Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Zona tehnica Skoda

Zona tehnica Skoda Zona tehnica, secrete, tips&tricks Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 09-05-09, 10:46   #481
cowboy

Stage 1
 
cowboy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 19
Default Re: Viteze maxime la Skoda!

Foarte relative chestiile astea cu vitezele maxime. Am vazut abateri mari la diverse masini intre ce arata pe bord si ce era de fapt in relitate (pe GPS). Mai conteaza si dimensiunile anvelopelor (pe care multi le modifica fata de ce era din fabrica, dar uita asta cand calculeaza viteze).
Din pct meu de vedere: am condus doua Fabia 1. Prima pe care am avut-o era 1.4, 68CP si la 170.000km la cat avea ajungea sa arate pe bord cel mult 170km/h. In realitate sunt ferm convins ca nu avea mai mult de 155.
Cea pe care o am acum este 1.2 64CP. Ajunge decent la 140/km/h fara s-o chinui, urca si la 160 evident nu la fel de usor , dar de la 160 mai departe..deja te poti apuca sa-ti aprinzi o tigara, sa scrii sms-uri ceva, etc. Am facut-o de 2 ori sa arate pe bord viteza de aproape 180, evident ca nu avea atat nici pe departe (mergeam in paralel cu un amic cu o O2 de 140CP si lui ii arata pe gps 163..so..
La un moment dat de curiozitate facusem la ea o resoftare si apoi am mai incercat odata pe A2 sa vad daca urca cumva mai usor la vitezele superioare (a se intelege aici viteze gen 140-150, nu 180) . Fix aceleasi valori, nu a adus nimic in plus nici la viteza maxima nici la timpul care-i trebuia sa ajunga pe la 140-150.
Oricum ca o simpla paranteza: in cele doua situatii cand ajunsesem sa duc acul spre 180 (pt cateva secunde evident), turatia era fix la zona rosie la 6000rpm, pedala in mocheta si masina facea intr-un fel de parca tipa sa iei urgent piciorul de pe pedala.
1.2, sau 1.4 (nu includ aici si pe cele 1.4 de 100CP) nu sunt motoare de asa ceva. La 160km/h poate 165 reali ajung, dar mai departe...
cowboy is offline   Reply With Quote
Old 09-05-09, 16:14   #482
St3ff

Stage 5
 
St3ff's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 350
Member of:
[SKODA]
Default Re: Viteze maxime la Skoda!

"Foarte relative chestiile astea cu vitezele maxime. "
Constructorii de automobile recunosc aceasta diferenta si nu respecta realitatea pentru a ne proteja de radare.
Nu trebuie sa tragem concluzia ca domne nu sunt capabili sa creeze o masina care sa respecte viteza afisata , deoarece nici o masina nu este construita pentru a arata asa ceva.
__________________
"Niciodata sa nu circuli cu o viteza mai mare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare"
St3ff is offline   Reply With Quote
Old 09-05-09, 21:39   #483
cowboy

Stage 1
 
cowboy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 19
Default Re: Viteze maxime la Skoda!

Nu stiu daca o fac neaparat ca sa ne protejeze pe noi de radare; probabil au ei luate in calcul aceste tolerante si din alte motive. Eu nu ma refeream doar la diferentele cunoscute ca "oficiale" ci la altele care pot aparea si din alte cauze, gen roti cu alta circumferinta decat cea standard pt masina respectiva, etc.. De radare ne protejam doar singuri
Ce este totusi real in datele date de ei este viteza maxima constructiva. Aia e singura care poate fi luata ca sigura. De acolo mai departe totul devine discutabil si variabil.

Last edited by cowboy; 09-05-09 at 21:42.
cowboy is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 08:01   #484
razvan rs

Stock
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1
Wink Re: Viteze maxime la Skoda!

240 km/h pe bord
razvan rs is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 10:47   #485
sorin83

Stage 5
 
sorin83's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 372
Default Re: Viteze maxime la Skoda!

Unde era limitata turatia?
sorin83 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 09:11   #486
bragagiu

Stage 2
 
bragagiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 31
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
Cool Re: Viteze maxime la Skoda!

am postat acum ceva timp ca eu cu skoda mea am fugit 275 km.h si sa mira lumea pe acolo. am soft la masina racing code,admisie injen,intercular, evacuare compleat sebring,cauciucuri egale f1 eleronul dat jos de pe masina sa nu mai apese pe masina.etc asa ca baieti cu 1.4 mpi 1.9 tdi etc sa nu mai comenteza ca ma joc nfs ca nu e frumos.




ANONYMOUS NR.1 octavia vRS 2.0 tfsi

Last edited by bragagiu; 13-07-09 at 09:14.
bragagiu is offline   Reply With Quote
Old 13-07-09, 09:51   #487
xht20

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 194
Member of:
[SKODA]
Default Re: Viteze maxime la Skoda!

Quote:
Originally Posted by bragagiu View Post
....eleronul dat jos de pe masina sa nu mai apese pe masina.....
din cate stiu eu eleronul e pus acolo cu un scop, la viteze mari aerul sa apese fundul masinii ca sa fie cat mai stabila. Asa ca nu stiu daca ai facut bine ca l-ai scos, sau cel putin din putina mea experienta elgata de masini stiu ca e bine cu eleronul.
Te cred ca ai luat 275km/h pt ca si eu i-am dat ieri 260 la a mea (si e stock)
xht20 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-09, 06:12   #488
eddycdk
Skoda Driver


Stage 5
 
eddycdk's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,508
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
[4Tuning International]
Default Re: Viteze maxime la Skoda!

Quote:
Originally Posted by stefandragnea View Post
din cate stiu eu eleronul e pus acolo cu un scop, la viteze mari aerul sa apese fundul masinii ca sa fie cat mai stabila. Asa ca nu stiu daca ai facut bine ca l-ai scos, sau cel putin din putina mea experienta elgata de masini stiu ca e bine cu eleronul.
Te cred ca ai luat 275km/h pt ca si eu i-am dat ieri 260 la a mea (si e stock)
eleronul are un mare efect aerodinamic la RS, mai ales la viteze mari!
pe langa efectul aerodinamic asigura stabilitate masinii si un consum redus(in raport cu cilindreea si puterea motorului)!
__________________
2013 creamy white i30 / OEM+ style

eddycdk is offline   Reply With Quote
Old 23-09-09, 21:49   #489
naravashu88

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 28
Default Re: Viteze maxime la Skoda!

Eu am o skoda Fabia 1..4 16 v 75cp, in talon scrie "viteza maxima constructiva - 167km/h" in bord aveam 190, iar pe gps 167......la aproximativ 4400 turatii ramane acolo turometru
naravashu88 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 00:25   #490
sorin83

Stage 5
 
sorin83's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 372
Default Re: Viteze maxime la Skoda!

Dupa o actiune de fabrica numita 26E6 viteza maxima pe bord la masina din semnatura 210 km/h. Foarte chinuit a ajuns la 215 km/h
Inainte de aceasta actiune 235 km/h.
Daca exista inca posesori de RS TDI care nu au avut parte de aceasta actiune ar fi bine sa nu o faca nici de-acum inainte.
Pana in viteza a 6-a masina trage normal. In a 6-a se plafoneaza la 4000 RPM si 210 km/h
sorin83 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 06:28   #491
eddycdk
Skoda Driver


Stage 5
 
eddycdk's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,508
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
[4Tuning International]
Default Re: Viteze maxime la Skoda!

Quote:
Originally Posted by stefandragnea View Post
din cate stiu eu eleronul e pus acolo cu un scop, la viteze mari aerul sa apese fundul masinii ca sa fie cat mai stabila. Asa ca nu stiu daca ai facut bine ca l-ai scos, sau cel putin din putina mea experienta elgata de masini stiu ca e bine cu eleronul.
Te cred ca ai luat 275km/h pt ca si eu i-am dat ieri 260 la a mea (si e stock)
dar cat are pe bord colegul cu 275?
stiam ca RS are vitezometrul gradat pana la 270...
intrati in meniul climatronicului apasand concomitent tasta de dezaburire masina (cea dreptungiulara din dreapta sus) si tasta ECON
apoi invartiti din rotita din stanga (cea dinspre sofer) pana apare cifra 19 in ecranul stang al climei si dati-i blana
in ecranul dreapta al climei o sa indice 3 cifre... aia e viteza maxima reala a masinii
Quote:
Originally Posted by sorin83 View Post
Dupa o actiune de fabrica numita 26E6 viteza maxima pe bord la masina din semnatura 210 km/h. Foarte chinuit a ajuns la 215 km/h
Inainte de aceasta actiune 235 km/h.
Daca exista inca posesori de RS TDI care nu au avut parte de aceasta actiune ar fi bine sa nu o faca nici de-acum inainte.
Pana in viteza a 6-a masina trage normal. In a 6-a se plafoneaza la 4000 RPM si 210 km/h
si nu o poti anula (actiunea)?
poti specifica te rog in ce consta aceasta actiune?
pt ca mi se pare aiurea sa nu te poti bucura de viteza maxima a masinii, mai ales ca ai de ce te bucura la o astfel de masina...
eddycdk is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 09:55   #492
sorin83

Stage 5
 
sorin83's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 372
Default Re: Viteze maxime la Skoda!

Actiunea 26E6 consta in inlocuirea regulatorului de presiune pentru DPF si rescrierea softului in ECU.
sorin83 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 12:42   #493
eddycdk
Skoda Driver


Stage 5
 
eddycdk's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,508
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
[4Tuning International]
Default Re: Viteze maxime la Skoda!

Quote:
Originally Posted by sorin83 View Post
Actiunea 26E6 consta in inlocuirea regulatorului de presiune pentru DPF si rescrierea softului in ECU.
ms...interesant de stiut
astea cu DPF am auzit ca mai au probelme...nu numai la Skoda
eddycdk is offline   Reply With Quote
Old 25-09-09, 19:43   #494
neew
Skoda Driver

Stage 2
 
neew's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 52
Member of:
[SKODA]
Default Re: Viteze maxime la Skoda!

am o skoda superb motor 1.9 tdi 115 ponei , am luat cu ea 230 km/h si e stoc, inca nu i am schimbat nimic..
neew is offline   Reply With Quote
Old 26-09-09, 00:03   #495
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: Viteze maxime la Skoda!

Quote:
Originally Posted by bragagiu View Post
am postat acum ceva timp ca eu cu skoda mea am fugit 275 km.h si sa mira lumea pe acolo. am soft la masina racing code,admisie injen,intercular, evacuare compleat sebring,cauciucuri egale f1 eleronul dat jos de pe masina sa nu mai apese pe masina.etc asa ca baieti cu 1.4 mpi 1.9 tdi etc sa nu mai comenteza ca ma joc nfs ca nu e frumos.




ANONYMOUS NR.1 octavia vRS 2.0 tfsi
nu stiu cum ai crezut u ca ai 275 cu o masina care are 270 in bord.ca sa dus peste 270 e posibil sa cred dar nu si ca sigur ai avut 275)poate e de la intercular)si de la evacuarea completa sebring care nam auzit sa faca pt skoda rs evacuare completa poate doar finala.poti sa pu o poza sau un filmulet daca e)
__________________
REVO ST3,APR RSC exhaust,ITG intake,Sachs Perfomance Clutch with SMF,QUAIFFE lsd,update breather kit,FORGE dv&bov,NEUSPEED dog bone,NEUSPEED rear sway bar link,H&R sway bars,EIBACH pro kit springs,BILSTEIN B8 shock absorber,VDO TURBO boost gauge,OZ ULTRALLEGERA 18"rims with MICHELIN PS2,AUTOTECH HPFP,S3 brakes pads DS2500,S3 intercooler,FORGE twincooler,IE rods,KO4 turbo,S3 injectors,S3 camshafts,RS4 FPR VALVE,Wot box,Boost controler,MOTUL fluids,CARBON LOOK.etc
naka66vio is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -