Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Alte discutii Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 13-03-07, 14:42   #1
2.0 sfi

Stage 3
 
2.0 sfi's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 83
Default Pachetul de drumuri grele la o2

stie cineva ce contine pachetul de drumuri grele la octavia 2 si kum se renunta la el (as vrea sa pastrez doar scutul metalik) in rest nu stiu ce contine. Unii mi-au spus ca ar fii toata suspensia alta mai rigida si mai inalta, altii spun ca ar fii doar niste inaltatoare la amortizor si o flanse mai groasa la arc........................
Cum pot sa fac sa renunt la el si sa las masina mai jos???
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2.0 sfi is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 14:53   #2
Alex-Rahova

Stage 5
 
Alex-Rahova's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 874
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Pachetul de drumuri grele la o2

din cate stie eu pachetul Drumuri Grele consta in garda la sol ridicata ( cred ca niste inaltatoare ) si scutul metalic
parerea mea e ca e de ajuns de inalta si asa cum e, fara acest pachet...desi sfatuit de multi si indreptat catre Pachet drumuri grele, am optat decat pentru Scut de plastic cand mi-am cumparat masina...o octavia2
cum scapi de ele? pai.. cu ce te deranjeaza? e prea inalta? .. scutul merita pastrat in orice caz..
__________________
2011 Bayerische Motoren Werke AG E92
Alex-Rahova is offline   Reply With Quote
Old 14-03-07, 09:14   #3
2.0 sfi

Stage 3
 
2.0 sfi's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 83
Smile Re: Pachetul de drumuri grele la o2

pai asa am auzit si eu dar nu stiam sigur si eream curios cum sunt inaltatoarele astea ca sa stiu sa le scot, ca dak ma duc la deeler sa le scoata nu vor, masina fiind in garantie si cica as pierde garantia la trenu de rulare daca scot alea si pun arcuri sport.
Ideea ie ca skutul metalik il tin 100% dar pe mine ma seaca inaltatoarele alea si de ele vreau sa scap ca sa fiu mai aproape de asfalt......
2.0 sfi is offline   Reply With Quote
Old 27-03-07, 00:02   #4
crisstiann

Stage 5
 
crisstiann's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 329
Default Re: Pachetul de drumuri grele la o2

la pachetul de drumuri grele, pur si simplu arcul este mai mare cu 1-2spire ceea ce o inalta cu vreo 5cm. nu are nici 1 inaltator....... anyway scutul e bun, mai ales dak nu mergi numai pa circuite de F1 si mai iesi si tu la iarbaverde ......... dak schimbi arcurile tb sa umbli si la amortizoare....
__________________
MITSUBiSHI OUTLANDER
Ymess:stan.cris
Mail:stan.cris@yahoo

Last edited by crisstiann; 27-03-07 at 00:04.
crisstiann is offline   Reply With Quote
Old 28-03-07, 12:54   #5
2.0 sfi

Stage 3
 
2.0 sfi's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 83
Default Re: Pachetul de drumuri grele la o2

Mersi oricum!!
Intre timp am fost la un mecanik care lucreaza la ei la (deelerul de unde am luat-o) si mi-a zis ca sunt niste tije inaltatoare in capul amortizorului si arcurile sunt un pic mai mari dar au si o flanse metalica in cap care ridica masina exact kum ai zis si tu, cu 5 cm.
Daca scot inaltatorul de la amortizor si pun arcurile sport ajunge aproape pe burta, lucru pe care mil si doresc asa ca .........astept sa apara arcurile si sa vad ce rezultate o sa am
2.0 sfi is offline   Reply With Quote
Old 28-03-07, 19:54   #6
crisstiann

Stage 5
 
crisstiann's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 329
Default Re: Pachetul de drumuri grele la o2

pai....dak vrei sa scapi de pachetul de dr. grele nu poti pastra scutul metalic eventual sa-i pui de plastic, dar ca eficienta e aproape 0- asta doar ca sa nu intre noroi si praf. distanta de la scut la baia de ulei e de 4-5cm.dak tu scoti flansele, pui si amortizoare sport, o sa atingi cu scutul de asfalt.....

Last edited by crisstiann; 28-03-07 at 19:56.
crisstiann is offline   Reply With Quote
Old 03-04-07, 11:31   #7
GoDoRoJa

Stage 2
 
GoDoRoJa's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 28
Default Re: Pachetul de drumuri grele la o2

daca renunti la el trebuie sa fii de 5 ori mai atent pe unde te duci, ce borduri incaleci si sa te obisnuiesti sa parchezi numai cu spatele si bordurile sa le urci doar lateral adica paralel cu masina.
GoDoRoJa is offline   Reply With Quote
Old 04-04-07, 23:49   #8
2.0 sfi

Stage 3
 
2.0 sfi's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 83
Smile Re: Pachetul de drumuri grele la o2

Problema mea erea cum renunt la el nu cum ie fara ca am avut masina foarte joasa si destul de dificil de parcat inainte si sunt obisnuit.
Insa dak pachetul asta mi-a fost bagat pe gat acum voi renunta la el si chiar o s-o cobor sub standardul ei de suspensie normala.
Oricum mersi de sfat!!!
2.0 sfi is offline   Reply With Quote
Old 05-04-07, 00:49   #9
J.D

Stage 5
 
J.D's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 917
Member of:
[Street Zone]
Default Re: Pachetul de drumuri grele la o2

Si mie mi-a fost bagat pe gat pachetul de drumuri grele, insa la un Megane 2. Abia astept sa vad care e solutia in jurul pachetului asta, ca si eu vreau sa o cobor pe a mea... Spor la treaba.
J.D is offline   Reply With Quote
Old 06-04-07, 10:31   #10
2.0 sfi

Stage 3
 
2.0 sfi's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 83
Default Re: Pachetul de drumuri grele la o2

Solutia ie simpla trebuie scoase inaltatoarele din capatul amortizorului si flansa metalica de la arc si aia e tot!
Si dak vrei mai mult trebuie sa ii pui o arcuri sport si ie pa burta ......cel putin mie imi ajunge asa, la ce ie in bucuresti!!
2.0 sfi is offline   Reply With Quote
Old 17-04-07, 16:21   #11
BlakTDI

Stage 1
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 10
Default Re: Pachetul de drumuri grele la o2

ai renuntat cumva la scut odata cu schimbarea arcurilor ? si apropo ce arcuri ti-ai montat ?
BlakTDI is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 02:57   #12
2.0 sfi

Stage 3
 
2.0 sfi's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 83
Default Re: Pachetul de drumuri grele la o2

Nope nu am renuntat la skutul metalik doar la arcurile stok si la inaltatoare.
Am pus h&r.
2.0 sfi is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 17:11   #13
BlakTDI

Stage 1
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 10
Default Re: Pachetul de drumuri grele la o2

vreau si eu mai multe detalii sau cum pot sa vad si eu masina si poate ceva preturi pt ofertele pe care le-ai avut pt arcuri
BlakTDI is offline   Reply With Quote
Old 22-04-07, 03:07   #14
J.D

Stage 5
 
J.D's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 917
Member of:
[Street Zone]
Default Re: Pachetul de drumuri grele la o2

2.0 sfi, pune o poza cum arata masina acum te rog.
J.D is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 10:49   #15
2.0 sfi

Stage 3
 
2.0 sfi's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 83
Default Re: Pachetul de drumuri grele la o2

Sory ca nu am facut poze dar cu prima ocazie fac si le si atasez!!!

Ca pretz au fost cam 200 de euro de pe e-bay iar pusul ma dus 3 milioane (bineinteles nu la reprezentanta ca aia iau si pielea dupa tine .....)
2.0 sfi is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -