Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > MERCEDES > Zona tehnica Mercedes

Zona tehnica Mercedes Zona tehnica, secrete, tips&tricks Mercedes

Reply
 
Thread Tools
Old 16-06-12, 18:55   #1
mihai.v

Stage 1
 
Join Date: May 2012
Posts: 15
Default Amortizor CLK 200 Kompressor

De curand am achizitionat un Mercedes CLK 200 Kompressor, 2006. Inainte sa dau banul pe ea am dus-o la Autoklass si a fost supusa la toate testele. Ei mi-au zis ca-mi trebuie 2 bucsi bratz anterior + 2 bucsi bratz posterior + amortizor fatza stanga(mi-au zis ca e curs... si am ramas surprins ca mersesem cu ea inainte si nu am simtit nimic)... asta in afara de.. "un proiector ciobit...trebuie schimbat... 6 milioane " .. Va dati seama ca n-o sa dau atat pt un proiector care are toate sansele sa se sparga iar la ce drumuri avem. Am cumparat masina cu gandul ca voi baga si banii astia in ea. Am mers pe toate drumurile posibile dar nu se aude niciun zgomot, se tine foarte bine. Eu nu contest ca nu or fi probleme la ce mi-au zis cei de la Mercedes.. dar da-ti-mi voi un sfat.. Sa le schimb acum? Sa le mai las?
P.S. Amortizorele se schimba numai in pereche? Cel care mi-a facut testul la Mercedes mi-a zis ca pot sa-l schimb doar pe cel curs.... Dar toata lumea imi spune ca doar in pereche.. Eu ce sa mai cred?
Astept pareri. Multumesc!
mihai.v is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 10:05   #2
Theo P

Stage 2
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 36
Default Re: Amortizor CLK 200 Kompressor

Nu fi ca romanul de rand cu mentalitatea "Lasa ca merge si asa" . Incercam si noi sa evoluam ca mentalitate, macar teoretic daca practic nu merge. Daca nu te deranjeaza zgomotul la gropi/calmatoare mai poti sa circuli cu ele, legat de amortizor, e indicat sa LE schimbi. Gandestete ca iti agati un crac la blugi, mai departe ce faci, te duci si iti cumperi doar ala "stang" care l-ai agatat ? sau iti cumperi o pereche de blugi noi (stg + drept) .Poate e putin deplasat exemplul dar sper ca ai inteles ideea. Bafta
Theo P is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 12:30   #3
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Amortizor CLK 200 Kompressor

Neaparat se schimba pereche amortizoarele. Exceptiile ar fi situatiile de genul cand schimbi azi ambele amortizoare si peste o saptamana dai intr-o groapa si strambi un amortizor, atunci e ok sa il schimbi decat pe ala dar in rest, neaparat ambele, sa nu fie diferente de comportament intre ele.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 17-06-12, 15:17   #4
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Amortizor CLK 200 Kompressor

Quote:
Originally Posted by mihai.v View Post
De curand am achizitionat un Mercedes CLK 200 Kompressor, 2006. Inainte sa dau banul pe ea am dus-o la Autoklass si a fost supusa la toate testele. Ei mi-au zis ca-mi trebuie 2 bucsi bratz anterior + 2 bucsi bratz posterior + amortizor fatza stanga(mi-au zis ca e curs... si am ramas surprins ca mersesem cu ea inainte si nu am simtit nimic)... asta in afara de.. "un proiector ciobit...trebuie schimbat... 6 milioane " .. Va dati seama ca n-o sa dau atat pt un proiector care are toate sansele sa se sparga iar la ce drumuri avem. Am cumparat masina cu gandul ca voi baga si banii astia in ea. Am mers pe toate drumurile posibile dar nu se aude niciun zgomot, se tine foarte bine. Eu nu contest ca nu or fi probleme la ce mi-au zis cei de la Mercedes.. dar da-ti-mi voi un sfat.. Sa le schimb acum? Sa le mai las?
P.S. Amortizorele se schimba numai in pereche? Cel care mi-a facut testul la Mercedes mi-a zis ca pot sa-l schimb doar pe cel curs.... Dar toata lumea imi spune ca doar in pereche.. Eu ce sa mai cred?
Astept pareri. Multumesc!

daca schimbi doar unul peste putin timp le vei schimba iar obligatoriu pe amandoua, de aia se schimba pereche, de preferat toate 4, ca masina are 4 roti, dar romanul face economie si schimba doar 2. destul de rau si asa dar mai bine decat doar 1. ca si solutie de buget se poate schimba si doar 1 curs sau spart insa e solutie tiganeasca, de moment, paguboasa pe termen lung ca iar trebuie sa tot schimbi la ele.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 21:06   #5
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Amortizor CLK 200 Kompressor

Amortizoarele se schimba in pereche, deoarece cel care ramane e relativ "uzat" ca sa ii spunem asa. Alt sfat la amortizoare, sa nu iei pe gaz in tara asta pacatoasa, cauta pe ulei cum cred ca era cele originale. Am pierdut contactul cu activitatea de service si nu mai stiu cine face amortizoare pentru Mercedes, dar ia neaparat pe ulei
silviu.o is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -