Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SKODA > Zona tehnica Skoda

Zona tehnica Skoda Zona tehnica, secrete, tips&tricks Skoda

Reply
 
Thread Tools
Old 02-01-07, 03:21   #91
Bulbucan

Stage 5
 
Bulbucan's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 487
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

Am si eu una 2.0 TFSI si sunt foarte multumit de ea... fuge in draci... dak vrei o masina adevarata de curse nu-ti trebuie prea multe modificari la ea... suspensii mai rigine, si o volanta sport si deja o sa ai shimbari radicale, te pishi pe GTI dupaceea Mie-mi place masina...
__________________
.
>>> BMW X5 3.5d 300 CP AC Schnitzer <<<
<<< BMW 530xd M & TCM 286 CP >>>
<<< Nissan Navara 2.5 dCi 208 CP Remus >>>
... I like tuning .... I like my style ...
& No Speed Limit !
Bulbucan is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 03:23   #92
Bulbucan

Stage 5
 
Bulbucan's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 487
Smile Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

Quote:
Originally Posted by Frog View Post
am o octavia 2 de 2.0 cu 140 cp / carcotasii care spun ca diesel e lenes se cam inseala
Totushi sunt 140 de cai nu 90... trebuie sa traga ceva mai bine nu ? dar si sa ai 200 cp cum am eu pe a mea tot te-as papa cu benzinara la linutza...
Bulbucan is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 11:17   #93
Frog

Stage 1
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 10
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

Quote:
Originally Posted by Bulbucan View Post
Am si eu una 2.0 TFSI si sunt foarte multumit de ea... fuge in draci... dak vrei o masina adevarata de curse nu-ti trebuie prea multe modificari la ea... suspensii mai rigine, si o volanta sport si deja o sa ai shimbari radicale, te pishi pe GTI dupaceea Mie-mi place masina...
la asta ma gandeam si eu ...ajutat de un prieten mai priceput
sunt incepator ...e prima mea masina
nu poti sa zici k am inceput rau ...
Frog is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 17:20   #94
Bulbucan

Stage 5
 
Bulbucan's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 487
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

e chiar bine... bani sa ai sa bagi in ea... si performantele cresc de nici nu-ti vine sa crezi... poti face multe la RSul asta... Cum spuneam... bani si oameni prieceputi
Bulbucan is offline   Reply With Quote
Old 04-01-07, 07:45   #95
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

Quote:
Originally Posted by Bulbucan View Post
te pishi pe GTI dupaceea
daca te m-ai documenetezi vei vedea ca GTI sta mai bine ca RS cam la toate capitolele, mai putin portbagaj si evetual spatiu pasageri spate. adica asta chiar aduc un mare minus RS la sportivitate, la tinuta pe viraje, la suspenisea care e mai moale putin. daca compari dupa anumite modificari, vei vedea ca GTI e si mai in fata unde mai pui ca e si diferenta d egreutate in ele. de asta si se adreseaza categoriilor diferite de oameni.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 04-01-07, 17:06   #96
Bulbucan

Stage 5
 
Bulbucan's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 487
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
daca te m-ai documenetezi vei vedea ca GTI sta mai bine ca RS cam la toate capitolele, mai putin portbagaj si evetual spatiu pasageri spate. adica asta chiar aduc un mare minus RS la sportivitate, la tinuta pe viraje, la suspenisea care e mai moale putin. daca compari dupa anumite modificari, vei vedea ca GTI e si mai in fata unde mai pui ca e si diferenta d egreutate in ele. de asta si se adreseaza categoriilor diferite de oameni.
Ai dreptate... daca modifici in egala masura RS si GTI, o sa fie in fata tot timpul GTIul, e o masina mai sport decat RSul care e si una de familie! Dar oricum mie nu-mi place cum arata Golf 5 de nici o culoare, daca imi luam o masina mica sportiva aceea ar fi fost un Audi S3 2.0TFSI la 265 CP sau o Alfa 147 GTA la 250 CP! Deci pt mine Golf 5 GTI e o alegere proasta in privinta sportivitatii si aliurii, macar dak esti fan VW sau ceva de genul, ia-ti in R32 k merita toti banii! Numai bine bogdan_wrc, ne mai auzim...
Bulbucan is offline   Reply With Quote
Old 05-01-07, 07:24   #97
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

si nemodificate, tot GTI sta mai bine la performante decat RS.
da, S3 este peste amandoua, dar fata de alfa tot GTI as alege. arata poate mai sexy Alfa, dar GTI imi place mai mult, plus ca e mai fiabila, are motor mai pretabil la tuning.
ai sa razi, dar dintre GTI si R32 tot GTI as alege. 50 de cai ii scoti doar din CIP la GTI, iar la r32 CIP nu urca f. mult si in afara de 4motion nu prea merita dif de bani, care este destul de mare. plus ca la GTI te poti juca cat si cum vrei cu turbinele. modificarile.... pe cand sa te apuci sa urci puterea unui r32 e muuult mai greu. si sa montezi turbo sau comrpesor e f.f. costisitor.
da sunt fan VW, si VAG, dar mai ales GTI.

de asta am zis, GTI e mai sportiva decat RS care are si accente de familie. depinde fiecare ce cauta acum... eu inclin puternic spre GTI. daca as avea familie, as lua ceva A4 cu 2.0 TFSI SH. . eventual Avant. dar in fine, si RS e ok.
oricum, sa o stap sanatos si multi km fara prob.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 05-01-07, 10:12   #98
GTI

Stage 5
 
GTI's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 579
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

Si eu inclin puternic spre GTI
GTI is offline   Reply With Quote
Old 05-01-07, 10:26   #99
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

sa nu pici -peste el- daca te inclini prea puternic :P
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 05-01-07, 11:51   #100
tfsi

Stage 5
 
tfsi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 550
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
da sunt fan VW, si VAG, dar mai ales GTI.
stim ce orientari ai...
tfsi is offline   Reply With Quote
Old 05-01-07, 18:16   #101
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

da? ma bucur
las ca vin la Sb si te scot la o cola....
mai adaug si TDI acolo la orientari...nah ))
asta ca sa fie END OF OFFTOPIC.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 05-01-07, 20:22   #102
dr_v

Stage 3
 
dr_v's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 130
Member of:
[Moderators]
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

Bulbucan, baietii au perfecta dreptate. GTI este peste RS cam la toate capitolele, dar mai ales la usurinta de tuning. Pt. GTI gasesti absolut tot ce vrei, dar nu fi sigur ca toate se potrivesc la RS. Eu am RS-ul din nov.2005 si iti spun din proprie experienta. Daca luam GTI (care, culmea era si mai ieftin) cred ca eram mai satisfacut. Dar stai linistit, te vei indragosti de RS rapid. Masina asta mie chiar imi place mult de tot chiar daca e sub GTI. Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente.
__________________
www.rally.ro
.
dr_v is offline   Reply With Quote
Old 05-01-07, 23:17   #103
Bulbucan

Stage 5
 
Bulbucan's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 487
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

Dar eu chiar n-am spus nici unde k e deasupra RS! Am spus k e deasupra unui GTI doar daca modifici la el si GTI e stok fara modificari... stiam de cand mi-am cumparat RSul k e deasupra lui GTI dar mai stiu k eu fac si multe drumuri exterior, si pun pretul mai mult pe spatiu si comfort decat pe sportivitate... oricum e o masina si sport si iti faci si treaba cu ea... deci nu imi schimba nimeni parerea... precum spunea si bogdan_wrc fiecare cu ce-l doare... stiu k e deasupra GTI la performante dar stiu k e sub RS la comfort si spatiu... ce ma intereseaza pe mine la categoria aceasta... Sa le folositi sanatosi si fara incidente... sa ne auzim cu bine!
Bulbucan is offline   Reply With Quote
Old 06-01-07, 09:12   #104
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
daca te m-ai documenetezi vei vedea ca GTI sta mai bine ca RS cam la toate capitolele, mai putin portbagaj si evetual spatiu pasageri spate. adica asta chiar aduc un mare minus RS la sportivitate, la tinuta pe viraje, la suspenisea care e mai moale putin. daca compari dupa anumite modificari, vei vedea ca GTI e si mai in fata unde mai pui ca e si diferenta d egreutate in ele. de asta si se adreseaza categoriilor diferite de oameni.
un singur lucru uitati toti!este mai aerodinamica datorita tocmai portbagajului si tipului de eleron asa ca singurul loc unde sta mai bine decat gti-ul este la top speed!chiar si stock se poate vedea diferenta anuntata chiar de producator!asa k exista un lucru...esential unde rs sta mai bine decat gti...chiar si cu modificari.
cu stima.
yoda is offline   Reply With Quote
Old 06-01-07, 18:58   #105
Bulbucan

Stage 5
 
Bulbucan's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 487
Default Re: Skoda Octavia RS 2 ... stie cineva ceva de ea ??

dap asa este... la top speed sta mai bine RS, stiam asta dar am uitat s-o spun!
Bulbucan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -