca si eu am aceasi problema si am schimbat releul si tot asa face am verificat incarcarea si are buna in carcarea bafta
Golby is offline  
Old 21-10-09, 20:52   #6
78KLM

Stage 5
 
78KLM's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 350
Default Re: Intrebare electrica.

Verifica mai intai sa fie intinsa cureaua sa nu fie prea slaba ...
78KLM is offline  
Old 21-10-09, 21:00   #7
1310

Stage 4
 
1310's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 183
Default Re: Intrebare electrica.

nu e de la curea...aceeasi problema o am si eu...cel mai probabil e de la alternator...
1310 is offline  
Old 02-11-09, 15:05   #8
bv58bar

Stage 5
 
bv58bar's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,804
Default Re: Intrebare electrica.

aceeasi pb o am si eu dar la mine are fluctuatii si la turatie constanta, vad in bord la luminile din bord(se vede si la cele de afara) chiar daca am numai pozitia aprinsa.
__________________
Membru cu rugina turbata...
bv58bar is offline  
Old 02-11-09, 15:17   #9
SweetBoy

Stage 5
 
SweetBoy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 322
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebare electrica.

incearca sa schimbi si releul de incarcare. cele electronice sunt cele mai bune si ca pret in jurul a 20 ron
SweetBoy is offline  
Old 06-11-09, 22:17   #10
b08ygs
Dacia Driver

Stage 5
 
b08ygs's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 5,180
Member of:
[DACIA]
[Old School Cars]
Default Re: Intrebare electrica.

daca nu ma insel problema asta este generala la dacii ca si la mine face la fel, nu va ganditi ca se stinge bordul dar se vede o mica fluctuatiea luminilor cand accelerezi mai mult, la turatii mai mari alternatorul baga mai mult curent si inluenteaza automat bordul farurile stergatorul etc, solutie din cate am inteles dar nu am pus in practica, sa iei o fulie de alternator de oltcit se polizeaza un dinte de pe fulie ca sa se potriveasca pe alternatorul de dacie, faza cu fulia asta este mai mica astfel invarte mult mai repede alternatorul la turatie mica= nu mai palpaie farurile etc, acum si releu de incarcare trebuie sa fie bun si sa nu permita ca alternatorul sa bage prea mult curent in baterie ca o strica

daca cineva face manevra asta il rog sa posteze sa stiu si eu
repet nu am incercat eu personal un prieten a icnercat si a zis ca este ok
__________________

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie....
O batrana din '76
b08ygs is offline  
Old 10-11-09, 21:13   #11
sickfish88

Stage 2
 
sickfish88's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 48
Default Re: Intrebare electrica.

la problema asta un prieten dupa ce a schimbat releul nu a sesizat nici o imbunatatire dar apoi a mers la un mecanic,i a schimbat puntea de diode si periile si el zice ca si a rezolvat problema.in concluzie desfacut alternatorul schimbat puntea de diode si periile si problema e rezolvata
sickfish88 is offline  
Old 13-11-09, 23:04   #12
Bughilas

Stage 5
 
Bughilas's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 671
Member of:
[DACIA]
[VW]
Default Re: Intrebare electrica.

Aveti perfecta dreptate toti cei care ati zis ca aveti aceeasi problema cu farurile si luminile din bord sau cu stergatoarele.Intr-un cuvant aceeasi problema o am si eu.
Dar de exemplum daca fac noapte vreo 25-30 de km sa se incalzesca motorul aceasta problema de fluctuatii dispare. Cand e motorul rece si stai la relanti asa se intampla la toate daciile care sunt pe carburator.
Inca nu am fost cu o dacie pe injectie cu soc automat dar cred ca stea nu au aceasta problema.
__________________
ex Dacia 1310 - SB 22 BAI
Bughilas is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -