Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Zona tehnica Dacia

Zona tehnica Dacia Zona tehnica, secrete, tips&tricks Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 01-10-09, 19:40   #1
cajac

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 61
Default Probleme la sistemul de franare

salut baieti! sunt nou pe aici. mi-am facut cont pentru ca am disperat cu franele de la dacia mea... sa va explic: cand actionez frana de serviciu brusc, masina nu franeaza prea bine si parca pedala se loveste de ceva solid ( pur si simplu simti ca si cum ai da fier pe fier)....daca fac pedala de 2 ori aceasta revine la normal (nu se mai simte ca si cum ar opune ceva solid rezistenta).
M-am interesat prin mai multe locuri si de vina s-ar zice ca este limitatorul franei spate...nu stiu cum sa reglez tija aceea : ori sa strang piulita ori sa o indepartez? chestia este ca am intaritoare de cauciuc sub arcuri...sa fie asta problema?
am inteles ca la aerisire trebuie blocat cumva acel limitator (sa inteleg ca trebuie sa blochez pistonasul acela sa nu mai culiseze?)....
si inca ceva daca tot sunt pe aici: eu am saboti pe spate cu reglare automata deci cu dinti din aceia...trebuie pusi intr-o anumita pozitie sau dinti se regleaza automat la actionarea pedalei de frana?
Multumesc si va astept cu un raspuns cat mai curand!!!

Last edited by Daniel_Toa; 02-10-09 at 08:59.
cajac is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -