Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Zona tehnica Skoda

Zona tehnica Skoda Zona tehnica, secrete, tips&tricks Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 13-07-07, 16:10   #1
bucurei

Stock
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1
Default Pachet de drumuri grele

Salut,

Daca stiti unde pot monta niste cleme de strans arcurile incat sa mai cobor o Octavia II cu pachet de drumuri grele luat din fabrica va raman dator.
M-ar ajuta si niste opinii de la cineva care stie despre ce este vorba, daca se strica cu ceva suspensia, alte probleme, etc.

Cumpar si jante pe 16 cu caucicuri.

Merci mult,
Bogdan
bucurei is offline   Reply With Quote
Old 14-07-07, 10:39   #2
FreaK_Bv

Stage 5
 
FreaK_Bv's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 851
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
Default Re: Pachet de drumuri grele

Quote:
Originally Posted by bucurei View Post
Salut,

Daca stiti unde pot monta niste cleme de strans arcurile incat sa mai cobor o Octavia II cu pachet de drumuri grele luat din fabrica va raman dator.
M-ar ajuta si niste opinii de la cineva care stie despre ce este vorba, daca se strica cu ceva suspensia, alte probleme, etc.

Cumpar si jante pe 16 cu caucicuri.

Merci mult,
Bogdan
Tias sugera...daca ai suspensia de drumuri grele...sa te uiti in capatul suspensiei si vei vedea niste tampoane. acelea sunt tampoanele care fac suspensia de drumuri grele sa fie mai inalta cu vreo 2 cm....scoate alea de la fiecare in parte si vei simti o diferenta..

Multa bafta!
__________________

Apasa pedala de acceleratie cu grija...viteza ucide

Range Rover Sport HSE---> 3.6HSE ---> 272CP+
FreaK_Bv is offline   Reply With Quote
Old 15-07-07, 21:15   #3
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: Pachet de drumuri grele

Octavia 2 nu are nici un fel de inaltator. Singura solutie e sa schimbi arcurile cu unele mai scurte si mai dure. Iti zic din propia experienta. Eu unul asa am procedat si nici nu prea vad alta solutie. Nu ai cum sa strangi arcurile....PAREREA MEA. Eu am jantele originale de 16 cu 2 seturi de anvelope(unu de vara si unu de iarna). Daca te intereseaza da un pm si vb.BAFTA
Avionu is offline   Reply With Quote
Old 22-07-07, 18:25   #4
2.0 sfi

Stage 3
 
2.0 sfi's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 83
Default Re: Pachet de drumuri grele

tampoane nu exista la o2 sau inaltatoare cum zic unii dar faza cu stransul arcurilor se poate cu toate ca eu unul nu ti-as sugera-o din motive de siguranta .
Treaba cu starsul arcurilor se face printr-un fel de menghina formata din doua suruburi cu piulite cu doua table in capul lor care pe masura ce le sreangi, strang si spirele de la arc. Ideea ar fii ca pe un arc se pun 2 prostii dastea sa fie spirele stranse egal si aici poti sati dai seama si tu dak sare una din cele doua ce se poate intampla la viteza mare sau intr-o curba, iar partea cealalta este ca setul de 2 este undeva la 1.5 mil si avand in vedere ca iti trebuie 4 seturi mai bine de banii astia iti iei arcuri sport si ai terminat treaba.
Totusi dak vrei sa incerci prostiile alea de strans arcul vezi ka aia de la Code ALARM de pe Dudesti aveau asa ceva!!!
2.0 sfi is offline   Reply With Quote
Old 04-08-07, 20:07   #5
crisstiann

Stage 5
 
crisstiann's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 329
Default Re: Pachet de drumuri grele

Quote:
Originally Posted by bucurei View Post
Salut,
Cumpar si jante pe 16 cu caucicuri.

Merci mult,
Bogdan
salut, te intereseaza niste Rial LeMans magneziu /16" ???? cu tot cu cauciucuri, valve ascunse si antifurturi? pret bun. da 1 semn pa mess.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	RialLeMans.JPG
Views:	187
Size:	23.8 KB
ID:	317482  
crisstiann is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -