Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MERCEDES > Alte discutii Mercedes

Reply
 
Thread Tools
Old 11-03-13, 12:07   #1
tecsoiuf

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 5
Default achizitionare w220 s 320 cdi

buna ziua, dupa cum spune titlul doresc sa imi achizitionez un s classe s320 diesel an de fabricatie dupa 2000, as dori niste sfaturi la ce ar trebui sa ma uit cand cumpar masina ce se defecteaza mai des si la ce ar trebui sa ma astept dupa cumparare, adica costuri de intretinere, ma refer la piese, cat de durabila e masina intr-un cuvant.
tecsoiuf is offline   Reply With Quote
Old 16-03-13, 10:17   #2
danger0su

Stage 5
 
danger0su's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 540
Default Re: achizitionare w220 s 320 cdi

Cauta modelul dupa 2002, cel cu facelift pentru ca e mult mai fiabil din punct de vedere al suspensiei Airmatic.Bafta!
danger0su is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 23:42   #3
cristinell

Stage 5
 
cristinell's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 443
Default Re: achizitionare w220 s 320 cdi

ca si costuri cred ca in primul rand ar trebui sa te gandesti la impozit, pt ca motorul e de 3.2l si impozitul anual e undeva la 46 de milioane. am avut si eu unul si singura problema care am avut-o a fost cu suspensia cum a spus baiatul de mai sus, am schimbat pernele de aer de pe spate si compresorul iar in rest nimic. ps: daca te intereseaza am actele de la masina pt recarosare daca o sa o cumperi de afara, taxa e cam prea mare.

Last edited by cristinell; 18-03-13 at 23:46.
cristinell is offline   Reply With Quote
Old 27-03-13, 23:25   #4
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: achizitionare w220 s 320 cdi

Vrei neaparat CDI? mi se pare mai fiabil cel pe benzina si din cate am auzit airmaticul poate sa iti dea bataie de cap daca masina a fost exploatata necorespunzator sau daca pur si simplu le-au venit vremea la perne.
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-13, 22:28   #5
tecsoiuf

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 5
Default Re: achizitionare w220 s 320 cdi

Quote:
Originally Posted by vlad300 View Post
Vrei neaparat CDI? mi se pare mai fiabil cel pe benzina si din cate am auzit airmaticul poate sa iti dea bataie de cap daca masina a fost exploatata necorespunzator sau daca pur si simplu le-au venit vremea la perne.
mda as vrea cdi neaparat si da-mi niste sfaturi in legatura cu ''le-a venit vremea la perne'' de unde imi dau seama?
tecsoiuf is offline   Reply With Quote
Old 31-03-13, 22:33   #6
tecsoiuf

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 5
Default Re: achizitionare w220 s 320 cdi

Quote:
Originally Posted by cristinell View Post
ca si costuri cred ca in primul rand ar trebui sa te gandesti la impozit, pt ca motorul e de 3.2l si impozitul anual e undeva la 46 de milioane. am avut si eu unul si singura problema care am avut-o a fost cu suspensia cum a spus baiatul de mai sus, am schimbat pernele de aer de pe spate si compresorul iar in rest nimic. ps: daca te intereseaza am actele de la masina pt recarosare daca o sa o cumperi de afara, taxa e cam prea mare.

apropo de schimbatul pernelor, cat de mult cost lucrare, cu tot cu piese iar in rest de perne ai avut probleme cu alceva ai fost multumit de masina, partea electronica cum e, doar asa ca sa stiu la ce sa ma astept, de impozit nu e problema eu cumpar masina din germania si va ramane tot in germania. consider ca e apogeul de la mercedes un s classe dar nu as vrea sa fac o alegere gresita si sa imi para rau.
tecsoiuf is offline   Reply With Quote
Old 01-04-13, 12:09   #7
cristinell

Stage 5
 
cristinell's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 443
Default Re: achizitionare w220 s 320 cdi

Quote:
Originally Posted by tecsoiuf View Post
apropo de schimbatul pernelor, cat de mult cost lucrare, cu tot cu piese iar in rest de perne ai avut probleme cu alceva ai fost multumit de masina, partea electronica cum e, doar asa ca sa stiu la ce sa ma astept, de impozit nu e problema eu cumpar masina din germania si va ramane tot in germania. consider ca e apogeul de la mercedes un s classe dar nu as vrea sa fac o alegere gresita si sa imi para rau.
eu le-am schimbat acum vreo 2 ani si au fost cam 400 de euro pe bucata, dar aduse din germania, acum second hand la noi se vand si cu 150-200 de euro, masina a fost adusa din germania si dupa vreo 2-3 ani cat a circulat la noi s-au dus pernele pe spate, pe fata nu am avut probleme, e vorba si de drumurile noastre... in rest am fost foarte multumit de masina, crede-ma cat timp am avut-o, aprox 3 ani(si acum ar fi fost tot la mine, nu as fi vandut-o, daca nu as fi avut accident, uita-te in anunturile mele si vezi cum arata masina dupa accident si eu nu am avut nici o zgarietura), in afara de perne si compresorul ala de perne, doar ulei si motorina am pus in ea, nu cred sa mai fi schimbat altceva ) foarte multumit am fost.
cristinell is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -