Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Zona tehnica Skoda

Zona tehnica Skoda Zona tehnica, secrete, tips&tricks Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 15-09-06, 11:11   #46
tfsi

Stage 5
 
tfsi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 550
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

Quote:
Originally Posted by Xel'Naga View Post
deci se pare ca foarte multi posteaza fara sa vada de fapt ce vroiam eu sa aflu ... NU vreau masina super modificata ca asa imi luam SUBARU sau EVO si atunci il modificam ... Eu intrebam cat de buna e OCTAVIA II vrs ... stiu ca are 200 CP si NU sa il TUNEZ motorulk ca e suficient pentru ce imi trebe mie
nu am postat numai de dragul de a abera...am vazut ca ati sarit la saracul trainer,ca nu e adevarat ce zice,si am dat un exemplu si de motor de 1,4 care poate fi impins f departe(eram off-topic intr-adevar,dar erai si tu si inca cativa).si am vazut f bine care e subiectul postului...pentru ca ti-am adus cateva argumente pro la inceputul topicului prin care sustineam ideea de ati cumpara octavia 2 rs.

@gogu02 nu poti spune ca motorul a fost dezvoltat inca acum 10-11 ani cand era folosit pt GT.pt ca sunt lucruri total diferite intre o masina de serie si o masina de curse.nu cred ca se folosea injectia stratificata atunci si multe alte componente ale motorului folosit actual,chiar daca arhitectura blocului motor poate sa semene.
__________________
Colin Forever!
tfsi is offline   Reply With Quote
Old 15-09-06, 11:58   #47
Gogu02

Stage 5
 
Gogu02's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 329
Exclamation Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

In ceea ce priveste 4.2 pe un GOFT GTi: NEVER SAY NEVER!!!! NU se stie ce la mai baseste la astia capu!

In privinta injectiei mai citeste odata ce am scris ( ca la acel motor s-au adus o gramada de imbunatatiri odata cu inventarea unor noi technologii ), dar crede-ma ca este aceelasi motor de acum 10-11 ani!!!
__________________
P.S. Fiti cu capu pe umeri la volan! Imprudenta, prostia si teribilismu fura mai multe vieti decat viteza!
Gogu02 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-06, 12:00   #48
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

cumpara-ti GTI frate (pt cine vrea sa cumpere ca n-am citit) e aproape aceeasi masina estetic exterior octavia e mai marfa decat GTI-ul (parerea mea) dar ca interior si ca masina handling octavia 2 vrs e PRAF
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 15-09-06, 17:23   #49
OctaviaRS

Stage 4
 
OctaviaRS's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 217
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

zGB! Interiorul la Octavia vRS 2 e la fel ca la GTI....bine nu chiar la fel dar sunt multe de la GTI imprumutate..mi se pare ca si sasiu e de GTI..motor cred ca la fel doar ca GTI are mai multzi cai...pt ce vrea Xel'Naga e perfecta O RS 2..bafta Xel'Naga si sper sa faci alegerea perfecta
__________________
fast fast fast...i like to run so fast
OctaviaRS is offline   Reply With Quote
Old 15-09-06, 17:49   #50
Trainer

Stage 3
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 156
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

Tot 200 cp are si GTI si vRS.Are dreptate Zgb ca Octavia sta mai slab in viraje,atarna fundul mai greu,dar are avantajul ca poti sa cari vreo 30 de pepeni si sa mergi cu 230km/k combinand utilul cu placutul.)plus ca suspensia e orientata mai mult pentru confort,in definitiv conteaza ce vrei de la masina:daca vrei numai forja,cox,blana etc clar GTI.
Trainer is offline   Reply With Quote
Old 16-09-06, 06:02   #51
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

acum depinde cate cari si cu cati oameni "te plimbi". ca dak ai multe de carat si esti doar cu inca o persoana in masina, poti lasa la fel de bine bancheta la GTi si ai spatiu ca si in Octavia...
Achim is offline   Reply With Quote
Old 16-09-06, 09:42   #52
Gogu02

Stage 5
 
Gogu02's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 329
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

Parerile sunt impartite! GTI e facut pt forja, iar vRS e facut mai mult pentru confort!
Gogu02 is offline   Reply With Quote
Old 19-09-06, 03:31   #53
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

deci ... tie iti trebe vRS

sau o Honda Accord de 2.4
Achim is offline   Reply With Quote
Old 19-09-06, 21:00   #54
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Thumbs up Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
cumpara-ti GTI frate (pt cine vrea sa cumpere ca n-am citit) e aproape aceeasi masina estetic exterior octavia e mai marfa decat GTI-ul (parerea mea) dar ca interior si ca masina handling octavia 2 vrs e PRAF

eu acum stiu ca ai boala pe octavia rs dar sa spui ca este praf la interior si la handling?!nu, zau!cred ca te-ai urcat in ea intr-o joi seara la vwforum...finisajele, scaunele, bordul...praf...nu cred ba din contra...poti sa mai verifici diferite site-uri sau forumuri de prin alte parti si poate iti revii!iar la handling...da cred ca sta mai prost decat gti-ul avand in vedere ca are o aerodinamica mai buna! de ce dracu' sunt asa de prosti aia de se dau la raliu cu octavia si nu cu gti-ul...poate le faci o sugestie!iar daca vrei eu sunt amator pt inca o liniuta cu tine!fara suparare...nu am vrut sa fiu ironic chiar cu nimic!
yoda is offline   Reply With Quote
Old 22-09-06, 07:15   #55
Gogu02

Stage 5
 
Gogu02's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 329
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

Octavia vRS sta mai prost la capitolu suspensie. Aia care se dau la VTM au suspensia schimbata!
Gogu02 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-06, 08:01   #56
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

Quote:
Originally Posted by yoda View Post
eu acum stiu ca ai boala pe octavia rs dar sa spui ca este praf la interior si la handling?!nu, zau!cred ca te-ai urcat in ea intr-o joi seara la vwforum...finisajele, scaunele, bordul...praf...nu cred ba din contra...poti sa mai verifici diferite site-uri sau forumuri de prin alte parti si poate iti revii!iar la handling...da cred ca sta mai prost decat gti-ul avand in vedere ca are o aerodinamica mai buna! de ce dracu' sunt asa de prosti aia de se dau la raliu cu octavia si nu cu gti-ul...poate le faci o sugestie!iar daca vrei eu sunt amator pt inca o liniuta cu tine!fara suparare...nu am vrut sa fiu ironic chiar cu nimic!
e praf la handling fata de GTI eu toata comparatia am facut-o cu GTI nu cu alta masina si nu ma intereseaza cu ce se dau aia la raliu daca atat ii duce capu e treaba lor! de ce in toate testele zic toti ca e mult sub gti? after all octavia e o masina oarecum de familie cu valente sportive...gti-ul are o traditie si e facuta masina sport cam din toate pct de vedere masina este gen kart
Cum sa am boala pe octavia rs cand am vrut sa-mi iau si eu asa ceva? exterior imi place mult mai mult ca gti-ul...pe interior e marfa fata de alte masini insa se vede ca e diferenta maricica de la gti la vrs!
Imi astept suspensia de vreo 4-5 luni cand vine iti promit ca la tine vin primu...masina merge si asa sa ne dam de pe loc insa vreau neaparat sa pun si suspensia (juma de secunda 0-100 nu-i de ici de colo nu? )
zGb is offline   Reply With Quote
Old 23-09-06, 01:00   #57
dr_v

Stage 3
 
dr_v's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 130
Member of:
[Moderators]
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

mie unul imi place f mult masina, nu am de gand sa o dau deocamdata. sta f f bine pe viraje, chiar daca e mare rau:

https://www.youtube.com/watch?v=6H2Q5q77iLs

totul e de serie pe masina, doar rotile fata sunt mai mici, pe 16.
astept pareri...
dr_v is offline   Reply With Quote
Old 23-09-06, 04:17   #58
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

se pare ca lumea tot nu vrea sa inteleaga ca omu' nu se duce cu ea la VTM ci doar face drumuri prin tara si ii place condusul "sportiv"... deci o Octavia vRS cred ca l-ar satisface... sau cum am mai spus, o Honda Accord 2.4
Achim is offline   Reply With Quote
Old 24-09-06, 17:27   #59
STREET
Daewoo Driver

Stage 5
 
STREET's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3,062
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

RS rullzz
STREET is offline   Reply With Quote
Old 26-09-06, 01:50   #60
84 HOT

Stage 2
 
84 HOT's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 37
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

Think about a Jetta GTI.... super masina cu grila fatza cromata.... si mai mare decat Golf GTI.... sper sa nu aberez, sper ca se vinde si in romania GTI.... Eu am vazut in vara la lucru in state Jetta GTI model 5.. si e super la un negru cu piele crem.... sau de care i-o placea omului...
84 HOT is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -